Ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε καμία αντίσταση από το Περιστέρι και πήρε το προβάδισμα πρόκρισης για την δεύτερη φάση των play-offs (88-60). Για τους Πράσινους πρώτος σκόρερ ήταν ο Αντώνης Φώτσης με 15 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ερνεστ Σκοτ με 18.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο των ριμπάουντ και μπόρεσαν να διατηρηθούν κοντά στο σκορ παρά τα τρίποντα των Νίκολας, Τσαρτσαρή και Φώτση. Τρία λεπτά πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου οι Πράσινοι ανέβασαν την διαφορά στο +6, όμως ο Παπανικολάου απάντησε με πέντε αναπάντητους πόντους, με την πρώτη περίοδο να κλείνει υπέρ του Τριφυλλιού με σκορ 20-15.

Η οργανωμένη άμυνα των παικτών του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν επέτρεψε στο Περιστέρι να κρατηθεί κοντά στο σκορ. Το Τριφύλλι «πάτησε» γκάζι και με τους Διαμαντίδη, Φώτση και Καλάθη να ξεχωρίσουν ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, με το ημίχρονο να κλείνει στο +15 (47-32).

Ο Αλεξ Μάριτς ήταν ο άνθρωπος που έκρινε το ματς με την έναρξη του δευτέρου μέρους, καθώς βοήθησε τον Παναθηναϊκό να κερδίσει ξανά την μάχη των ριμπάουντ και να βάλει «ταφόπλακα» στις ελπίδες των φιλοξενούμενων για μία ήττα με μικρή διαφορά. Η διαφορά των 25 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-34) έκανε το τελευταίο δεκάλεπτο τυπική διαδικασία, με τον Ζοτς να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 47-32, 69-46, 88-60

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Μάριτς 5, Περπέρογλου 5 (1), Μπατίστ 6, Φώτσης 15 (1), Σάτο 2, Νίκολας 12 (2), Τσαρτσαρής 8 (2), Διαμαντίδης 11 (2), Βουγιούκας 6, Καλάθης 13, Καϊμακόγλου 3 (1).
Περιστέρι (Αργύρης Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης, Γούντογουορντ 2, Ψαρόπουλος, Παπανικολάου 12 (1), Α.Μάντζαρης 3 (1), Σκοτ 18 (5), Πέτρουλας 5 (1), Βρκιτς 9, Λούμπι 8, Μαρίνος, Μότσνικ 3 (1).