H Kαβάλα επικράτησε 84-81 του Πανελληνίου στο κλειστό της Λαμίας, εξασφάλισε την είσοδό της στα Playoffs και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Κορυφαίοι για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη οι Παλάσιο και Γιόροβιτς με 14 πόντους.

Υψηλό σκορ από την αρχή

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες των δύο ομάδων μπήκαν «ζεστοί» στην αναμέτρηση και έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι με τις άμυνες των δύο ομάδων να απουσιάζουν. Ο Πανελλήνιος μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε στο 4΄ (11-4) με μία βολή του Φράνσις και «έχτισε» πάνω σε αυτή. Στο 6΄ η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (21-10) μετά από καλάθι του Ξανθόπουλου. Οι δύο ομάδες συνέχισαν στο υψηλό σκορ και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Ολυμπιονίκες στο + 8 (30-22) έπειτα από δύο βολές του Παλάσιο.

Πήρε «φωτιά» ο Αγγελόπουλος

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου συνέχιζε να είναι σταθερά μπροστά και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Σκλάβου ξέφυγε με 12 πόντους (43-31) στο 16΄. Εκεί όμως μίλησε ο Νίκος Αγγελόπουλος που πήρε τ΄ όπλο του και γύρισε το ματς. Η Καβάλα κάνει ένα επιμέρους σκορ 13-1 με τον Ελληνα φόργουορντ να πετυχαίνει τους δέκα από τους δεκατρείς πόντους της ομάδας του και να στέλνει την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ισόβαθμη (44-44) στα αποδυτήρια.

Ο Σμιθ κράτησε μπροστά τον Πανελλήνιο

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου η Καβάλα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 50-48 στο 23΄ με κάρφωμα του Κοστόφ. Στη συνέχεια «μίλησαν» οι Σμιθ και Μπέιλι οι οποίοι με οκτώ και έξι πόντους αντίστοιχα επανέφεραν μπροστά στο σκορ τον Πανελλήνιο και το δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου στο +5 (64-59).

Νίκη στo τέλος για Καβάλα

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς έγινε ντέρμπι με τον Παλάσιο με έξι πόντους να φέρνει το ματς στα ίσα για την Καβάλα (69-69) στο 35΄. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι και στο 39΄ ο Σίμονς με καλάθι ισοφάρισε το σκορ (78-78), με τους Οστοϊτς και Σίμονς να πετυχαίνουν από μία βολή και το σκορ να γίνεται 79-79. Ο Γιόροβιτς με λέι άπ στα 45΄ και ο Καραποστόλου με τρίποντο στα 30΄ έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη που εξασφάλισε την είσοδό της στα Playoffs και θα επιδιώξει πλεόν το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα την τελευταία αγωνιστική όπου υποδέχεται τον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 44-44, 64-59, 81-84.

Πανελλήνιος (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 8, Παπαμακάριος 10, Μπέιλι 11, Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 11, Σμιθ 18, Καραθανάσης, Σκλάβος 7, Φράνσις 13 (11ρ.), Όστοϊτς 3, Κομποδιέτας.

Καβάλα (Δημήτρης Πρίφτης): Μακ Ίντος 8, Παλάσιο 14 , Κοστόφ 2, Στεφανίδης 8, Σίμονς 13 (8ρ.), Γιόροβιτς 14 (7ρ.), Καραποστόλου 13 (7ασ.), Αγγελόπουλος 12.