Δύο αμφισβητούμενα πέναλτι, δύο αποβολές για την Κέρκυρα και νίκη της Ξάνθης στο 96′

Στο 96′ – με γκολ… θρίλερ του Βάλλα – πήρε η Ξάνθη τη νίκη με 2-1 επί της Κέρκυρας, που αγωνιζόταν με εννέα παίκτες, σε ένα ματς που στιγματίστηκε από την υπόδειξη από τον διαιτητή Κουκουλάκη δύο αμφισβητούμενων πέναλτι, ένα για την κάθε ομάδα.

Η εικόνα του αγώνα

Από την αρχή της αναμέτρησης μέχρι και τη λήξη του πρώτου μέρους, οι φάσεις ήταν ελάχιστες και το θέαμα ήταν κακό.

Οι μεν γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και τις πρωτοβουλίες, έφτασαν δύο φορές κοντά στο γκολ, χωρίς όμως να το πετύχουν. Από την άλλη, οι Φαίακες είχαν ως τρόπο ανάπτυξης τις αντεπιθέσεις, χωρίς όμως να είναι απειλητικοί.

Στο ημίωρο πάντως, ήρθε το γκολ του Αντεφέμι να… ζεστάνει τους φιλάθλους που βρέθηκαν στην εξέδρα. Από εκει και πέρα, οι φάσεις έήταν με το… σταγονόμετρο.

Το 42ο λεπτό ήταν, όμως, το καθοριστικό της αναμέτρησης. Ο διαιτητής Κουκουλάκης υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αντεφέμι στον Γραμόζη, προκαλώντας δικαιολογημένα τις έντονες αντιδράσεις των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο φίλαθλος κόσμος που έδωσε το «παρών» στις κερκίδες των Πηγαδιών… απόλαυσε άλλα 45 λεπτά ανούσιου ποδοσφαίρου και λιγοστού θεάματος. Αντιθέτως όμως, οι κίτρινες κάρτες έβγαιναν με… ευκολία από το τσεπάκι του Έλληνα ρέφερι.

Στο 90’, η Κέρκυρα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βενέτη και δύο λεπτά αργότερα ήρθε και η αποβολή του Ηλία Ιωάννου.

Το… κερασάκι στην τούρτα πάντως, ήταν το δεύτερο – επίσης αμφισβητούμενο – πέναλτι που είδε ο κ. Κουκουλάκης, αυτή την φορά για λογαριασμό των Ακριτών. Αν και δεν το αξιοποίησε ο Μπόατενγκ, ο Βάλλας στη συνέχεια της φάσης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κωνσταντόπουλου, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Το φιλμ του αγώνα

95′ 2-1 για την Ξάνθη, αμφισβητούμενο το πέναλτι που καταλογίζει ο Κουκουλάκης υπέρ της Ξάνθης, ο Μπόατενγκ εκτελεί, ο «Ντίμι» αποκρούει και στη συνέχεια της φάσης ο Βάλλας στέλνει την μπάλα στα δίχτυα
92′ Με εννιά μένουν οι φιλοξενούμενοι αποβάλλεται και ο Ηλίας Ιωάννου
90′ Με δέκα παίκτες συνεχίζουν οι Φαίακες, αποβολή του Βενέτη με δεύτερη κίτρινη
88′ Τελευταία αλλαγή και για την Κέρκυρα, εκτός ο Γραμμόζης, μέσα ο Ιωάννου
87′ Τελευταία αλλαγή για τον Παπαδόπουλο, ο Κιντάνα περνά στη θέση του Πόι
83′ Δεύτερη αλλαγή για την Κέρκυρα, ο Τσίγκας παίρνει την θέση του Επστάιν
78′ Κίτρινη και στον Βενέτη
76′ Κίτρινη στον Μαϊστόροβιτς
75′ Κίτρινη στον Ηλία Ιωάννου
73′ Κίτρινη στον Μακρή
70′ Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη, ο Βασιλακάκης αντικαθιστά τον Αντεφέμι
59′ Κίτρινη στον Στολτίδη
55′ Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη, ο Σουάνης μπαίνει στην θέση του Κατόνγκο
55′ Κίτρινη στον Καλαντζή
51′ Κίτρινη στον Κομεσίδη
49′ Ο Μαρσελίνιο κάνει το σουτ, ο Κωνσταντόπουλος δεν μπορεί να μπλοκάρει, αλλά ο Βενέτης διώχνει την μπάλα προτού εκείνη περάσει τη γραμμή της εστίας
42′ Ισοφαρίζει σε 1-1 ο Επστάιν από την άσπρη βούλα, αξιοποιώντας το πέναλτι που κέρδισε ο Γραμμόζης από τον Αντεφέμι, παράβαση όμως που δεν φαίνεται να υπάρχει
30′ 1-0 για την Ξάνθη, ο Αντεφέμι βρίσκει στρωμένη την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, κάνει το σουτ και ανοίγει το σκορ για τους Ακρίτες
10′ Ο Πόι επιχειρεί το σουτ έξω από την περιοχή, ο Κωνσταντόπουλος αποκρούει και σε δεύτερο χρόνο μπλοκάρει
8′ Κίτρινη κάρτα στον Τζάγκι
7′ Ωραία προσπάθεια από τους παίκτες της Ξάνθης, τελικός αποδέκτης ο Καζάκης που κάνει το σουτ αλλά η μπάλα καταλήγει κόρνερ

Ξάνθη (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκσπούρνινγκ, Κομεσίδης, Βάλλας, Κωστούλας, Τζάγκι, Μπόατενγκ, Αντεφέμι (70′ Βασιλακάκης), Μαρσελίνιο, Κατόνγκο (55′ Σουάνης), Πόι (87′ Κιντάνα), Καζάκης

Αναπληρωματικοί: Λυμπερόπουλος, Γκλέισον, Μπέρτος, Κιντάνα, Στιούαρτ

Κέρκυρα (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Βενέτης, Στολτίδης, Καλαντζής, Μαϊστόροβιτς, Κοντοδήμος, Γκουστάβο, Επστάιν (83′ Τσίγκας), Γραμμόζης, Ιωάννου, Μακρής

Αναπληρωματικοί: Σιαράβας, Ιωάννου Δημήτρης, Γιάντζης, Λαμπρόπουλος, Χαμπλ, Μαζνόφ