Αγκαλιά με την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ ανδρών βρίσκεται ο Ηρακλής, ο οποίος επικράτησε 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής και «ανάγκασε» παράλληλα τον Γιάννη Λάιο να κάνει ντεμπούτο με το αριστερό στον πάγκο των «πρασίνων».

Το ξεκίνημα της ομάδας του Λάιου δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό. Λογικό αν αναλογιστεί κανείς πως ο Έλληνας τεχνικός έχει μόλις μια βδομάδα στην τεχνική ηγεσία του Τριφυλλιού και έτσι ο Ηρακλής βρήκε την ευκαιρία να πάρει μικρές διαφορές και να χτίσει πάνω σε αυτές και εν τέλει να πάρει κιόλας 25-20.

Παρά την αποχώρηση του Μπαμπαλιούτα με διάστρεμμα που υπέστη στην τελευταία φάση του πρώτου σετ, οι Θεσσαλονικείς είχαν τον έλεγχο και στο δεύτερο. Οι Πράσινοι είχαν μεν μια καλύτερη εικόνα από εκείνη του προηγούμενου σετ, ωστόσο οι Κυανόλευκοι ήταν εμφανώς πιο συγκροτημένο σύνολο, που ήξερε τι έπρεπε να κάνει μέσα στο γήπεδο για να πάρει αυτό που θέλει.

Έτσι ο Ηρακλής πήρε αέρα με 10-6 και 21-18, με τον Παναθηναϊκό να αντεπιτίθεται στο τέλος και να γίνεται απειλητικός. Παίζοντας πιο έξυπνα στην επίθεση και με το μπλοκ να δίνει λύσεις, πλησίασε σε 22-21 αλλά οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και έφτασαν στο 25-22.

Στο τρίτο σετ οι Κυανόλευκοι χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στον αντίπαλο τους να πάρει κεφάλι με 12-9. Γρήγορα όμως επέστρεψαν και το σετ κύλησε πόντο-πόντο ως το 22-22. Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο ματς μπολ με 24-22 και στο πέμπτο συνολικά ματς μπολ που είχαν έκαναν το 29-27.

Τα σετ: 25-20, 25-22, 29-27

Ηρακλής (Μπρουκς): Οουενς 15 (12/16 επ., 2 άσοι, 48% υπ. – 19% άριστες), Κράβαρικ 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 2, Κιρόγκα 11 (9/18 επ., 47% υπ. – 41% άριστες), Μπίλινγκς 19 (15/25 επ., 3 μπλοκ), Κανέλλος 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας -λ 40% υπ. – 20% άριστες) / Εφραιμίδης Ν. -λ 69% υπ. – 54% άριστες, Γκόρτσανιουκ, Σμαραγδής.

Παναθηναϊκός (Λάιος): Σάκι 4 (3/4 επ., 1 άσο, 20% υπ. – 10% άριστες), Γιορντάνοφ 17 (16/31 επ.), Ψάρρας, Πετρέας 11 (6/11 επ., 4 μπλοκ), Πανταλέων 4 (4/6 επ.), Λάππας 4 (3/17 επ., 1 μπλοκ, 90% υπ. – 65% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (62% υπ. – 33% άριστες)/ Κόβατς, Ντονάς 2 (2/4 επ.), Κουάλιου, Γκενς 2, Μηνούδης 2 (2/5 επ., 38% υπ. – 38% άριστες).