Βόλεϊ: Ροπαλιά του Φοίνικα στον Ηρακλή

Πολύ σκληρός για να πεθάνει αποδείχθηκε ο Φοίνικας Σύρου απέναντι στον Ηρακλή, στον τρίτο αγώνα του τελικού της Α1 βόλεϊ ανδρών. Η έκπληξη της εφετινής περιόδου κατάφερε να νικήσει το φαβορί της μάχης του τίτλου με 3-2 (16-25, 25-18, 25-19, 20-25, 15-12) και μείωσε σε 2-1 τη σειρά του τελικού, αρπάζοντας από τον Ηρακλή την ευκαιρία να στεφθεί σήμερα για 5η φορά πρωταθλητής και για 3η νταμπλούχος.

Οι γηπεδούχοι παρότι «αυτοκτόνησαν» στο τέταρτο σετ οπότε προηγήθηκαν αλλά… κατάφεραν να το χάσουν, βρήκαν στο πέμπτο σετ την ψυχραιμία τους και τις λύσεις για να το κερδίσουν.

Στο πρώτο σετ οι Κυανόλευκοι εκμεταλλευόμενοι την έλλειψη ρυθμού των «Πειρατών» και τα πολλά λάθη τους, ιδιαίτερα του Λάππα, κατάφερε να φθάσει εύκολα στην κατάκτηση του σετ, παρά τη μέτρια εμφάνιση του Ντεσπέιν. Στο δεύτερο σετ το σύνθημα της αντεπίθεσης έδωσε ο Μπρίτσιτς _ πήρε τη θέση του έλληνα διεθνή ακραίου_ από τη γραμμή του σερβίς διαμορφώνοντας το σκορ στο 4-0, αφού είχε ταλαιπωρηθεί η υποδοχή του Ηρακλή. Ο Φοίνικας, με κορυφαίο τον διεθνή σέρβο διαγώνιο Ντόκιτς _ σημείωσε συνολικά 28 πόντους_ διατήρησε τα ηνία σε όλη τη διάρκεια του σετ και έφθασε στην κατάκτησή του.

Στο τρίτο σετ οι Συριανοί συνέχισαν να έχουν «σεληνιασμένο» τον Ντόκιτς με παρτενέρ τον Γκόρτσανιουκ αλλά πρόσθεσε στο οπλοστάσιό του και το μπλοκ του που δούλεψε πολύ αποτελεσματικά. Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το τέταρτο σετ όταν ο Φοίνικας προηγήθηκε με 20-15 αλλά σε εκείνο το σημείο υπέστη μπλακ άουτ. Ο Ηρακλής χάρη στο μπλοκ του κατάφερε να καταγράψει ένα απίστευτο 10-0 (!) χάρη κυρίως στο μπλοκ του που χάρισε 8 πόντους, με πρωτοπόρο τον Σμαραγδή.

Εν τω μεταξύ αρχίζουν αύριο (17.00, κλειστό ΕΑΠ) οι μάχες των πλέι άουτ μεταξύ ΕΑ Πατρών και Παναθηναϊκού. Οι Πατρινοί εμφανίζονται αποδεκατισμένοι αφού έχουν χάσει εκτός από παίκτες και τον προπονητή τους κ. Γιώργο Χριστόπουλο _ τη θέση του πήρε ο κ. Αντώνης Γεράνιος. Αντίθετα πάνοπλος θα ταξιδέψει στην Πάτρα ο Παναθηναϊκός αφού τις τελευταίες ημέρες επέστρεψαν και οι Κοτσιλιάνος Ζουπάνης αφήνοντας, προσωρινά, τις υποχρεώσεις τους στο μπιτς βόλεϊ.