Η Μπαρτσελόνα την πρόκριση, η Ρεάλ τις εντυπώσεις

Το εισιτήριο για τον ημιτελικό του Κυπέλλου Ισπανίας πήρε η Μπαρτσελόνα, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2) στο Καμπ Νου με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Μπλαουγκράνα προκρίθηκαν χάρη στη νίκη (2-1) που πέτυχαν την περασμένη εβδομάδα στο Σαντιάγο Μπερναμπέου και θα αναμετρηθούν στους «4» του θεσμού, πιθανότατα με τη Βαλένθια (νίκησε στον α’ προημιτελικό 4-1 τη Λεβάντε).

Μολονότι, η Μπάρτσα προηγήθηκε στο σκορ 2-0 με γκολ του Πέδρο στο 43′ και του Ντάνι Αλβες στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου, οι Μαδριλένοι δεν τα παράτησαν, απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο, κυνήγησαν την ανατροπή, κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν με τέρματα του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 68′ και του Μπενζεμά στο 72′ αλλά δεν πέτυχαν το θαύμα της ολικής ανατροπής…

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Πίντο, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Πουγιόλ, Αμπιντάλ, Μπουσκέτς, Τσάβι, Ινιέστα (30′ Πέδρο), Φάμπρεγκας (70′ Τιάγκο Αλκάνταρα), Μέσι, Αλέξις Σάντσες (78′ Μαστσεράνο).

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Αρμπελόα, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Φάμπιο Κοεντράο, Λασανά Ντιαρά (52′ Γκρανέρο), Τσάμπι Αλόνσο, Μεσούτ Εζίλ, Κακά (61′ Καγεχόν), Κριστιάνο Ρονάλντο, Ιγκουαΐν (61′ Μπενζεμά).