«Φτερούγισε» ο ΠΑΟΚ με Εργοτέλη (2-0)

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-0 στην Τούμπα τον Εργοτέλη στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την 23η αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Δικέφαλος πλησίασε στον ένα πόντο την πέμπτη θέση, που οδηγεί στα πλεί οφ. Ο Κοντρέρας στο 17’ και ο Τσουκαλάς στο 86 ήταν οι σκόρερ του παιχνιδιού.

Βέβαια, για να έχει αντίκρισμα αυτή η νίκη, ο Δικέφαλος θα πρέπει να συνεχίσει σε αυτό το μοτίβο, αρχής γενομένης από το παιχνίδι της ερχόμενης Κυριακής (13/03, 19:30) με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, ξανά στη Θεσσαλονίκη. Και μπορεί κάτι τέτοιο να φαντάζει δύσκολο, αλλά ο ΠΑΟΚ το έχει ξανακάνει. Αλλωστε, αυτήν τη φορά θα έχει και τον κόσμο στο πλευρό του.

Η δυσκολία της αποστολής προέρχεται κυρίως από το γεγονός ότι οι λίγοι παίκτες της ομάδας έχουν φανερά «βαριά» πόδια από τους πολλούς σερί αγώνες σε Ελλάδα και Ευρώπη. Ομως, ο ΠΑΟΚ έμαθε πλέον να παίζει με αυτές τις συνθήκες, αλλά και συνήθισε χωρίς τις απουσίες. Αρκεί να του… κάτσει και το παιχνίδι. Οπως αυτό κόντρα στον Εργοτέλη, που «ξεμπούκωσε» επιθετικά, χωρίς να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες.

Από την άλλη, στον Εργοτέλη πρέπει να αρχίσουν να ξεχνούν τα πλέι οφ και να αρχίσουν να στρέφουν την προσοχή τους στη ζώνη του υποβιβασμού, από την οποία (κακά τα ψέματα) δεν απέχουν και πολύ, παρά τη διαφορά… ασφαλείας των έξι βαθμών. Φυσικά, εάν οι παίκτες του βγάλουν αυτήν την εικόνα της σκληροτράχηλης ομάδας και στα υπόλοιπα ματς, δύσκολα θα μπλέξουν σε περιπέτειες. Αρκέι βέβαια, να εκμεταλλευτούν τις επιθετικές αρετές τους στο γήπεδο και να μην μπλοκάρουν όπως στο ματς της Τούμπας.

Ετσι έπαιξαν

Οι απουσίες των Βιτόλο, Γκαρσία (τραυματίες) και Τσιρίλο (τιμωρημένος) ανάγκασαν τον Μάκη Χάβο να αλλάξει αναγκαστικά τα πλάνα του. Ετσι, μέχρι την τελευταία στιγμή δεν ήταν δεδομένο το σχήμα με το οποίο θα παρέτασσε τον ΠΑΟΚ κόντρα στον Εργοτέλη. Τελικά, κατέληξε στο αγαπημένο του 4-2-3-1, αντί του 4-4-2 που υπήρχε ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσει.

Ο Κρέσιτς ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, ο Σνάουσνερ έπαιξε δεξιά στην άμυνα, ο Λίνο από αριστερά, ενώ οι Μαλεζάς και Κοντρέρας συνέθεσαν το δίδυμο των κεντρικών επιθετικών. Φωτάκης και Βιτόλο αγωνίστηκαν ως αμυντικά χαφ, ο Ιβιτς ήταν ο «σύνδεσμος» μεσαίας γραμμής και επίθεσης, οι Σαλπιγγίδης (δεξιά) και Κουτσιανικούλης (αριστερά) στα «φτερά» με «αιχμή» τον Μουσλίμοβιτς.

Από την άλλη, ο Νίκος Καραγεωργίου είχε όλους τους παίκτες στη διάθεσή του και είχε τη δυνατότητα να επιλέξει ότι καλύτερο είχε στα… χέρια του. Τελικά, ξεκίνησε τους Δασκαλάκη στο τέρμα, Ρουμπάκη στα δεξιά της άμυνας, Χίμπλινκγκερ και Βίσιο στόπερ και Σασιασβίλι στα αριστερά. Ο Κυριακίδης προτιμήθηκε ως καθαρός αμυντικός μέσος, οι Φραγκουλάκης και Σίλβα Τζούνιορ ως κεντρικοί μέσοι, οι Ρομάνο (αριστερά) και Λεάλ (δεξιά) στις «πτέρυγες» και ο Μπούντιμιρ στο κέντρο της επίθεσης.

