Χωρίς να αντιμετωπίσει οποιοδήποτε πρόβλημα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 92-70 του Ικάρου Καλλιθέας στο ΟΑΚΑ πριν το ντέρμπι του Σαββάτου (16/04) με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, όπου θα κριθεί η πρωτιά στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και στην συνέχεια στους τελικούς των play-offs.

Πρώτος σκόρερ για τους Πράσινους ο Αντώνης Φώτσης με 12 πόντους, ενώ ο Τέπιτς πέτυχε 11. Καλή παρουσία και για τον Αλεξ Μάριτς, που έδειξε έτοιμος για την αναμέτρηση με τους Πειραιώτες με 9 πόντους, όσους έβαλαν και οι Περπέρογλου, Διαμαντίδης και Τσαρτσαρής. Εξαιρετική εμφάνιση από τους ηττημένους πραγματοποίησε ο Χάρις με 18 πόντους, ενώ σε απόδοση τον ακολούθησε ο Καλαμπόκης (14π.).

Η εικόνα του αγώνα

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν άκρως εντυπωσιακό. Με άμυνα για σεμινάριο και άριστη επίθεση οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και με την συνδρομή του διστακτικού Ικάρου έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με την διαφορά στους 22 πόντους (32-10). Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στην δεύτερη περίοδο, με το Τριφύλλι να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο στο +25 (53-28).

Το ματς είχε κριθεί και το τρίτο δεκάλεπτο δεν είχε τίποτα εξαιρετικό να προσφέρει. Ο Ικαρος δεν είχε την ηρεμία να βρει διαδρόμους προς το καλάθι του Παναθηναϊκού, ενώ οι Μπατίστ και Διαμαντίδης ήταν τα κύρια επιθετικά «όπλα» των γηπεδούχων. Η απόλυτη ισοπαλία στο τρίτο δεκάλεπτο (20-20) και το σκορ στο 73-48.

Στην τελευταία περίοδο, οι Πράσινοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων ενόψει και του μεγάλου αγώνα με τον Ολυμπιακό σε τρεις ημέρες και ουσιαστικά διατήρησαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Οι παίκτες του Αρη Λυκογιάννη προσπάθησαν όσο μπορούσαν να σταθούν με αξιοπρέπεια. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 92-70.

Τα δεκάλεπτα: 32-10, 53-28, 73-48, 92-70

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 11, Μάριτς 9, Περπέρογλου 9, Μπατίστ 4, Φώτσης 12, Σάτο 6, Τσαρτσαρής 9(1), Διαμαντίδης 9(3), Βουγιούκας 6, Καλάθης 7, Καϊμακόγλου 8, Ζούμπος 2.

Ικαρος Καλλιθέας (Λυκογιάννης): Χάρις 18(1), Αγαδάκος 2, Καραμπούλας 3, Πολυτάρχου 3(1), Τόμπσον 7, Καλαμπόκης 14(2), Τζιγκάνοβιτς 2, ΜακΑλάρνι 11(3), Κερασοβίτης 2, Πετροδημόπουλος 2, Κράσιτς 4(1), Τουτζιαράκης 2.