Την όγδοη εντός έδρα νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε το Μαρούσι, καθώς επικράτησε 74-66 του Ηρακλή στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Ετσι, η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή παρέμεινε στην πρώτη τετράδα και διατήρησε την διαφορά από τους διώκτες της.

Εξαιρετική εμφάνιση για τους γηπεδούχους πραγματοποίησαν οι Χαριτόπουλος και Μπάγκαριτς με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ θετικός ήταν στο ντεμπούτο του ο Μπάσντεν (13π.). Από την πλευρά του Γηραιού πάλεψαν ο Πέτροβιτς με 14 πόντους και ο Κόουλμαν με 12.

Το ξεκίνημα για τη ν ομάδα των Βορείων προαστίων δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό. Οι παίκτες του Κρις Χουνγκάζ μπήκαν πολύ καλά στο ματς και εκμεταλλευόμενοι το πολύ καλό ποσοστό στα δίποντα (9/10) βρέθηκαν να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι στο σκορ (23-22).

Η… μηχανή του Αμαρουσίου πήρε μπροστά στην δεύτερη περίοδο. Οι Μπάσντεν και Χαριτόπουλος έδιναν λύσεις στο σκοράρισμα και με επί μέρους σκορ 11-2 πήραν προβάδισμα οκτώ πόντων (33-25). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με εννέα (37-28). Η διαφορά αυτή ήταν προϊόν της πολύ καλής άμυνας των παικτών του Βαγγέλη Αλεξανδρή, αλλά και του τραγικού ποσοστού της ομάδας της Θεσσαλονίκης στα τρίποντα (0/12).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο δεύτερο μέρος. Το Μαρούσι ανέβασε την διαφορά στην ακόμα και στο +15 με το τέλος της τρίτης περιόδου (59-44). Το απογοητευτικό 3/26 από την γραμμή των 6,75 δεν έδωσε περιθώρια στον Γηραιό να απειλήσει, με τον αγώνα να κλείνει στο 74-66 υπέρ του Αμαρουσίου.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 37-28, 59-44, 74-66

Μαρούσι (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Νοέας 7, Μπάγκαριτς 17, Ακεπσιμάιντις 4, Μπάσντεν 13, Χαριτόπουλος 19 (1), Γκαγκαλούδης 6, Κλεμέντε 3 (1), Κογιαντίνοβιτς 5 (1), Σιαμαντούρας.
Ηρακλης (Κρις Χουγκάζ): Πάρκερ 10, Δεμερτζής 8, Αγγελακόπουλος 5 (1), Μαρμαρινός 7, Πέτροβιτς 14 (1), Δέσπος 5, Κόλεμαν 12, Ηλιάδης 5 (1).