Στη μάχη για τη δεύτερη θέση που οδηγεί στους ομίλους του Champions League παραμένει η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία συνέτριψε την Σάντερλαντ με 5-0 στο «Σίτι οφ Μάντσεστερ» και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενη τις σαββατιάτικες «γκέλες» της Αρσεναλ και της Τσέλσι.

Ο Τζόνσον, στο 9ο λεπτό, έκανε με πλασέ το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα, οι Πολίτες κέρδισαν πέναλτι καθώς ο Μπάρντσλι ανέτρεψε τον Τέβες. Ο Αργεντινός το εκτέλεσε εύστοχα και διπλασίασε τα τέρματα της Σίτι.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έτσι στο 63′ ο Σίλβα πήρε το «ριμπάουντ» μετά από απόκρουση του Μίνολετ σε σουτ του Τουρέ και «έγραψε» το 3-0. αλλά στην επαναφορά ο Σίλβα έκανε το 3-0.

Στο 67′ ο Βιεϊρά πέτυχε το τέταρτο γκολ της Μάντσεστερ Σίτι, ένα μόλις λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, και ο Γιάγια Τουρέ στο 73′ διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Η Φούλαμ νίκησε άνετα 3-0 την Μπλάκμπουλ στο «Κράβεν Κότατζ» και απομακρύνθηκε από την ζώνη του υποβιβασμού. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, με τον Μπόμπι Ζαμόρα να «χτυπάει» δύο φορές(23’, 28’) και τον Ετούχου να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 73’.