Το κλάμα του Ζούλιο Σέζαρ

Ο γκολκίπερ της πρωταθλήτριας Ευρώπης Ιντερ Ζούλιο Σέζαρ παραδέχτηκε ότι ξέσπασε σε λυγμούς όταν είδε λίγο πριν το τέλος του επαναληπτικού αγώνα της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ τον Γκόραν Πάντεφ να διαμορφώνει το τελικό 3-2 στη δραματική νίκη – πρόκριση των Νερατζούρι επί της Μπάγερν στην «Αλιάντς Αρένα» του Μονάχου,. «Είμαι αρκετά συναισθηματικός τύπος και δεν μπόρεσα να συγκρατήσω τα δάκρυά μου» ομολόγησε ο 32χρονος γκολκίπερ φανερά ανακουφισμένος, καθώς στο πρώτο ημίχρονο είχε υποπέσει σε ένα… παιδικό λάθος από το οποίο προήλθε η ισοφάριση της Μπάγερν Μονάχου σε 1-1.

«Δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο στο παρελθόν» είπε για τη φάση του 25’ όπου η μπάλα έφυγε μέσα απ’ τα χέρια του επιτρέποντας στον Μάριο Γκόμεζ να κάνει το 1-1 και να αλλάξει την ψυχολογία του αγώνα (λίγα λεπτά αργότερα η Μπάγερν με τον Τόμας Μίλερ προηγήθηκε 2-1). «Τέτοια λάθη σε κάνουν να ωριμάσεις σαν άνθρωπος, ωστόσο αυτά τα σκέφτεσαι μετά. Εκείνη τη στιγμή ήθελα να φύγω απ’ το γήπεδο και να επιστρέψω με τα πόδια στο Μιλάνο. Σιγά – σιγά άρχισε να επανέρχεται η πίστη μου για την πρόκριση και ευχαριστώ τους υπέροχους συμπαίκτες μου» κατέληξε ο βραζιλιάνος διεθνής γκολκίπερ και ευχήθηκε «όλα τα λάθη μου να σταματήσουν εδώ».

Την ίδια στιγμή ο ήρωας της πρωταθλήτριας Ευρώπης Γκόραν Πάντεφ παραδεχόταν ότι «το ποδόσφαιρο είναι περίεργο», ενώ ο πρόεδρος της Ιντερ κ. Μάσιμο Μοράτι αποκάλυψε ότι ο περυσινός προπονητής της ομάδας κ. Ζοζέ Μουρίνιο του τηλεφώνησε για να τον συγχαρεί. «Ηταν χαρούμενος για τη νίκη και την πρόκριση» είπε ο ιταλός παράγοντας αναφερόμενος στον πορτογάλο τεχνικό, τον οποίο δεν αποκλείεται να αντιμετωπίσει στη συνέχεια του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης του κ. Μουρίνιο υποδέχεται απόψε τη Λυών (21.45 ΝΕΤ) αναζητώντας την πρώτη νίκη της έπειτα από επτά αναμετρήσεις με τη γαλλική ομάδα. Στο «Ζερλάν» απέσπασαν ισοπαλία (1-1) οι μαδριλένοι, που μένουν επί έξι συναπτά έτη εκτός διοργάνωσης απ’ τη φάση των «16»! Στο δεύτερο παιχνίδι της βραδιάς η Τσέλσι φιλοξενεί την Κοπεγχάγη, την οποία είχε κερδίσει 2-0 στη Δανία.