Βόλεϊ: Ο Ηρακλής κέρδισε τον πρώτο τελικό, ο Φοίνικας τις εντυπώσεις

Χρειάστηκαν δυόμισι ώρες, ένα συναρπαστικό παιχνίδι και κάποια κρίσιμα διαιτητικά λάθη για να κάμψει ο «Γολιάθ» Ηρακλής τον «Δαυίδ» Φοίνικα Σύρου στον πρώτο τελικό της Α1 βόλεϊ ανδρών.

Οι γηπεδούχοι, παρά το πρόβλημα που αντιμετώπισαν με τον τραυματισμό του κουβανού ακραίου Ρολάντο Ντεσπέιν στο πρώτο σετ, ο οποίος έπαιξε στη συνέχεια στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα υπερβάλλοντας εαυτόν, κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση των φιλοξενούμενων και να επικρατήσουν με 3-1(20-25, 25-17, 44-42, 26-24).

Οι Συριανοί είχαν ενθουσιασμό και κατάφεραν να κερδίσουν το πρώτο σετ εκμεταλλευόμενοι και την αποχώρηση στο μέσον του σετ του Ντεσπέιν. Το δεύτερο σετ οι Κυανόλευκοι με κορυφαίο τον Κώστα Χριστοφιδέλη αντεπιτέθηκαν και κατάφεραν να το κερδίσουν εύκολα.

Συγκλονιστικό ήταν το τρίτο σετ, όταν ο Ηρακλής προηγήθηκε 23-18. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6-0 έφθασαν κοντά στην πηγή (23-24), αλλά δεν ήπιαν νερό, αφού ο Γκόρτσανιουκ πέταξε στα σκουπίδια μια επίθεση χωρίς μπλοκ με την οποία θα μπορούσε να τελειώσει το σετ.

Η συνέχεια ήταν συγκλονιστική, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τον Ηρακλή τελικώς να το κατακτά και τους Συριανούς να διαμαρτύρονται για ένα πόντο που δόθηκε κατά την άποψή τους κακώς στον Ηρακλή, στο 43-42.

Ισορροπημένο ήταν και το τέταρτο σετ το οποίο κρίθηκε επίσης από ένα διαιτητικό λάθος, όταν ο πρώτος διαιτητής κ. Γεργουλέας έδωσε κακώς τον πόντο στον Ηρακλή στο 25-24 και μαζί την ευκαιρία να πάρει το σετ.

Οι δύο ομάδες συναντώνται αύριο την ίδια ώρα (19.00) στο κλειστό της Μίκρας, με τον προπονητή του Ηρακλή κ. Σωτήρη Δρίκο να δηλώνει ότι οι σημερινές διαμαρτυρίας των Συριανών έχουν στόχο τον επηρεασμό των δύο διαιτητών (Γεωργουλέας, Καραμπέτσος) που θα σφυρίξουν και τον δεύτερο τελικό.

Από την πλευρά του ο προπονητής του Φοίνικα κ. Νίκος Νεόφυτος τόνισε ότι η ομάδα του «θα προσπαθήσει να εκμεταλλευθεί την κούραση και τη μεγάλη ηλικία παικτών του Ηρακλή, όπως ο Κράβαρικ και ο Χριστοφιδέλης, για να χτυπήσει το ματς»