Πύρρειος νίκη για Περιστέρι

Πύρρειος νίκη για Περιστέρι | tovima.gr

Το Περιστέρι επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του Πανιωνίου με 67-59 και διατηρήθηκε στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ. Μια νίκη που επισκιάστηκε από τον τραυματισμό(ρήξη πρόσθιου χιαστού και έσω πλαγίου συνδέσμου ) του Τσιάκου στο αριστερό γόνατο. Από την άλλη οι Κυανέρυθροι δεν κατάφεραν να επεκτείνουν το νικηφόρο σερί τους που σταμάτησε στις τρεις διαδοχικές νίκες.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα σερί 4-0 καταφέρνοντας να προηγηθεί από την αρχή του αγώνα. Από εκεί και μετά οι δυο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες, κάνοντας αρκετά λάθη, μην μπορώντας να βρουν λύσεις επιθετικά.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων «έτρεξε» ένα 11-0 με δύο τρίποντα από Σκοτ και Μάντζαρη, ενώ ο ίδιος παίκτης με μια εύστοχη βολή , διαμόρφωσε το 15-2 με τους γηπεδούχους να παίρνουν διαφορά 13 πόντων . Ο Πανιώνιος αδυνατούσε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι με τον Γιάνκοβιτς να σημειώνει μόλις τον 4ο πόντο της ομάδας του σε 9 λεπτά αγώνα!

Ο Μάντζαρης που ήταν και ο πιο δραστήριος παίκτης της ομάδας του Πεδουλάκη με 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο διαμόρφωσε το 19-4 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει και με τρίποντο του Τσιάρα μείωσε σε 19-9. Οι κυανόλευκοι ανέβασαν κατακόρυφα τα ποσοστά ευστοχίας τους και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Μπατή και Ιωάννου(2) μείωσαν στους 6 πόντους τη διαφορά (24-18).

Οι παίκτες του Πεδουλάκη όμως επανέκτησαν την κυριαρχία τους στον αγώνα και με δυο βολές του Μότσνικ «γράφτηκε» το 32-18. Ο Πανιώνιος κατάφερε με λέι απ στον αιφνιδιασμό να μειώσει σε 32-20 που ήταν και το τελικό σκορ του ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα της Νέας Σμύρνης με 4 συνεχόμενους πόντους του Κοβιλ «έριξε» τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους για το 32-24. Το Περιστέρι αρκέστηκε σε σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75μ με το τρίποντο του Μάντζαρη να βρίσκει στόχο και να διαμορφώνει το 38-24.

Ο Σκοτ που ήταν ο καλύτερος της ομάδας του στο τρίτο δεκάλεπτο «έγραψε» το 46-33. Η περίοδος έκλεισε με εύστοχο τρίποντο του Πέτρουλα που διαμόρφωσε το 52-36, με το Περιστέρι να «χτίζει» μια διαφορά 16 πόντων και να βάζει τα «θεμέλια» της νίκης.

Ο Πέτρουλας συνέχισε να είναι εύστοχος και έκανε το 55-40 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι «βομβάρδιζαν» έξω από τη γραμμή του τρίποντου με τον Τσιάρα να εκτελεί για το 60-43.

Ο Πανιώνιος προσπάθησε να ανατρέψει τα δεδομένα και με ένα σερί 13-0 και πρωταγωνιστή τον Αλεξιτς κατάφερε να μειώσει στο 60-53 με δυο βολές του ίδιου.

Παρόλα αυτά η ολική ανατροπή δεν πραγματοποιήθηκε με τον Μότσνικ να διαμορφώνει το τελικό σκορ του αγώνα σε 67-59.

Τα δεκάλεπτα: 19-4, 32-20, 52-36, 67-59

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 3, Γούντγουορντ 1, Παπανικολάου 12 (1), Α. Μάντζαρης 10 (2), Σκοτ 15 (3), Τσιάκος, Πέτρουλας 6 (2), Βρκιτς 2, Λούμπι 9, Μότσνικ 9.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Άντερσον 11 (1), Αθανασούλας, Άλεξιτς 11, Τσιάρας 6 (2), Αθηναίου, Μπατής 8 (2), Γιάνκοβιτς 2, Καββαδάς, Ιωάννου 6 (2), Σαρικόπουλος 2, Κοβίλ 8, Μπάρλος 5 (1).