Ποιοι βουλευτές εκλέγονται στις περισσότερες περιφέρειες της χώρας

Α’ Αθηνών

ΣΥΡΙΖΑ: Αλέξης Τσίπρας, Ζωή Κωνσταντοπούλου, Νίκος Βούτσης.

ΝΔ:
Ολγα Κεφαλογιάννη, Δημήτρης Αβραμόπουλος, Νικήτας Κακλαμάνης, Φωτεινή Πιπιλή, Βασίλης Κικίλιας, Παναγιώτης Μηταράκης, Προκόπης Παυλόπουλος, Ανδρέας Ψυχάρης.

ΠΑΣΟΚ:
Κώστας Σκανδαλίδης.

Ανεξάρτητοι Ελληνες:
Έλενα Κουντουρά.

Χρυσή Αυγή:
Νίκος Μιχαλολιάκος, Γιάννης Βουλδής.

ΚΚΕ:
Λιάνα Κανέλλη.

Δημοκρατική Αριστερά:
Γιάννης Πανούσης.

Β’ Αθηνών


ΣΥΡΙΖΑ:
Σοφία Σακοράφα, Παναγιώτης Κουρουμπλής, Δημήτρης Παπαδημούλης, Γιάννης Δραγασάκης, Ρένα Δούρου, Δημήτρης Στρατούλης, Νάντια Βαλαβάνη, Πέτρος Τατσόπουλος, Ευκλείδης Τσακαλώτος.

ΝΔ:
Κυριάκος Μητσοτάκης, Κωστής Χατζηδάκης, Σοφία Βούλτεψη, Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης, Αργύρης Ντινόπουλος, Αδωνις Γεωργιάδης, Βαγγέλης Μεϊμαράκης, Αρης Σπηλιωτόπουλος, Γεράσιμος Γιακουμάτος, Πάνος Παναγιωτόπουλος, Αννα Καραμανλή, Βύρων Πολύδωρας, Κατερίνα
Παπακώστα, Γιάννης Παπαθανασίου.

ΠΑΣΟΚ: Ανδρέας Λοβέρδος, Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, Μίμης Ανδρουλάκης, Απόστολος Κακλαμάνης.

Ανεξάρτητοι Ελληνες:
Πάνος Καμμένος, Γιάννης Δημαράς, Βασίλης Καπερνάρος, Γιάννης Μανώλης, Παύλος Κοντογιαννίδης.

ΚΚΕ:
Αλέκα Παπαρήγα, Σπύρος Χαλβατζής, Λίνα Κροκίδη, Χρήστος Κατσώτης.

Χρυσή Αυγή:
Νίκος Μιχαλολιάκος, Ελένη Ζαρούλια, Γεώργιος Γερμένης.

Δημοκρατική Αριστερά:
Φώτης Κουβέλης, Γρηγόρης Ψαριανός, Οδυσσέας Βουδούρης.

Περιφέρεια Αττικής

ΣΥΡΙΖΑ: Αλέξης Μητρόπουλος, Νάσος Αθανασίου.

ΝΔ:
Μάκης Βορίδης, Γεωργία Μαρτίνου, Γιώργος Βλάχος, Θανάσης Μπούρας.

ΠΑΣΟΚ:
Εύη Χριστοφιλοπούλου.

Ανεξάρτητοι Ελληνες:
Παύλος Χαϊκάλης, Ευγενία Αρβανίτη-Πρεβεζάνου.

Χρυσή Αυγή:
Ηλίας Κασιδιάρης.

ΚΚΕ:
Ιωάννης Γκιόκας.

Δημοκρατική Αριστερά:
Βασίλης Οικονόμου.

Α’ Πειραιώς

ΣΥΡΙΖΑ: Θοδωρής Δρίτσας.

ΝΔ:
Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος.

Ανεξάρτητοι Ελληνες:
Παναγιώτης Μελάς.

Χρυσή Αυγή:
Νικόλαος Κουζήλος.

ΚΚΕ:
Ελπίδα Παντελάκη.

Δημοκρατική Αριστερά:
Μαρία Ρεπούση.

Β’ Πειραιώς


ΝΔ:
Γιάννης Τραγάκης.

ΠΑΣΟΚ:
Δημήτρης Λιντζέρης.

ΣΥΡΙΖΑ:
Παναγιώτης Λαφαζάνης, Ευγενία Βαμβακά.

Ανεξάρτητοι Ελληνες:
Ιωάννης Κουράκος.

ΚΚΕ:
Διαμάντω Μανωλάκου.

Χρυσή Αυγή:
Ιωάννης Λαγός.

Δημοκρατική Αριστερά:
Μαρία Γιαννακάκη.


