Ο Πανελλήνιος επικράτησε με 88-85 (κ.α 74-74) του Ηλυσιακού στην παράταση, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ομάδα του Σκουρτόπουλου έκανε το αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην Α1, ενώ η ομάδα των Ιλισίων παρότι έδειξε να έχει μεγάλα ψυχικά αποθέματα δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και πλέον θα παλέψει για τη σωτηρία της με την ΑΕΚ.

Πρώτο ημίχρονο
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκαν μπροστά με 5 πόντους με καλάθι του Κομποδιέτα στον αιφνιδιασμό (5-10). Ο Πανελλήνιος διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα με τον Ηλυσιακό να επιτίθεται κυρίως με τον Μπάξτερ που σημείωσε 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Σμιθ με εύστοχο τρίποντο «έγραψε» το 14-18 για τους Ολυμπιονίκες και ο Φράνσις διαμόρφωσε το τελικό σκορ της περιόδου (18-19) με τους γηπεδούχους να έχουν μειώσει στον πόντο τη διαφορά. Ο Κομποδιέτας με 9 πόντους οδηγούσε την ομάδα της Λαμίας επιθετικά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ιλισιώτες κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 25-23 μετά από καλάθι και φάουλ του Τόντιτς, ενώ με τρίποντο του Χατζή πήραν…αέρα 5 πόντων (28-23).
Οι δυο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων στο τέλος της δεύτερης περιόδου με τον Μπέιλι με τρίποντο να διαμορφώνει το 32-31, μειώνοντας στον πόντο για τον Πανελλήνιο.

Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα με νέο τρίποντο του Μπέιλι (34-36) και ανεβάζοντας αισθητά την απόδοσή τους έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με τη διαφορά στο +8 και 34-42. Ο προπονητής του Ηλυσιακού Κώστας Φλεβαράκης δέχθηκε τεχνική ποινή λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου για έντονες διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές.

Δεύτερο ημίχρονο
Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμα τους στο +12 με την αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, μετά από εύστοχο δίποντο του Παπαμακάριου (34-46). Οι Ολυμπιονίκες με ένα επιμέρους σκορ 9-2 στην τρίτη περίοδο προηγήθηκαν ακόμα και με +15 (36-51) έχοντας πλέον καθαρά τον έλεγχο του αγώνα.

Ο Σμιθ με τρίποντο διαμόρφωσε το 38-56 με τον Ηλυσιακό να αδυνατεί να αντιμετωπίσει αμυντικά τον Πανελλήνιο και να έχει προβλήματα και στο επιθετικό κομμάτι.

Οι γηπεδούχοι πάντως με ένα επιμέρους σκορ 7-2 «μάζεψαν» κάπως τη διαφορά με αποτέλεσμα να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο -13 για το 45-58.

Ο Ηλυσιακός έδειξε αποφασισμένος να «γυρίσει» το ματς στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο και με ένα σερί 6-0 μείωσε στους 7 πόντους (51-58).

Ο Τόντιτς με τρίποντο έγραψε το 56-62 για την ομάδα των Ιλισίων που μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης.

Ο Κυρίτσης με εύστοχο δίποντο μείωσε περαιτέρω σε 62-66 για τον Ηλυσιακό που πλησίασε…απειλητικά την ομάδα του Σκουρτόπουλου. Μετά το νέο εύστοχο τρίποντο του Τόντις οι Ιλισιώτες μείωσαν στο καλάθι (67-69).

Ο Κυρίτσης με καλάθι στον αιφνιδιασμό μείωσε στον πόντο για την ομάδα του (72-73). Τα διαδοχικά λάθη των παικτών του Ηλυσιακού τους στέρησαν τη δυνατότητα να περάσουν μπροστά στο σκορ, αλλά ο Καλαιντζής ευστόχησε μόνο σε μια ελεύθερη βολή (72-74) στην επόμενη φάση κι έτσι ο Κυρίτσης έφερε το ματς στα ίσια με δυο βολές (74-74).

Στη συνέχεια το ματς οδηγήθηκε στην παράταση αφού ο Ηλυσιακός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί το λάθος του Μπέιλι και να σκοράρει στην τελευταία επίθεση.

Παράταση
Στην παράταση ο Ηλυσιακός με μία βολή του Κυρίτση προσπέρασε με 77-76. Ακολούθησαν δύο τρίποντα, ένα του Μπέιλι (77-79) και ένα του Τόντιτς (80-79). Ο Μπέιλι προσπάθησε να βάλει ξανά τον Πανελλήνιο σε θέση οδηγού, όμως, όχι μόνο το έχασε, αλλά τραυματίστηκε και αποσύρθηκε προσωρινά. Με κάρφωμα (γκολ φάουλ) ο Τόντιτς ανέβασε κι άλλο την διαφορά (82-79, στο 39’).

Ο Φράνσις κράτησε ζωντανό τον Πανελλήνιο (82-81), ο Κυρίτσης αστόχησε σε τρίποντο και ο Καλαίτζής έβαλε τους Ολυμπιονίκες μπροστά στο σκορ (82-83, 31.2’’ για το τέλος). Ακολούθησε ένα ακόμη χαμένο τρίποντο από τον Παπαντωμνίου και το φάουλ του Κασελάκη που έδωσε στον Σμιθ την ευκαιρία να γράψει το 85-82, 18.5’’ για το τέλος.

Με νέο κάρφωμα στο οποίο κέρδισε και το φάουλ από τον Σμιθ (7.5’’ για την λήξη) ο Τόντιτς έφερε ξανά το ματς στα ίσα, αλλά ο Σμιθ πήρε το αίμα του πίσω πετυχαίνοντας λίγο πριν την εκπνοή το νικητήριο τρίποντο (88-85).

Δεκάλεπτα: 18-19, 34-42, 45-58, 74-74 Παρ: 88-85

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Καρύδας 4, Ουέμπ 3 (1), Κυρίτσης 18, Χατζής 8 (1), Παπαντωνίου 5 (1), Κουκουλάς, Τόντιτς 22 (3), Μπάξτερ 8, Γαλιώτος 2, Ντόουσον 10

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 1, Παπαμακάριος 2, Μπέιλι 21 (4), Καλαϊτζής 6, Σμιθ 27 (3), Κράμπενχοφτ, Καραθανάσης, Σκλάβος 2, Φράνσις 17, Κομποδιέτας 12 (2).