Ο Ηλυσιακός επιβλήθηκε με 73-62 του Αμαρουσίου, στα Ιλίσια και διατήρησε τις ελπίδες του για παραμονή στην Α1. Οι γηπεδούχοι με τους οποίους πραγματοποίησαν ντεμπούτο οι Νενέ και Ντέιβις ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού από το Μαρούσι, που δεν μπόρεσε να τους απειλήσει ουσιαστικά.

Η ομάδα του Φλεβαράκη έπιασε την ΑΕΚ στους 31 βαθμούς αλλά η ομάδα του Κορωνιού εξακολουθεί να έχει την ισοβαθμία, καθώς στα μεταξύ τους ματς είχε νικήσει με μεγαλύτερη διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα σερί 5-0 με πέντε διαδοχικούς πόντους του Γκαγκαλούδη με τον Ηλυσιακό να αντιδράει και με ένα δικό του 7-0 να καταφέρνει να προηγηθεί με 7-5 στα μέσα της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν αυτό το μικρό προβάδισμα με τον Κυρίτση να «γράφει» το 14-11 με εύστοχο δίποντο. Ο Κογιαντίνοβιτς όμως με τρίποντο σημείωσε το 14-14 το οποίο ήταν και το σκορ της περιόδου.

Ο Ηλυσιακός κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά 6 πόντων (22-16) με 4 διαδοχικούς πόντους του Ντόσον στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Η ομάδα των Ιλισίων κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της και να προηγηθεί με 31-22 μετά από 1 /2 βολές από τον Χατζή.

Η διαφορά έφτασε το +13 (37-24) μετά από καλάθι του Καρύδα με τον Χαριτόπουλο να διαμορφώνει το σκορ του ημιχρόνου, μειώνοντας σε 37-26. Ο Ηλυσιακός υπερείχε στον τομέα των ριμπάουντ (23 έναντι16) χτυπώντας τις αδυναμίες του αντιπάλου του μέσα στην ρακέτα, έχοντας πάρει φανερά το πλεονέκτημα στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στο +15 (46-31) με δίποντο του Ντέιβις.

Στο 27’ το ταμπλό έδειχνε 55-39 και οι Μαρουσιώτες ανήμποροι να αντιδράσουν.. Το δεκάλεπτο βρήκε τον Ηλυσιακό στο +14 (59-45), όμως στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι με κακές επιλογές στην επίθεση έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα των βορείων προαστίων να μειώσει στους δέκα (61-51).

Στο 35’ το σκορ ήταν 65-54 και ο Καρύδας στην εκπνοή της επίθεσης πέτυχε τρίποντο-μαχαιριά στο Μαρούσι, με το οποίο έγραψε το 68-54. Στα τελευταία λεπτά στα Ιλίσια το ματς ήταν τυπική διαδικασία και οι γηπεδούχοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 73-62, διατηρώντας τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 37-26, 59-45, 73-62

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Καρύδας 11(1), Kυρίτσης 21, Χατζής 3, Παπαντωνίου, Κουκουλάς, Τόντιτς 8(2), Κασελάκης , Γαλιώτος, Ντόουσον 13, Νάνα 5(1), Ντέιβις 14.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Αλεξανδρής): Σούμπτερ 10, Νοέας, Μπάγκαριτς 13, Ακεψιμαϊδης 2, Μπάσντεν 5(1), Χαριτόπουλος 10, Γκαγκαλούδης 11(1), Βαβάτσικος 2, Κογιαντίνοβιτς 9(3).