Α’ Θεσσαλονίκης

(με καταμετρημένους τους σταυρούς περίπου στα μισά εκλογικά τμήματα)


ΣΥΡΙΖΑ:
Τάσος Κουράκης, Ιωάννα Γαϊτάνη, Γιάννης Αμανατίδης.

ΝΔ:
Κώστας Καραμανλής, Κώστας Γκιουλέκας, Σταύρος Καλαφάτης, Γιάννης Ιωαννίδης, Ελενα Ράπτη και Γιώργος Ορφανός.

Ανεξάρτητοι Ελληνες:
Χάρης Αηδονόπουλος, Χρυσούλα Γιαταγάνα.

ΠΑΣΟΚ:
Ευάγγελος Βενιζέλος.

ΚΚΕ:
Γιάννης Ζιώγας, Θεοδόσης Κωνσταντινίδης.

Χρυσή Αυγή:
Αντώνης Γρέγος.

Δημοκρατική Αριστερά:
Ασημίνα Ξηροτύρη.

Β’ Θεσσαλονίκης
(με καταμετρημένα τα τρία πέμπτα των εκλογικών τμημάτων)

ΝΔ: Θόδωρος Καράογλου.

ΣΥΡΙΖΑ:
Λίτσα Αμανατίδου.

Ανεξάρτητοι Ελληνες:
Απόστολος Χαρουπάκης.

ΠΑΣΟΚ:
Χάρης Τσιόκας.

ΚΚΕ:
Ελένη Γερασιμίδου.

Χρυσή Αυγή:
Πολύβιος Ζησιμόπουλος.

ΔΗΜΑΡ
: Αικατερίνη Μάρκου.

Ημαθία


ΠΑΣΟΚ:
Αγγελος Τόλκας.

ΣΥΡΙΖΑ:
Ξανθίππη Καρανίκα.

Ανεξάρτητοι Ελληνες:
Κώστας Γιοβανόπουλος.

ΚΚΕ:
Ιωάννα Σοφρόνωφ.

Κιλκίς


ΝΔ:
Γιώργος Γεωργαντάς.

ΠΑΣΟΚ:
Θόδωρος Παραστατίδης.

ΣΥΡΙΖΑ:
Ειρήνη Αγαθοπούλου.

Πέλλα


ΝΔ:
Γιώργος Καρασμάνης, Διονύσης Σταμενίτης.

ΠΑΣΟΚ:
Θεοδώρα Τζάκρη

Ανεξάρτητοι Ελληνες:
Αθανάσιος Γραμματικόπουλος.

Πιερία


ΝΔ:
Κώστας Κουκοδήμος, Γιώργος Κωνσταντόπουλος, Δημήτριος Χριστογιάννης.

Ανεξάρτητοι Ελληνες:
Ευγένιος Παπαδόπουλος.

Σέρρες


ΝΔ:
Μενέλαος Βλάχβενης, Φωτεινή Αραμπατζή, Θεοφάνης Λεονταρίδης.

ΠΑΣΟΚ:
Μάρκος Μπόλαρης.

Ανεξάρτητοι Ελληνες:
Μαρία Κόλλια.

Χρυσή Αυγή:
Νικήτας Σιώνης.

ΔΗΜΑΡ:
Ευάγγελος Φωτίου.

Χαλκιδική


ΝΔ:
Ευθύμιος Καρανάσιος.

ΠΑΣΟΚ:
Γιάννης Δριβελέγκας.

ΣΥΡΙΖΑ:
Αικατερίνη Ιγγλέζη.

Γρεβενά


ΝΔ:
Τιμολέων Κοψαχείλης.

Καστοριά

ΝΔ: Μαρία Αντωνίου.

Ανεξάρτητοι Ελληνες:
Συμεών Κουμπάνης.

Κοζάνη


ΝΔ:
Γιώργος Κασαπίδης.

ΠΑΣΟΚ:
Πάρις Κουκουλόπουλος.

Ανεξάρτητοι Ελληνες:
Ραχήλ Μακρή.

ΚΚΕ:
Κωνσταντίνος Σταμπολίδης.

ΔΗΜΑΡ:
Θεόδωρος Τσικαρδάνης.

Φλώρινα


ΝΔ:
Ευστάθιος Κωνσταντινίδης.

ΠΑΣΟΚ:
Νικόλαος Σαμαράς.

Ροδόπη


ΝΔ:
Ευριπίδης Στυλιανίδης

ΣΥΡΙΖΑ:
Αϊχάν Καραγιουσούφ.

ΠΑΣΟΚ:
Αχμέτ Χατζηοσμάν

Ξάνθη


ΠΑΣΟΚ:
Δημήτρης Σαλτούρος

ΝΔ:
Αλέξανδρος Κοντός

ΣΥΡΙΖΑ:
Χουσεΐν Ζεϊμπέκ

Εβρος


ΝΔ:
Κυριάκος Γεροντόπουλος, Αλέξανδρος Δερμετζόπουλος.

