ΠΑΟ: Νίκη επί του Περιστερίου και πάει Βαρκελώνη

Ο Παναθηναϊκός αν και έπαιξε με τη φωτιά, πήρε στην παράταση τη νίκη (74-72, κ.α. 67-67) στο Περιστέρι, έκανε το 2-0 στη σειρά και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά. Καθοριστικό το λάθος του Παπανικολάου 20΄΄ πριν τη λήξη του 40λεπτου. Στο final 4 πλέον το μυαλό των Πράσινων.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξεφύγει από την αρχή και να πάρει μία διαφορά που θα του επέτρεπε να είναι πιο χαλαρός στα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης. Αρχικά το κατάφερε και προηγήθηκε με 7-0. Στη συνέχεια όμως το Περιστέρι μάζεψε τη διαφορά και ισοφάρισε σε 9-9. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν και πάλι μια διαφορά 7 πόντων, όταν στο 9΄ ο Τσαρτσαρής έκανε το 16-9. Η πρώτη περίοδος έληξε τελικά με 18-13 υπέρ του Τριφυλλιού.

Η αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Ομπράντοβιτς να ξεφύγει για άλλη μια φορά στο σκορ. Τσαρτσαρής και Σάτο πέτυχαν από δύο πόντους και έκαναν το 22-13 για τους Πράσινους. Οι οποίοι συντήρησαν και αύξησαν τη διαφορά, που έφτασε μέχρι και τους 13 (31-18). Κάπου εκεί Βρκιτς και Σκοτ πήραν το «όπλο» τους και με συνεχόμενους πόντους μείωσαν σε 31-29, δύο λεπτά πριν τελειώσει το ημίχρονο. Το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 36-32.

Στην τρίτη περίοδο το Περιστέρι βλέποντας πως μπορεί να πάρει τη νίκη πίεσε ακόμα περισσότερο το Τριφύλλι. Ετσι, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να έχει μια διαφορά 4-5 πόντων. Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να μείνουν κοντά και να μπουν στο τέταρτο δεκάλεπτο ισόπαλοι με τους αντιπάλους τους (51-51).

Μάλιστα με την έναρξη της τελευταίας περιόδου κατάφεραν να πάρουν και μία διαφορά έξι πόντων (58-52). Μία διαφορά που διατηρήθηκε μέχρι και το 35΄, όταν ο Παναθηναϊκός άρχισε να καταλαβαίνει πως κινδυνεύει με ήττα. Παρόλα αυτά η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα προηγήθηκε με 67-62, εκμεταλλευόμενη τα άστοχα σουτ των Σάτο και Νίκολας (τελείωσε με 0/7 3π.).

Με 5 σερί πόντους του Μπατίστ και μετά από λάθη και άστοχα σουτ του Περιστερίου, ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, καθώς ούτε ο Σκοτ, ούτε ο Μπατίστ κατάφεραν να αλλάξουν το 67-67. Σκορ με το οποίο τελείωσε το 40λεπτο.

Στην παράταση το Περιστέρι πήρε μία διαφορά τριών πόντων (70-67), αλλά από εκεί και πέρα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος την εμπειρία του πήρε τη νίκη με 74-72, με τον Διαμαντίδη να πετυχαίνει τρίποντο 11΄΄ πριν τη λήξη και να τελειώνει το ματς. Οι Πράσινοι αν και δεν πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση πήραν τη νίκη και την πρόκριση και πλέον σκέφτονται το final 4 της Euroleague.