Μπάσκετ: Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα

Επειτα από συσκέψεις επί συσκέψεων μεταξύ των αρμόδιων φορέων της Κυβέρνησης, της Αστυνομίας και των ΚΑΕ Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός, η λογική _ όση τουλάχιστον έχει απομείνει στον βαριά «άρρωστο» ελληνικό επαγγελματικό αθλητισμό _ οδηγεί στο συμπέρασμα ότι η σειρά των τελικών της Α1 μπάσκετ μεταξύ των «αιωνίων» θα αρχίσει κανονικά, συνεπώς ο νυν (ΟΣΦΠ) και ο πρώην (ΠΑΟ) πρωταθλητής Ευρώπης θα αναμετρηθούν σήμερα (21/5, 19.00) στο παρκέ του ΣΕΦ διεκδικώντας τη νίκη στο πάντα κρίσιμο πρώτο παιχνίδι.

Προερχόμενος από τον μεγάλο θρίαμβο στο Final 4 της Κωνσταντινούπολης, ο Πρωταθλητής Ευρώπης Ολυμπιακός επικράτησε με 84-78 του Παναθηναϊκού και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του ελληνικού πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν δίκαια στο 1-0, με τη σειρά πλέον να μεταφέρεται την Πέμπτη (25/5) στο ΟΑΚΑ, όπου οι Πράσινοι θα προσπαθήσουν να ισοφαρίσουν και να παραμείνουν ζωντανοί στο κυνήγι του τίτλου.

Ο «ήρωας» του τελικού με την ΤΣΣΚΑ, Γιώργος Πρίντεζης και ο Κώστας Παπανικολάου ήταν οι κορυφαίοι για τους Ερυθρόλευκους, ενώ ο Ίαν Βουγιούκας ξεχώρισε από τους παίκτες του Τριφυλλιού.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο με πέντε πόντους του Πέρο Άντιτς, 5-2, αλλά το +3 ήταν η μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο. Παρά την ελαφρά υπεροχή των γηπεδούχων στα ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +5, 11-16, με τρίποντο του Τσαρτσαρή, αλλά και +6, 14-20, με τον Βουγιούκα. Ενδιάμεσα με τεχνική ποινή τιμωρήθηκε ο Ίβκοβιτς, όταν ζήτησε με έντονο τρόπο φάουλ του Γιασικεβίτσιους στον Παπανικολάου.

Η είσοδος του Βουγιούκα στη θέση του Μάριτς υπήρξε καταλυτική, αλλά ο διεθνής σέντερ των «πρασίνων» πρόλαβε να υποπέσει σε 3 φάουλ στο πρώτο δεκάλεπτο (ήδη 2 οι Τσαρτσαρής, Καϊμακόγλου, όσα είχαν και οι Χάινς, Μάντζαρης για τον Ολυμπιακό). Κοινό χαρακτηριστικό των δύο ομάδων η πολυφωνία στην επίθεση και τα 7 λάθη στην πρώτη περίοδο.

Ο Διαμαντίδης μετρούσε 3 κλεψίματα και η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του στο +5, 15-20. Ένα επιμέρους σκορ 18-9 ήταν η απάντηση του Ολυμπιακού στη 2η περίοδο με 9 πόντους του Πρίντεζη, 6 του Χάινς και τρίποντο του Παπανικολάου για την ομάδα του Πειραιά χάρη στο οποίο, προσπέρασε με 33-29.

Οι παίκτες του Ιβκοβιτς έπαιξαν εκπληκτική άμυνα, βγήκαν σε αιφνιδιασμούς και πρόσφεραν υψηλό θέαμα. Ο Γκετσεβίτσιους με νέο τρίποντο «έγραψε» το 38-32 μετά από παλικαρίσιο ριμπάουντ του Πρίντεζη. Ο παίκτης που πέτυχε το καλάθι της νίκης στον τελικό με την ΤΣΣΚΑ πριν λίγες ημέρες έφτασε τους 12 πόντους (όλους στη 2η περίοδο) διαμορφώνοντας και το σκορ ημιχρόνου έξω από τα 6.75, 41-33.

