2η αγωνιστική Europa League Ζενίτ – ΑΕΚ (4-2), σε εξέλιξη ΠΑΟΚ-Ντιναμό, Ρόζενμποργκ-Αρης

Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτή την ώρα ο αγώνας Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης – ΑΕΚ (3-1), για τη 2η αγωνιστική του Europa League. Με δέκα η ΑΕΚ λόγω αποβολής του Νασούτι από το πρώτο μέρος. Στις 22.05 ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, ενώ την ίδια ώρα ο Άρης δοκιμάζεται στην έδρα της Ρόζενμπορεγκ.

<b>2η αγωνιστική Europa League</b> Ζενίτ – ΑΕΚ (4-2), σε εξέλιξη ΠΑΟΚ-Ντιναμό, Ρόζενμποργκ-Αρης | tovima.gr

Την ήττα με 4-2 γνώρισε η ΑΕΚ στην Αγία Πετρούπολη από τη Ζενίτ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Europa League. Η Ένωση βρέθηκε από το… καλημέρα πίσω στο σκορ, ενώ αγωνίστηκε με δέκα παίκτες για ένα ημίχρονο. Αυτή την ώρα, για τον ίδιο θεσμό, διεξάγονται οι αγώνες ΠΑΟΚ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (0-0) και Ρόζενμπορεγκ-Άρης (0-0).

ΠΑΟΚ – ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ 0-0

Άρχισε ο αγώνας…

4′ Εκτέλεση φάουλ από τον Γκαρσία από καλή θέση, η μπάλα πάνω στο τοίχος

9′ Σουτ του Ιμπάνιεθ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ.

15′ Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σακελλαρίου στη θέση του τραυματία Μπουσαΐντι.

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Μπουσαΐντι, Πάμπλο Γκαρσία, Βιτόλο, Ελ Ζαρ, Τσιρίλο, Μουσλίμοβιτς, Κοντρέρας, Βιεϊρίνια, Ίβιτς, Σνάουτσνερ.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Κελάβα, Ιμπάνιεθ, Ετό, Σαμίρ, Βρσάλκο, Τσάγκο, Μπαντέλτζ, Μπίσκαν, Κουφρέ, Τονέλ, Ρουκάβινα.

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ – ΑΡΗΣ 0-0

11′ Ωραίο σουτ του Ρουίς αρκετά έξω από την περιοχή, ο Όρλουντ διώχνει με πολύ δυσκολία σε κόρνερ.

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ (Έγκεν): Όρλουντ, Λούστιγκ, Ντόρσιν, Άναν, Μπιάρσμιρ, Μόλντσκρεντ, Ντεμίντοφ, Ίβερσεν, Σκίελμπρεντ, Χένρικσεν, Πρίτσα.

ΑΡΗΣ (Κούπερ): Σηφάκης, Ρονάλντο, Κάλβο, Κόκε, Ρουίς, Φατί, Μίσελ, Χαβίτο, Λαζαρίδης, Βαγγέλη, Πρίττας.

ΖΕΝΙΤ – ΑΕΚ 4-2

Λήξη του αγώνα

90+’ Πλασέ του Ροσίνα μέσα από την περιοχή, ο Αραμπατζής μπλόκαρε.

84′ Κίτρινη κάρτα στον Μάκο.

83′ ΓΚΟΛ 4-2: Εύστοχη εκτέλεση του πέναλτι από τον Καφέ.

82′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπλάνκο στη θέση του Σκόκο.

82′ Κίτρινη κάρτα ο Μαλαφέεφ.

81′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ. Ο Ντιόπ φεύγει στην αντεπίθεση στην πλάτη της Ζενίτ, προσπαθεί να περάσει την μπάλα πάνω από τον Μαλαφέεφ, ο οποίος τον ανατρέπει και ο διαιτητής δίνει πέναλτι.

74′ Αλλαγή για την Ζενίτ. Ο Κανουνίκοφ στη θέση του Μπιστρόφ.

