Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Νο6 για το 2011

Σαν να μην πέρασε ούτε μια ημέρα από τα απανωτά «clasico» του περασμένου Απριλίου, όταν Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης αναμετρήθηκαν τέσσερις φορές σε πρωτάθλημα, τελικό Κυπέλλου και ημιτελικούς Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «αιώνιοι» αντίπαλοι της Πριμέρα Ντιβισιόν μονομαχούν την Τετάρτη (17/8) στον επαναληπτικό τελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ, καθώς στην αναμέτρηση που άνοιξε την αγωνιστική περίοδο την περασμένη Κυριακή οι δύο αντίπαλοι έμειναν ισόπαλοι (2-2) στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Σαν να μην πέρασε ούτε μια ημέρα από τα απανωτά «clasico» του περασμένου Απριλίου, όταν Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης αναμετρήθηκαν τέσσερις φορές σε πρωτάθλημα, τελικό Κυπέλλου και ημιτελικούς Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «αιώνιοι» αντίπαλοι της Πριμέρα Ντιβισιόν μονομαχούν την Τετάρτη (17/8) στον επαναληπτικό τελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ, καθώς στην αναμέτρηση που άνοιξε την αγωνιστική περίοδο την περασμένη Κυριακή οι δύο αντίπαλοι έμειναν ισόπαλοι (2-2) στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Παρά το γεγονός ότι οι ομάδες των κκ. Ζοζέ Μουρίνιο και Πεπ Γκουαρδιόλα έδειξαν ότι δεν είναι ακόμη έτοιμες, το ποδοσφαιρικό επίπεδο ήταν πολύ υψηλό. Το ίδιο φυσικά, ήταν και η ένταση και οι διαμαρτυρίες ένθεν κακείθεν.

Η γηπεδούχος στην πρώτη αναμέτρηση Ρεάλ, που είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίωρο όταν και προηγήθηκε με γκολ του Μεσούτ Οζίλ έπειτα από προσπάθεια του Καρίμ Μπενζεμά φωνάζει για ένα πέναλτι που δεν δόθηκε σε ανατροπή του Κριστιάνο Ρονάλντο από τον Βίκτορ Βαλντές, ενώ οι Μπλαουγκράνα που προηγήθηκαν (2-1) χάρη σε γκολ από ατομικές προσπάθειες των σούπερ άσων της Νταβίντ Βίγια και Λιονέλ Μέσι διαμαρτυρήθηκαν για το σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων τους.

Το τελευταίο… ορεκτικό για τη νέα αγωνιστική περίοδο θα σερβιριστεί στο «Καμπ Νου», όπου η πρωταθλήτρια Ευρώπης και Ισπανίας Μπαρτσελόνα πιθανότατα με τους Τσάβι, Πικέ και ίσως τον Σεσκ Φάμπρεγας που παρουσιάστηκε επισήμως τη Δευτέρα, θα διεκδικήσει το πρώτο τρόπαιο της νέας περιόδου.

Ο πρώην αρχηγός της Αρσεναλ δήλωσε ότι «είμαι έτοιμος να αγωνιστώ, ωστόσο αυτό είναι απόφαση του προπονητή. Θα ήθελα να παίξω πάντως, στο ματς μεταξύ των καλύτερων ομάδων του κόσμου», ενώ από την πλευρά του ο αργεντινός επιθετικός της Ρεάλ Γκονζάλο Χιγκουάιν υποστήριξε ότι «παίξαμε εξαιρετικά στο πρώτο παιχνίδι και δημιουργήσαμε περισσότερες ευκαιρίες. Πιστεύω ότι αν επαναλάβουμε την ίδια εμφάνιση θα πάρουμε τον τίτλο».