Οι ψηλοί των Πρασίνων Τσαρτσαρής και Καϊμακόγλου είχαν φτάσει σε φάουλ τον Βουγιούκα (3) και ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ήταν εύλογα προβληματισμένος με το 26-13 της περιόδου.

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με +11 με καλάθια των Κέσελ, Άντιτς και Ντόρσεϊ στις αρχές της 3ης περιόδου, 47-36. Όμως, μετά το 49-38 του Πρίντεζη, ο Παναθηναϊκός απάντησε με επιμέρους σκορ 9-0, 49-47, με 4 πόντους του Βουγιούκα, δίποντο του Γιασικεβίτσιους και τρίποντο του Διαμαντίδη που πάγωσε τους φιλάθλους στις κερκίδες του ΣΕΦ.

Ο Κώστας Παπανικολάου έδωσε το έναυσμα στους συμπαίκτες του με 5 πόντους, 56-51. Όταν έληξε η 3η περίοδος ο Ολυμπιακός προηγείτο με 58-52, χάρη σε 2/2 βολές του Σπανούλη.

Η νεανική ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση της Ευρωλίγκας δεν άφησε περιθώρια για “break” στον Παναθηναϊκό στην 4η περίοδο. Έστω κι αν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 58-55 με Περπέρογλου, Μπατίστ.

Παπανικολάου, Χάινς και Πρίντεζης είχαν έτοιμη την απάντηση και συνέχισαν να σηκώνουν απ’ τη θέση τους τον κόσμο του Ολυμπιακού σ’ αυτό το τελευταίο δεκάλεπτο. Ένα επιβλητικό κόψιμο του Πρίντεζη στον Βουγιούκα κι άλλο ένα του Χάινς ήταν τα «χάι λάιτ», ενώ δύο τρίποντα από τον Γκετσεβίτσιους (69-61 και 72-61) έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των πρωταθλητών Ευρωλίγκας, με εναπομείναντα χρόνο 3,5 λεπτά.

Ο Διαμαντίδης μείωσε 72-63, αλλά ο Κώστας Παπανικολάου συναγωνιζόταν τον Πρίντεζη σε πόντους και διαμόρφωσε το 74-63. Βουγιούκας και Περπέρογλου μείωσαν 74-67, 1,5 λεπτό πριν τη λήξη, αλλά ο πρωταθλητής Ελλάδας θα πρέπει να περιμένει μέχρι την Πέμπτη (24/5, 19:00) στο ΟΑΚΑ.

Ο Χάινς όχι μόνο ευστόχησε σε 2 βολές, 76-67, μετά το 3ο φάουλ του Μπατίστ, αλλά φιλοδώρησε και με ένα απίστευτο κόψιμο τον πάουερ φόργουορντ του Παναθηναϊκού στην επόμενη φάση.

Το +10, 79-69, 45» πριν το τέλος και 81-71 με 30» ακόμη δεν άφηνε ερωτηματικά ως προς το ποια ήταν η καλύτερη ομάδα σ’ αυτόν τον πρώτο τελικό και όταν ο αγώνας έληξε, 84-78 (μετά από τρίποντο του Διαμαντίδη, 2 βολές του Σπανούλη, 2 βολές του Βουγιούκα και 1 του Χάινς) η ανωτερότητα των γηπεδούχων –όπως έδειχνε η στατιστική- ήταν αποτέλεσμα των εννέα περισσότερων ριμπάουντ (36-27) και των διπλάσιων εύστοχων τριπόντων (8-4).

Κυρίως όμως ήταν απόρροια της αυτοπεποίθησης που διέκρινε τους παίκτες του Ιβκοβιτς μετά τον άθλο της Κωνσταντινούπολης.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Φούφης, Αφεντουλίδης

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 41-33, 58-52, 84-78.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 13, Άντιτς 9 (1), Σπανούλης 9 (1), Ντόρσεϊ 3, Κέσελ 2, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους 11 (3), Πρίντεζης 18 (1), Παπανικολάου 16 (2), Μάντζαρης 2, Σλούκας 1, Κατσίβελης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου 12, Μπατίστ 10, Σάτο 3, Τσαρτσαρής 3 (1), Διαμαντίδης 15 (3), Βουγιούκας 20, Ν.Καλάθης 7, Σμιθ, Καϊμακόγλου 4, Γιασικεβίτσιους 4.