Ο Ικαρος Καλλιθέας επιβλήθηκε με 75-67 της Καβάλας κάνοντας το αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία. Οι παίκτες του Λυκογιάννη παρότι βρίσκονταν συνεχώς πίσω στο σκορ μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να «γυρίσουν» το παιχνίδι και τελικά έφτασαν στην πολύτιμη νίκη.

Ο Γιάννης Καλαμπόκης έβαλε την «σφραγίδα» του στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 12 πόντους, ενώ καλύτερος παίκτης για την Καβάλα ήταν ο Γιόροβιτς που σημείωσε 23 πόντους.

Πρώτο δεκάλεπτο

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν 7-0, με τον Κράσιτς να σημειώνει το πρώτο καλάθι για τον Ικαρο μετά από περίπου τέσσερα λεπτά αγώνα και να μειώνει σε 3-7.

Η Καβάλα είχε τον έλεγχο του αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Γιόροβιτς που πέτυχε στο πρώτο δεκάλεπτο 10 πόντους ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στο +10 (10-20) μετά από τρίποντο του Μάκιντος.

Ο Χάρις προσπαθούσε για τον Ικαρο και μείωσε σε 15-22 με τον Τόμπσον να «γράφει» το 17-22 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου με τους γηπεδούχους να έχουν ισορροπήσει το παιχνίδι και να έχουν μειώσει στο -5.

Δεύτερο δεκάλεπτο

Η Καβάλα επανέκτησε την υπεροχή με την αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου και προηγήθηκε με 19-28 με κάρφωμα του Σίμονς. Ο Χάρις που έφτασε τους 11 πόντους μείωσε σε 25-33 για τους γηπεδούχους.

Ο Γιόροβιτς σημείωσε το 25-36 για τη μεγαλύτερη διαφορά ως τότε στον αγώνα (+11). Ο Ικαρος κατάφερε να μειώσει στους 3 πόντους την διαφορά (33-36).

Ο Σίμονς διευρύνει το προβάδισμα διαμορφώνοντας το 33-38 για την Καβάλα που δημιούργησε πολλά αμυντικά προβλήματα στον Ικαρο. Η Καβάλα με ένα γρήγορο 5-0 έκανε το 35-43 και ο Παλάσιο διαμόρφωσε το τελικό σκορ του ημιχρόνου σε 35-45.

Τρίτο δεκάλεπτο

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 40-47 με εύστοχο τρίποντο του Καλαμπόκη στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Ικαρος προσπαθεί να κρατάει επαφή με το σκορ και με τρίποντο του Καλαμπόκη μειώνει για πρώτη φορά στον αγώνα τη διαφορά στο καλάθι (49-53) και λίγο αργότερα στον πόντο με εύστοχη προσπάθεια έξω από τα 6,75 του Πολυτάρχου (52-53).

Οι γηπεδούχοι κάνουν την ολική επαναφορά και παίρνουν τα ηνία του αγώνα για πρώτη φορά μετά από καλάθι του Πετροδημόπουλου για το 54-53 και ένα επιμέρους σκορ 19-8 την τρίτη περίοδο για την ομάδα του Ικαρου.

Το τρίποντο του ΜακΑλαρνι διαμόρφωσε το 57-53 σκορ με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με την Καβάλα να έχει προβλήματα απέναντι στους γηπεδούχους που «έτρεξαν» ένα σερί 12-0 .

Τέταρτο δεκάλεπτο
Η Καβάλα με ένα σερί 4-0 κάνει το 60-57 μειώνοντας τη διαφορά που είχε ανέβει ακόμα και στο +7 στην αρχή του δεκαλέπτου. Ο Ικαρος συνέχισε να διατηρεί τη διαφορά με τον Καλαμπόκη να «γράφει» το 65-59.

Ο Μάκιντος μείωσε εκ νέου στο -3με τρίποντο του Μάκιντος σε 65-62 με τον Μακαλάρνι να απαντάει και να διαμορφώνει το 69-62 με εύστοχο τρίποντο και να δίνει μια διαφορά ασφαλείας στον Ικαρο.

Οι παίκτες της Καβάλας προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή αλλά κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό και ο Ικαρος πήρε την πολύτιμη νίκη με 75-67 με τον Καλαμπόκη ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό σκορ να συμβάλλει στο τέλος με την εμπειρία του στη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 35-45, 57-53, 75-67

Ίκαρος Καλλιθέας (Λυκογιάννης): Χάρις 13(1), Αγαδάκος 4, Φαλέκας, Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου 3(1), Τόμπσον 19, Καλαμπόκης 12(2), Τζικάνοβιτς2, ΜακΑλάρνι 8(2), Κερασοβίτης, Πετροδημόπουλος 4, Κράσιτς 6(2).

Καβάλα (Πρίφτης): Μάκιντος 15(3), Παλάσιο 8, Κοστόφ 5(1), Στεφανίδης, Σίμονς 10, Γεωργάκης, Γιόροβιτς 23(3), Καραποστόλου 2, Αγγελόπουλος 4.