Βόλεϊ: Πρωταθλητής χωρίς αγώνα ο Ηρακλής

Τον πέμπτο τίτλο της ιστορίας του στην Α1 βόλεϊ ανδρών κατέκτησε ο Ηρακλής αλλά αυτή τη φορά δεν χρειάστηκε να ιδρώσει. Η απουσία του Φοίνικα Σύρου από τον πέμπτο τελικό ανέδειξε πρωταθλητή τον Γηραιό χωρίς όμως την αντίστοιχη δόξα.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πράξη την απειλή τους να μην προσέλθουν να αγωνιστούν σήμερα στο κλειστό της Μίκρας όπου παρουσιάστηκαν οι γηπεδούχοι που αναδείχθηκαν σύμφωνα με τον κανονισμό νικητές με 3-0 (25-0,25-0,25-0). Ετσι για πρώτη φορά στην ιστορία της Α1 βόλεϊ ανδρών ο πρωταθλητής αναδεικνύεται κατακτώντας την απαιτούμενη τρίτη νίκη άνευ αγώνος.

Από την άλλη πλευρά ο Φοίνικας Σύρου ακολούθησε το παράδειγμα της ομάδας μπάσκετ του Παναθηναϊκού ο οποίος το 1993 αρνήθηκε να αγωνισθεί στον τέταρτο τελικό με τον Ολυμπιακό ο οποίος κατέκτησε έτσι το πρωτάθλημα με 3-1 νίκες. Οι Πράσινοι είχαν επιλέξει τη στάση αυτή διαμαρτυρόμενοι για τη διαιτησία.

Οι Συριανοί προέλαβαν ως αιτιολογία για τη μη κάθοδό τους στον σημερινό αγώνα τις συνθήκες που επικράτησαν κατά τη διάρκεια του (αναβληθέντος) πέμπτου τελικού στη Μίκρα. Πάντως οι ίδιοι θεωρούν την ομάδα (ηθική) νικήτρια και για αυτό θα προχωρήσουν εντός των επόμενων ημερών σε φιέστα για να γιορτάσουν την εφετινή παρουσία τους στο πρωτάθλημα.