Διπρόσωπος Ολυμπιακός, 2-2 με την Γουέστ Μπρομ

Το καλό του πρόσωπο έδειξε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Γουέστ Μπρόμιτς, στο δεύτερο μέρος όμως φανέρωσε τις αδυναμίες του. Οι «ερυθρόλευκοι» ήρθαν ισόπαλοι 2-2 με την αγγλική ομάδα στο «Καραϊσκάκη» στο πρώτο εφετινό του παιχνίδι μπροστά στα μάτια των οπαδών του επί ελληνικού εδάφους. Προβλημάτισε για ακόμα μία φορά με τις αστάθειές του ο Κονστάνσο, «κεφάτοι» Ιμπαγάσα και Μιραλάς, δύο φορές βρήκε δίχτυα ο Φουστέρ.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε παρέταξε τους ερυθρόλευκους με τον Κοστάντσο κάτω από τα δοκάρια, τον Μανιάτη στο δεξί άκρο, τον Χολέμπας στο αριστερό και τους Αβράαμ-Μέλμπεργκ στην άμυνα. Πιο μπροστά τους ήταν οι Μοντέστο και Ιμπαγάσα στα χαφ. Στο δεξί άκρο της επίθεσης ο Ριέρα, ο Μιραλάς στο αριστερό, ο Φουστέρ στον άξονα και μοναδικός προωθημένος ο Τζιμπούρ.

Όπως σε όλα τα φιλικά προετοιμασίας, έτσι και στο πρώτο επί ελληνικού εδάφους ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και έμοιαζε ασταμάτητος. Οι γηπεδούχοι είχαν κέφια και το γκολ ήταν θέμα χρόνου. Έτσι στο 2′ ο Φουστέρ με εξαιρετικό σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και οι πανηγυρισμοί στις εξέδρες δεν άργησαν.

Η αντίδραση των Άγγλων ήταν άμεση. ο Ντόρανς με απευθείας εκτέλεση φάουλ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 4ο λεπτό, αφού ο Κοστάνσο δεν κατάφερε να αντιδράσει. Ο Αργεντινός φέρει ευθύνη για το γκολ, όμως στο 8′ πήρε ρεβάνς, όταν έδιωξε σε κόρνερ ένα σουτ του ίδιου παίκτη.

Με κορυφαίους του Μιραλάς, Φουστέρ και Τζιμπούρ, σε 20 λεπτά οι Πειραιώτες είχαν 10 σουτ (ένα σουτ κάθε 2 λεπτά δηλαδή).

Στο 17′ ο Φουστέρ κέρδισε το πέναλτι, το εκτέλεσε και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Η φάση του πέναλτι ξεκίνησε από τα πόδια του Μιραλάς.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε κυρίως εξαιτίας της άμυνας και του Κοστάνσο. Ένα λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Τόμας νίκησε την «ερυθρόλευκη» άμυνα και με άψογο σουτ έκανε το 2-2. Εκτός θέσης για μια ακόμη φορά ο Κοστάνσο. Ένα λάθος κοντρόλ του λίγο έλειψε να μετατραπεί σε ευκαιρία λίγα λεπτά μετά το 2-2.

Αντίθετα, η άμυνα του Ολυμπιακού είχε κάποια προβλήματα που φάνηκαν στο 60′ όταν ο Ντόρανς βγήκε μόνος του αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοστάνσο.

Στο 65′ Ο Γκρμπιτς πέρασε δεξιά αντί για τον Ριέρα, αριστερά ο Φετφατζίδης αντικατέστησε τον Μιραλάς, ο Μαρκάνο πέρασε στην θέση του Αβραάμ, ενώ ο Τοροσίδης μπήκε αντί του Μανιάτη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κοστάντσο, Μανιάτης (66′ Τοροσίδης), Παπαδόπουλος (66′ Μαρκάνο), Μέλμπεργκ, Χολέμπας, Μοντέστο, Ιμπαγάσα, Φουστέρ (76′ Κάταϊ), Ριέρα (66′ Γκρμπιτς), Μιραλάς (66′ Φετφατζίδης), Τζιμπούρ (76′ Πάντελιτς).

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Ντάνιελς, Τζόουνς, Σόρεϊ (72′ Μάτοκ), ΜακΑλεϊ, Ντόσον, Γιάρα (46′ Θορν), Ντόρανς, Κοξ (62′ Γουντ), Τόμας, Φόρτσουν, Σάρνερ.