ΠΑΣΟΚ:
Γιώργος Ντόλιος.

Ανεξάρτητοι Έλληνες:
Μαρίνος Ουζουνίδης (εκτός κι αν επιλέξει την έδρα ο Πάνος Καμμένος).

Λάρισα

ΝΔ: Μάξιμος Χαρακόπουλος, Χρήστος Κέλλας.
ΣΥΡΙΖΑ: Ηρώ Διώτη.
ΠΑΣΟΚ: Φίλιππος Σαχινίδης.
ΚΚΕ: Γιώργος Λαμπρούλης.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Χρήστος Ζώης.
Δημοκρατική Αριστερά: Θωμάς Ψύρρας.
Χρυσή Αυγή: Χρυσοβαλάντης Αλεξόπουλος

Μαγνησία

ΝΔ: Αθανάσιος Νάκος.
ΚΚΕ: Απόστολος Νάννος.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Μαρίνα Χρυσοβελώνη.
Χρυσή Αυγή: Παναγιώτης Ηλιόπουλος

Καρδίτσα

ΝΔ: Κώστας Τσιάρας, Ασημίνα Σκόνδρα, Σπύρος Ταλιαδούρος.
ΣΥΡΙΖΑ: Νίκος Μιχαλάκης,
ΚΚΕ: Βαγγέλης Μπούτας.

Τρίκαλα

ΝΔ: Ηλίας Βλαχογιάννης, Κώστας Σκρέκας
ΠΑΣΟΚ: Γιώργος Οικονόμου
ΚΚΕ: Αχιλλέας Κανταρτζής
Δημοκρατική Αριστερά: Γιώργος Κυρίτσης

Ιωαννίνα

ΝΔ: Κώστας Τασούλας, Σταύρος Καλογιάννης.
ΠΑΣΟΚ: Μιχάλης Κασσής.
ΣΥΡΙΖΑ: Χρήστος Μαντάς.
ΚΚΕ: Νίκος Εξαρχος.

Θεσπρωτία

ΝΔ: Αντώνης Μπέζας.

Αρτα

ΝΔ: Γιώργος Στύλιος.
ΠΑΣΟΚ: Χρήστος Γκόκας.
ΣΥΡΙΖΑ: Ολγα Γεροβασίλη.

Πρέβεζα

ΝΔ: Δημήτρης Τσουμάνης.
ΠΑΣΟΚ: Βασίλης Ιωάννου

Αιτωλοακαρνανία

ΝΔ: Μάριος Σαλμάς, Κων/νος Καραγκούνης.
ΠΑΣΟΚ: Θανάσης Μωραίτης.
ΣΥΡΙΖΑ: Γιώργος Βαρεμένος.
ΚΚΕ: Νικόλαος Μωραΐτης.
ΔΗΜΑΡ: Φώτης Κουβέλης (ή Νίκη Φούντα).
Χρυσή Αυγή: Κων/νος Μπαρμπαρούσης.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Δημήτρης Σταμάτης.

Αχαΐα

ΝΔ: Αθανάσιος Νταβλούρος, Νικόλαος Νικολόπουλος.
ΣΥΡΙΖΑ: Αλέξης Τσίπρας, Μαρία Κανελλοπούλου.
ΠΑΣΟΚ: Γιώργος Παπανδρέου.
ΔΗΜΑΡ: Νίκος Τσούκαλης.
ΚΚΕ: Νικόλαος Καραθανασόπουλος.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Γεώργιος Νταβρής (ακολουθεί με 120 ψήφους λιγότερους η Σπυριδούλα Αναγνωστοπούλου).
Χρυσή Αυγή: Μιχαήλ Αβράμης.

Ηλεία

ΝΔ: Κων/νος Τζαβάρας, Διονυσία-Θεοδώρα Αυγερινοπούλου.
ΣΥΡΙΖΑ: Ευσταθία Γεωργοπούλου-Σαλτάρη.
ΠΑΣΟΚ: Γιάννης Κουτσούκος.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Ιωάννης Κωνσταντόπουλος.
Χρυσή Αυγή: Νικόλαος Κρέσπης.

Φθιώτιδα

ΝΔ: Χρήστος Σταϊκούρας.
ΠΑΣΟΚ: Νίκος Τσώνης.
ΣΥΡΙΖΑ: Βασίλης Κυριακάκης.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Θόδωρος Χειμάρας.
Χρυσή Αυγή: Απόστολος Γκλέτσος.

Ευρυτανία

ΝΔ: Κώστας Κοντογεώργος.

Φωκίδα

ΝΔ: Ασπασία Μανδρέκα.

