Στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ η «διαστημική» Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε 3-1 την Αρσεναλ και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τους προημιτελικούς του Champions League. Οι Καταλανοί έχασαν απίστευτες ευκαιρίες, ιδιαίτερα μετά την αυστηρή αποβολή του Ρόμπιν φαν Πέρσι στο 56′, για να υποχρεώσουν σε βαρύτερη ήττα τους Λονδρέζους. Στην οκτάδα και η Σαχτάρ που επιβλήθηκε 3-0 της Ρόμα στη «Ντόνμπας Αρένα».

Η Μπαρτσελόνα νίκησε 3-1 την Αρσεναλ σκαι πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τους προημιτελικούς του Champions League. Οι Καταλανοί έχασε απίστευτες ευκαιρίες, ιδιαίτερα μετά την αυστηρή αποβολή του Ρόμπιν φαν Πέρσι στο 56′, για να υποχρεώσουν σε βαρύτερη ήττα τους Λονδρέζους. Στην οκτάδα και η Σαχτάρ που επιβλήθηκε 3-0 της Ρόμα στη «Ντόνμπας Αρένα».

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΑΡΣΕΝΑΛ 3-1

Ο Λιονέλ Μέσι ήταν εξαιρετικός, ο Τσάβι μίλησε στα δύσκολα, η Μπαρτσελόνα νίκησε 3-1 την Αρσεναλ στο «Καμπ Νου» και προκρίθηκε στους «8» του Champions League. Οι Κανονιέρηδες είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με το αυτογκόλ του Μπούσκετς, όμως η αποβολή του Φαν Πέρσι τους λύγισε.

Η αφόρητη πίεση που άσκησε η Μπαρτσελόνα στην Αρσεναλ απέδωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Ο Λιονέλ Μέσι πήρε την εξαιρετική ασίστ του Ινιέστα, πέρασε τον Αλμούνια, που απλά σήκωσε τα χέρια του…σα να παραδόθηκε άνευ όρων και με σουτ σε άδεια εστία «έγραψε» το 1-0.

Νωρίτερα στο 37′ το σουτ του Αντριάνο από πλάγια βρήκε το κάθετο δοκάρι, ενώ στο διάστημα των πρώτων 45 λεπτών οι Καταλανοί είχαν άλλες δύο κλασικές ευκαιρίες, με τον Πέδρο στο ξεκίνημα (πρόλαβε ο Κοσιενλί) και με το Μέσι λίγο μετά το 30′ να μην «εκτελεί» σωστά από πλεονεκτική θέση.

Η τύχη χαμογέλασε στην Αρσεναλ στο 53′, όταν από κόρνερ του Νασρί ο Μπουσκέτς με αυτογκόλ έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα ο Βίγια δεν κατάφερε να νικήσει τον Αλμούνια στο τετ-α-τετ που είχαν, ενώ στο 56′ ο Μπουσάκα εξάντλησε την αυστηρότητά του και απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Ρόμπι φαν Πέρσι, ο οποίος κλώτσησε τη μπάλα ενώ είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ.

Μετά από σωρεία κλασικών ευκαιριών για τη Μπαρτσελόνα, όλα τελείωσαν μέσα σε ένα δίλεπτο. Στο 69′ «κρύφτηκε» η μπάλα από Ινιέστα, Βίγια και ο Τσάβι με πλασέ έκανε το 2-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Κοσιενλί ανέτρεψε τον Πέδρο, ο Μπουσάκα έδωσε το πέναλτι και ο Μέσι έδωσε το σκορ πρόκρισης στους «μπλαουγκράνα» (3-1).

