Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 66-56 του Κολοσσού στο κλειστό της Πυλαίας, με κορυφαίο τον Στίγγερς (18π.), και κατέκτησε την τρίτη θέση της κανονικής διάρκειας στην Α1, μετά και από την ήττα του Αρη στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και με ένα σερί 12-0 κατάφερε να προηγηθεί με 12-3 στις αρχές του δεκαλέπτου, μετά από εύστοχο καλάθι του Ντόζιερ. Στη συνέχεια οι Ροδίτες αντέδρασαν και κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, μειώνοντας σε 14-12 με λέι απ του Ασημακόπουλου.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 18-16 μετά από δίποντο του Γκόλεματς και τον Δικέφαλο του Βορρά να έχει μια μικρή πρωτοβουλία των κινήσεων.
Ο Καυκής έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 19-20 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου με τον Γκετσέφσκι να γράφει το 22-20 με καλάθι και φάουλ και να βάζει ξανά σε θέση «οδηγού» τον ΠΑΟΚ.

Ο Κολοσσός κατάφερε να προηγηθεί με 27-32 μετά από εύστοχο τρίποντο του Γκόλεματς, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Στίγγερς να «απαντάει» αμέσως και να διαμορφώνει το σκορ του ημιχρόνου (30-32). Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να έχει «σκαμπανεβάσματα» στην απόδοσή του με την ομάδα της Ρόδου να δείχνει πιο συγκεντρωμένη κυρίως στον τομέα της άμυνας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 9-0 προηγήθηκαν με 39-32, με τρία συνεχόμενα τρίποντα (1 ο Μάρσαλ και 2 ο Στίγγερς).
Ο Στίγγερς συνέχισε να είναι εύστοχος έξω από τη γραμμή των 6,75μ (18π. μέχρι εκείνο το σημείο) και ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά στο +9 (45-36) με τον Κολοσσό να δείχνει αποδιοργανωμένος.

Ο Δικέφαλος του Βορρά με μεγάλο «όπλο» του την περιφέρεια έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 10 πόντους (48-38) έχοντας πάρει σαφέστατα τον έλεγχο του αγώνα.

Ο Κολοσσός προσπάθησε να ανατρέψει τα δεδομένα και με ένα σερί 0-6 μείωσε σε 48-44 με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει λύση έξω από την γραμμή των 6,75μ. με τον Δέδα. Ένα τρίποντο που αποδείχθηκε καταλυτικό στην εξέλιξη του παιχνιδιού με την διαφορά να ανεβαίνει +9 (56-47). Στο τέλος τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει με τον Δικέφαλο να παίρνει τη νίκη με 66-56 μετά από καλάθι του Γκετσέφσκι.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 30-32, 48-38, 66-56

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 9(1), Κρίστμας, Αποστολίδης 2, Δέδας 11(3/8τρ.), Ντόζιερ 12, Στίγκερς 20(5/6τρ.), Μπούλιαν, Καλλές, Γκετσέφσκι 12(1).

Κολοσσός Ρόδου (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 15(2), Καυκής 2, Τζόρνταν 2, Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος 8, Χαρίσης 7, Τσάμης 2, Παππάς 5, Γκόλεματς 10(1), Γεωργαλής 2, Ιβάνοβιτς 3(1).