ΠΑΟ Βαρκελώνη μέσω «Μπάρτσα»

Εκανε το καθήκον του, αλλά δεν πήρε το «δώρο» από την Λιέτουβος Ρίτας. Ο Παναθηναϊκός νίκησε στη Μάλαγα με 77-61, αλλά η νίκη της Κάχα Λαμποράλ με 77-68 στο Βίλνιους στέλνει το Τριφύλλι κόντρα στην κάτοχο του τροπαίου και φετινή «οικοδέσποινα» του final four, Μπαρτσελόνα.

Εκανε το καθήκον του, αλλά δεν πήρε το «δώρο» από την Λιέτουβος Ρίτας. Ο Παναθηναϊκός νίκησε στη Μάλαγα με 77-61, αλλά η νίκη της Κάχα Λαμποράλ με 77-68 στο Βίλνιους στέλνει το Τριφύλλι κόντρα στην κάτοχο του τροπαίου Μπαρτσελόνα. Ετσι, οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς θα ταξιδέψουν (τουλάχιστον) δύο φορές στη Βαρκελώνη, όπου ευελπιστούν να μείνουν για το final four. Αλλά, με τους Καταλανούς να έχουν το πλεονέκτημα έδρας και την παράδοση κόντρα στο αθηναϊκό συγκρότημα, τα πράγματα θα είναι σαφώς δύσκολα.

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας κόντρα στην Λιέτουβος στην Αθήνα, καθώς με το συνδυασμό των αποτελεσμάτων της Πέμπτης (03/03) θα ήταν σίγουρα στην πρώτη θέση. Ετσι, σαν άλλος Ηρακλής (όχι ο αθλητικός σύλλογος) «διάλεξε» τον δύσκολο δρόμο. Να πάει κόντρα στη Μπαρτσελόνα και να παίξει τα… ρέστα του για επιστροφή στην κορυφαία τετράδα της Ευρώπης μετά από ένα χρόνο απουσίας.

Στον αντίποδα, στην Ανδαλουσία η δουλειά του ήταν πολύ εύκολη. Εντάξει, η Μάλαγα είχε το κίνητρο να κερδίσει την πιο επιτυχημένη ομάδα των τελευταίων ετών στην Ευρώπη, αλλά μόνο αυτό δεν αρκούσε. Χρειάζονταν και άλλα στοιχεία, που όπως φάνηκε στο Top 16 δεν είχε. Το σκορ άλλωστε και του συγκεκριμένου αγώνα το μαρτυρά.

Το ενθαρρυντικό για το Τριφύλλι ήταν τα καλά στοιχεία που έδειξε όταν χρειάστηκε, με κυρίαρχο την καταπληκτική του άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου περιόρισε τους γηπεδούχους στους οκτώ πόντους. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε και ο… ανανεωμένος Νικ Καλάθης, που έδειξε κάτι παραπάνω από σοβαρός, μετά τα «καψόνια» του Ομπράντοβιτς την προηγούμενη εβδομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 33-38, 41-53, 61-77
Ουνικάχα Μάλαγα (Ματέο): Ροντρίγκεθ, Πρίντεζης (0/5δίπ., 0/2τρίπ., 3ρ. σε 15’55’), Αλμαθάν 7 (1/1τρίπ.), Τρίπκοβιτς 5 (1/1τρίπ.), Μπλάκνεϊ 8 (2/2τρίππ.), Σινάνοβιτς 12 (8ρ.), Ρούμπιο 2, Φρίλαντ 12 (1/1τρίπ.), ΜακΙντάιρ (0/1δίπ., 0/4τρίπ., 3ασ.), Φιτς 12 (1/7τρίπ., 3ασ., 3λ.)
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 10, Φώτσης 9 (2/4τρίπ.), Σάτο 7 (1/3τρίπ.), Νίκολας 18 (5/12δίπ., 2/4τρίπ., 2/3β., 3ασ.), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 15 (2/2δίπ., 2/5τρίπ., 5/6β., 8ρ., 3ασ.), Βουγιούκας 2 (1/6δίπ.), Καλάθης 3 (1/1τρίπ., 2ασ.), Καϊμακόγλου 3 (1/2τρίπ.)

Το φιλμ του αγώνα

4ο δεκάλεπτο: 61-77

Χωρίς να χρειαστεί να κάνει κάτι παραπάνω από το αυτονόητο, δηλαδή να συντηρήσει χωρίς να αγχωθεί τη διαφορά που απέκτησε στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Τριφύλλι πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 77-61, με τους Νικόλας και Διαμαντίδη να… μονομαχούν για τον τίτλο του πρώτου σκόρερ. Τελικά, ο Αμερικανός «χτύπησε» 18άρι, ενώ ο διεθνής πλέι μέικερ έμεινε στους 16. Διψήφιο αριθμό πόντων έπιασε στο τέλος και ο Μπατίστ με 10.

3ο Δεκάλεπτο: 41-53

Λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς με 37-53, χάρη σε ένα σερί 16-0 το οποίο «έτρεξαν» οι Πράσινοι. Οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ήταν καταπληκτικοί στην άμυνα, όπου περιόρισαν τη Μάλαγα στους μόλις οκτώ (!) πόντους. Έτσι, οδεύουν εκ του ασφαλούς στη νίκη-πρόκριση.

2ο δεκάλεπτο: 33-38

Ο Νικόλας πήρε τη «σκυτάλη» από τον Διαμαντίδη και με προσωπικά καλάθια κρατάει «όρθιο» τον Παναθηναϊκό στην Ισπανία. Προς το παρόν, χάρη και στη δική του απόδοση (καθώς βρίσκεται μπροστά στο σκορ), αλλά και εξαιτίας του προβαδίσματος της Κάχα Λαμποράλ στη Λιθουανία κόντρα στη Ρίτας έχει την πρόκριση στο… τσεπάκι του. Το δεύτερο ημίχρονο θα δείξει εάν κάτι αλλάξει δραματικά.

1ο δεκάλεπτο: 18-23

«Ζεστά» μπήκε ο Παναθηναϊκός στο ματς κόντρα στη Μάλαγα. Στο πρώτο δεκάλεπτο, το Τριφύλλι κατάφερε να σημειώσει 23 πόντους, ενώ στον αντίποδα οι αντίπαλοι του σημείωσαν 18. Με μικρή βελτίωση στην άμυνα και αν συνεχίσει με αυτόν το ρυθμό στο σκοράρισμα η νίκη δείχνει κάτι παραπάνω από σίγουρη. Ειδικά, όταν έχει στις τάξεις του αυτόν τον Διαμαντίδη, ο οποίος για πρώτη φορά στη φετινή Euroleague δεν ξεκίνησε στους πρώτους πέντε.