90+4′ Λήξη του αγώνα
71′ ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα με πέναλτι του Λιονέλ Μέσι!
69΄ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα και 2-1 με τον Τσάβι!
56′
Με δέκα παίκτες η Αρσεναλ, καθώς αποβλήθηκε ο Φαν Πέρσι
53′ ΓΚΟΛ για την Αρσεναλ και 1-1, χάρη σε αυτογκόλ του Μπουσκέτς!
46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου
45+5′ Λήξη πρώτου μέρους
45+3′ ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα με τον Λιονέλ Μέσι!
1′ Εναρξη του αγώνα

Διαιτητής: Μάσιμο Μπουσάκα (Ελβετία)
Κίτρινες: Κοσιενλί, Σανιά, Ρόμπι φαν Πέρσι, Γουίλσιρ
Κόκκινες: 56′ Ρόμπι φαν Πέρσι

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Ντάνιελ Αλβες, Μπούσκετς, Αμπιντάλ, Αντριάνο (90′ Μάξουελ), Μασεράνο (88′ Κεϊτά), Τσάβι, Ινιέστα, Πέδρο, Μέσι, Βίγια (82′ Αφελάι)

ΑΡΣΕΝΑΛ (Αρσεν Βενγκέρ): Τσέζνι (18′ Αλμούνια), Σανιά, Τζουρού, Κοσιενλί, Κλισί, Ροζίτσκι (74′ Αρσάβιν), Φάμπρεγας (78′ Μπέντνερ), Ντιαμπί, Γουίλσιρ, Νασρί, Φαν Πέρσι

ΣΑΧΤΑΡ – ΡΟΜΑ 3-0

Χωρίς… απρόοπτα, η Σαχτάρ προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς «ζευγάρωσε» τις νίκες της επί της Ρόμα. Επενδύοντας στο 3-2 του πρώτου αγώνα, οι πρωταθλητές Ουκρανίας επικράτησαν 3-0 στη «Ντόνμπας Αρένα» κατακτώντας πανηγυρικά την πρόκριση.

Ο Τόμας Χούμπσμαν στο 18′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα η Ρόμα είχε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ο Μποριέλο κέρδισε πέναλτι από τον Μχιταριάν, ανέλαβε και την εκτέλεση, όμως ο Πιατόφ απέκρουσε. Τα πάντα τελείωσαν για τους «τζιαλορόσι» λίγο πριν το ημίχρονο (41′), όταν ο Φιλίπ Μεξές αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Γουϊλιαν στο 58′ και ο Εντουάρντο στο 87′, έδωσαν διαστάσεις θριάμβου διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

90+3′ Λήξη του αγώνα
87′ ΓΚΟΛ για την Σαχτάρ με σκόρερ τον Εντουάρντο!
58′ ΓΚΟΛ του Ουίλιαν και 2-0 για την Σαχτάρ!
41′
Αποβλήθηκε ο Φιλίπ Μεξές. Με δέκα παίκτες θα συνεχίσει να αγωνίζεται η Ρόμα
28′ Χαμένο πέναλτι για την Ρόμα με τον Μποριέλο
18′ ΓΚΟΛ για την Σαχτάρ με σκόρερ τον Χούμπσμαν!

Διαιτητής: Χάουαρντ Γουέμπ (Αγγλία)
Κίτρινες: Μχιταριάν, Σρνα – Πιζάρο, Περότα, Ρίισε
Κόκκινη: Μεξές (41΄-δεύτερη κίτρινη)

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Πιατόφ, Σρνα, Τσιγκρίνσκι, Ρακίτσκι, Ρατ, Χούμπσμαν, Ντάγκλας Κόστα (60′ Εντουάρντο), Ζάντσον, Γουϊλιαν, Μχιταριάν (67′ Αλεξ Τεϊσέιρα), Λουϊς Αντριάνο (75′ Μορένο)

ΡΟΜΑ (Βιντσέντσο Μοντέλα): Ντόνι, Μπουρντίσο, Ζουάν, Μεξές, Ρίισε, Ταντέι (46′ Ρόζι), Ντε Ρόσι, Περότα (86′ Καπράρι), Πιζάρο, Βούτσινιτς (65′ Μπρίγκι), Μποριέλο