Εκτός Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός από τον Πανιώνιο στα πέναλτι

Ο Πανιώνιος απέκλεισε τον Παναθηναϊκό από το Κύπελλο Ελλάδας και θα συνεχίσει στους «8» της διοργάνωσης μετά τη νίκη του στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3. Οι Κυανέρυθροι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα που έληξε ισόπαλος στην κανονική διάρκεια και την παράταση (0-0) και εν τέλει στάθηκαν πιο τυχεροί στη διαδικασία των πέναλτι καθώς στο τελευταίο της διαδικασίας οι Πράσινοι αστόχησαν με τον Μπιάρσμιρ (δοκάρι) και ο Ομο ήταν εύστοχος δίνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση στην ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Ο Πανιώνιος απέκλεισε τον Παναθηναϊκό από το Κύπελλο Ελλάδας και θα συνεχίσει στους «8» της διοργάνωσης μετά τη νίκη του στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3. Οι Πράσινοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τις κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησαν και οι εξαιρετικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα (0-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση) Κυανέρυθροι, εν τέλει στάθηκαν πιο τυχεροί στα πέναλτι καθώς στο τελευταίο της διαδικασίας, αστόχησε για το Τριφύλλι ο Μπιάρσμιρ (δοκάρι), ενώ ο Ομο ήταν εύστοχος δίνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση στην ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Αντιθέτως, μια ξεκούραστη νίκη (3-0) επί του Θρασύβουλου έστειλε τον Ολυμπιακό στη φάση των «8» του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι Ερυθρόλευκοι δίχως να… φορτσάρουν έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση με δύο γκολ του Πάντελιτς (10′, 55′) και ένα του Φουστέρ (21′).

Προηγουμένως, η Κέρκυρα και ο Αστέρας Τρίπολης εξασφάλισαν εξίσου εύκολα το εισιτήριο για τη φάση των «8». Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία των «16» η Κέρκυρα επικράτησε 2-0 της Δόξας Δράμας με γκολ του Γκουστάβο (24′) και του Τσίγκα (28′), ενώ ο Αστέρας πέρασε νικηφόρα (4-1) από τα Γιάννενα. Για την ομάδα του κ. Σάκη Τσιώλη σκόραραν οι Τσαμπουρής (59′), Ράγιο (65′), (90′) και Χούλι (79′), ενώ για τον ΠΑΣ μείωσε στο 75′ ο Γιάκος.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των «32» του Κυπέλλου Ελλάδος:

11/1/2012

Κέρκυρα – Δόξα Δράμας 2-0

ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 1-4

Ολυμπιακός – Θρασύβουλος 3-0

Πανιώνιος – Παναθηναϊκός 4-3 πεν. (0-0 κ.α., παρ.)

12/1/2012

Ατρόμητος – Αρης (20.00, Σιδηρόπουλος Αναστάσιος)

17/1/2012

Ξάνθη-Πανσερραϊκός (18.00)

18/1/2012

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ (20.00)

19/1/2012

Παναιτωλικός-ΟΦΗ (18.00)

*Ολοι οι αγώνες είναι νοκ άουτ και σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια (90′) θα ακολουθήσει παράταση και εφόσον χρειαστεί πέναλτι.

**Η κλήρωση για τη φάση των «8» και τα σταυρώματα στους ημιτελικούς θα γίνει στις 18/1 το μεσημέρι.