Βοιωτία

ΝΔ: Γιάννης Καράμπελας, Ανδρέας Κουτσούμπας, Βαγγέλης Μπασιάκος.
ΣΥΡΙΖΑ: Γιάννης Στάθας.

Εύβοια

ΣΥΡΙΖΑ: Βαγγέλης Αποστόλου.
ΠΑΣΟΚ: Συμεών Κεδίκογλου.
ΚΚΕ: Γιώργος Μαρίνος.
ΔΗΜΑΡ: Δημήτρης Αναγνωστάκης.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Κώστας Μαρκόπουλος.
Χρυσή Αυγή: Νικόλαος Μίχος.

Δωδεκάνησα

ΝΔ: Βασίλης Υψηλάντης, Εμμανουήλ Κονσόλας, Ιωάννης Παπάς.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Τσαμπίκα (Μίκα) Ιατρίδη.
ΠΑΣΟΚ: Δημήτρης Κρεμαστινός.

Κυκλάδες

ΝΔ: Ιωάννης Βρούτσης.
ΣΥΡΙΖΑ: Νίκος Συρμαλένιος.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Μάριος Βουτσίνος

Λέσβος-Λήμνος

ΝΔ: Παύλος Βογιατζής.
ΚΚΕ: Δημήτρης Καραγιάννης.
ΣΥΡΙΖΑ: Ιωάννης Ζερδελής.

Σάμος

ΚΚΕ: Δημήτρης Μαυρατζώτης.

Χίου

ΝΔ: Κων/νος Μουσουρούλης.
ΠΑΣΟΚ: Κων/νος Τριαντάφυλλος.

Κεφαλληνία-Ιθάκη

ΣΥΡΙΖΑ: Αφροδίτη Θεοπεφτάτου.

Κέρκυρα

ΣΥΡΙΖΑ: Στέφανος Σαμοΐλης.
ΚΚΕ: Μπάμπης Χαραλάμπους.
ΝΔ: Νίκος Δένδιας (προηγείτο κατά μικρό αριθμό σταυρών του συνυποψηφίου του Στέφανου Γκίκα)

Λευκάδα

ΝΔ: Θοδωρής Σολδάτος

Ζάκυνθος

ΝΔ: Διονύσης Γάσπαρος

Χανιά

ΝΔ: Μανούσος Βολουδάκης, Κυριάκος Βιρβιδάκης, Κώστας Γύπαρης.
ΣΥΡΙΖΑ: Γιώργος Σταθάκης.

Ρέθυμνο

ΠΑΣΟΚ: Μανώλης Οθωνας.
ΣΥΡΙΖΑ: Ανδρέας Ξανθός.

Ηράκλειο

ΝΔ: Μανώλης Κεφαλογιάννης, Μάξιμος Σενετάκης, Γιώργος Δεικτάκης.
ΠΑΣΟΚ: Βασίλης Κεγκέρογλου.
ΣΥΡΙΖΑ: Μιχάλης Κριτσωτάκης.
ΔΗΜΑΡ: Γιάννης Μιχελογιαννάκης.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Μαρία Νότη.
ΚΚΕ: Μανώλης Συντιχάκης

Λασίθι

ΠΑΣΟΚ: Μιχάλης Καρχιμάκης.
ΝΔ: Γιάννης Πλακιωτάκης.

Μεσσηνία

ΝΔ: Ιωάννης Λαμπρόπουλος, Δημήτρης Σαμπαζιώτης (δεν θα εκλεγεί αν επιλέξει την έδρα ο Αντώνης Σαμαράς).
ΠΑΣΟΚ: Νάντια Γιαννακοπούλου.
ΣΥΡΙΖΑ: Θανάσης Πετράκος.
Χρυσή Αυγή: Δημήτρης Κουκούτσης

Αργολίδα

ΝΔ: Γιάννης Ανδριανός.
ΠΑΣΟΚ: Γιάννης Μανιάτης.
ΣΥΡΙΖΑ: Δημήτρης Κοδέλας.

Λακωνία

ΝΔ: Θανάσης Δαβάκης.
ΠΑΣΟΚ: Λεωνίδας Γρηγοράκος.
ΣΥΡΙΖΑ: Σταύρος Αραχωβίτης.

Αρκαδία

ΝΔ: Ανδρέας Λυκουρέντζος.
ΠΑΣΟΚ: Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος.
ΣΥΡΙΖΑ: Κώστας Ζαχαριάς.

Κορινθία
ΝΔ: Νίκος Ταγαράς, Χρήστος Δήμας.

ΣΥΡΙΖΑ: Μαρία Θελερίτη.
Χρυσή Αυγή: Ευστάθιος Μπούκουρας.

Ακολουθήστε στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, από
Αφιερώματα
ΒΗΜΑτοδότης
Σίβυλλα
Helios Kiosk