ΠΑΟ: Τα «γκάζια» του Φερέιρα αφύπνισαν τους Πράσινους

Φαίνεται πως οι φωνές του προπονητή του Παναθηναϊκού κ. Ζεσουάλδο Φερέιρα την επομένη της ήττας (1-0) των Πρασίνων στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ την περασμένη εβδομάδα αλλά και κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου στο κυριακάτικο (13/5) ματς με τον Δικέφαλο στο ΟΑΚΑ, έπιασαν τόπο και αφύπνισαν τους ποδοσφαιριστές του Τριφυλλιού.

«Και πάλι δεν είστε αυτοί που πρέπει. Δίνουμε ένα παιχνίδι που κρίνει το μέλλον μας και εμείς αφήνουμε τον αντίπαλο να κάνει παιχνίδι και του χαρίζουμε εύκολα την μπάλα. Δεν είναι εικόνα αυτή που έχουμε. Αλλα λέμε πριν το ματς και άλλα κάνουμε. Πού είναι το πάθος σας, πού είναι η διάθεσή σας; Βγείτε έξω στο β’ ημίχρονο και πολεμήστε» ήταν μερικά από τα λόγια που είπε σε έντονο ύφος προς τους παίκτες ο κ. Φερέιρα, ο οποίος μετά το εκτός έδρας ματς με τον ΠΑΟΚ είχε χρησιμοποιήσει βαρύτερους χαρακτηρισμούς για να αφυπνίσει την ομάδα του.

Πράγματι, κατά τη διάρκεια του β’ ημιχρόνου οι Πράσινοι παρουσιάστηκαν σαφώς βελτιωμένοι συγκριτικά με το α’ ημίχρονο αλλά και με τα τρία προηγούμενα παιχνίδια στα πλέι οφ, στα οποία ο ΠΑΟ ηττήθηκε δις (από ΑΕΚ και ΠΑΟΚ) και αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Ατρόμητο (1-1) εντός έδρας.

Οι παίκτες του Τριφυλλιού πραγματοποίησαν την καλύτερη εμφάνισή τους στο μίνι πρωτάθλημα και σε συνδυασμό με τη νίκη της ομάδας του Περιστερίου επί της Ενωσης (1-0), ο Παναθηναϊκός έγινε και πάλι ο κυρίαρχος του παιχνιδιού για το εισιτήριο που δίνει μια θέση στην προκριματική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ τον ερχόμενο Ιούλιο.

Ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα των υπόλοιπων αγώνων, εφόσον οι Πράσινοι νικήσουν τον Ατρόμητο στο Περιστέρι την ερχόμενη Τετάρτη (16/5) και την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ την Κυριακή (20/5) παρουσία φίλων του Τριφυλλιού, θα τερματίσουν πρώτοι στη βαθμολογία και θα σώσουν, έστω και την ύστατη ώρα, την παρτίδα για μια πλήρως αποτυχημένη σεζόν.