Ο ΠΑΟΚ ήξερε τη… συνταγή

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά, αλλά ο Δικέφαλος έδειξε από νωρίς ότι δεν πρόκειται να τους χαριστεί. Μάλιστα, σαν καλός «οικοδεσπότης» φρόντισε να προειδοποιήσει για τις διαθέσεις του, όταν ο Σαλπιγγίδης στο 7’ προσπάθησε να απειλήσει με μονοκόμματο σουτ τον Δασκαλάκη. Τελικά, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, αλλά όχι από την εσωτερική τους πλευρά.

Αντίθετα, λίγο αργότερα (17ο λεπτό) σε εκτέλεση φάουλ από τον Λίνο, ο Κοντρέρας έπιασε την κεφαλιά και αυτήν τη φορά την έστειλε από τη σωστή πλευρά των διχτύων. Αλλωστε, το είχε ξανακάνει στον πρώτο γύρο, όταν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης στο «Παγκρήτιο» είχε δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Ο Χιλιανός δημιουργεί πλέον παράδοση κόντρα στον Εργοτέλη.

Αυτό το τέρμα ανάγκασε τους Κρητικούς να βγουν στην επίθεση και να «απαντήσουν» άμεσα, αλλά εκτός από κάποιες ατομικές προσπάθειες του Λεάλ, που βρήκαν… τοίχο στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ έφερα ξανά το ματς στα μέτρα του και όποτε έβρισκε την ευκαιρία απειλούσε. Χαρακτηριστική ήταν η φάση του 36ου λεπτού, όταν ο Κουτσιανικούλης έπιασε ένα πολύ ωραίο χαμηλό σουτ, αλλά ο Δασκαλάκης έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

Στο τέλος του ημιχρόνου ο Εργοτέλης απείλησε

Ο Νίκος Καραγεωργίου έκανε την πρώτη του κίνηση πριν τελειώσει το πρώτο μέρος. Ο Φραγκουλάκης, που νωρίτερα είχε τραυματιστεί στο χέρι, έδωσε τη θέση του στον Βερπακόφσκις, με αποτέλεσμα το σχήμα των φιλοξενούμενων να γίνει ακόμη πιο επιθετικό. Ο Ρομάνο πέρασε στα χάφ, ο Βερπακόφσκις ανέβηκε πιο ψηλά και η πίεση στην περιοχή του ΠΑΟΚ αυξήθηκε. Ο χρόνος που έμενε μέχρι την ανάπαυλα ήταν ελάχιστος, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους Κρητικούς να απειλήσουν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπούντιμιρ να αναγκάζει τον Κρέσιτς να διώξει σε κόρνερ.

Επανάληψη με… ξύλο

Στο δεύτερο ημίχρονο τα… αίματα άναψαν και οι δύο ομάδες άρχισαν να παίζουν πιο σκληρά. Ενδεικτικά ήταν τα πολλά φάουλ στη μεσαία γραμμή, αλλά και οι πολλές φορές όπου ο «κινητήριος τροχός» του Εργοτέλη, Λεάλ, είδε τους αντιπάλους του να τον σταματούν με αντικανονικό τρόπο. Ευτυχώς για τον Ουρουγουανό, χωρίς κόστος. Στην… αντίπερα όχθη, οι κλωτσιές δεν περιορίστηκαν σε έναν μόνο παίκτη. Βιτόλο και Κοντρέρας τρόμαξαν τεχνικό επιτελείο και παίκτες, αλλά τελικά κατάφεραν να συνεχίσουν το ματς. Αυτό έλειπε άλλωστε στον Δικέφαλο, ακόμη ένας τραυματισμός βασικού παίκτη.

Αυτό το «έργο» παίχτηκε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της επανάληψης, εκτός από τα λεπτά που οι δύο προπονητές άρχισαν να βάζουν στο ματς τις δικές τους… πινελιές μέσω των αλλαγών. Κι όμως, τίποτα δεν κατάφερε να αλλάξει τη μορφή του αγώνα. Τουλάχιστον μέχρι το 86ο λεπτό, όταν και από ατομική ενέργεια του Μουσλίμοβιτς, ο Τσουκαλάς βρέθηκε σε θέση βολής εντός περιοχής του Εργοτέλη και δεν έχασε την ευκαιρία.

Συνεχίζει το σερί

Εκεί η νίκη του ΠΑΟΚ «κλείδωσε», ο ΠΑΟΚ πήρε ψυχολογία και απείλησε ακόμη μια φορά, λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Λαμπρόπουλου. Ομως, ο Μουσλίμοβιτς δεν κατάφερε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Πέμπτη στα έξι παιχνίδια των δύο ομάδων στις μεταξύ τους αναμετρήσεις στην Τούμπα.