66′ Διπλή αλλαγή για τη Ζενίτ. Ο Σιρόκοφ στη θέση του Ντενίσοφ και ο Ροσίνα στη θέση του Ντάνι.

61′ Σέντρα του Καφέ από τα δεξιά στον Λαγό, ο οποίος παίρνει την κεφαλιά αλλά στέλνει την μπάλα άουτ.

58′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ντιόπ στη θέση του Τζιμπούρ.

57′ ΓΚΟΛ 4-1: Σέντρα του Λούκοβιτς από αριστερά, ο Λάζοβιτς με ωραίο εσωτερικό τακουνάκι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

46′ Αλλαγη για την ΑΕΚ. Ο Γιάχιτς στη θέση του Λυμπερόπουλου.

Άρχισε το δεύτερο μέρος

Λήξη του πρώτου μέρους

42′ ΓΚΟΛ 3-1: Ο Λάζοβιτς αναλαμβάνει την εκτέλεση και -παρά την προσπάθεια του Αραμπατζή που έπεσε στην πορεία της μπάλας- τη στέλνει στη δεξιά του γωνία

41′ ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα για την ΑΕΚ! Ο διαιτητής θεωρεί ότι ο Μπουκάροφ ήταν σε προφανή θέση για γκολ και αποβάλλει τον Νασούτι

40′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Ζενίτ! Τραγικό λάθος του Νασούτι, που διώχνει την μπάλα πάνω στον Μπουκάροφ (ο οποίος, ωστόσο, φάνηκε να την παίρνει με το χέρι) και στη συνέχεια τον ανατρέπει

37′ ΓΚΟΛ 2-1: Ο Λυμπερόπουλος με υπέροχο πλασέ έξω από την περιοχή μειώνει για την ΑΕΚ σε 2-1.

33′ Οι Σκόκο και Τζεμπούρ συνδυάζονται ωραία μέσα στην περιοχή, ο Γαλλοαλγερινός φτάνει σε πλεονεκτική θέση, αλλά το σουτ που κάνει από πλάγια περνάει λίγο έξω από την αριστερή συμβολή των δοκαριών

29′ Ο Μπουκάροφ ξεπέρασε τον Νασούτι και μπήκε στην περιοχή από δεξιά, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ από το αριστερό δοκάρι

25′ Ακόμα μία καλή στιγμή για την ΑΕΚ να σκοράρει καθώς Τζιμπούρ αφύλακτος έξω από το ύψος της περιοχής σουτάρει μόλις άουτ

21′ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ να ξαναμπεί στο ματς, ωστόσο ο Τζεμπούρ απέτυχε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

18′ Μακρινό σουτ του Λυμπερόπουλου, δεν ανησυχεί ο Μαλαφέεβ που μπλοκάρει σταθερά

13′ ΓΚΟΛ 2-0: Δεύτερη επίσκεψη της Ζενίτ στα καρέ της ΑΕΚ και… 2-0 ο Μπρούνο Αλβες με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ στο 13′

10′ Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Σκόκο σουτάρει από μακριά, ο πορτιέρο δεν μπορεί να διώξει και στην επαναφορά ο Τζεμπούρ σουτάρει με την μπάλα να φεύγει κόρνερ…

1′ ΓΚΟΛ 1-0: Εφιαλτικό το ξεκίνημα για την ΑΕΚ, μόλις 40» μετά την έναρξη ο Χουμπότσαν με ένα κεραυνό έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Έναρξη του παιχνιδιού

Ζενίτ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μαλαφέεφ, Χουμπότσαν, Μπρούνο Άλβες, Κρίζανατς, Λούκοβιτς, Ζιριάνοφ, Ντενίσοφ, Μπιστρόφ, Λάζοβιτς, Ντάνι, Μπουκάροφ

ΑΕΚ (Χριστόφορος Κόλα): Αραμπατζής, Πατσατζόγλου, Νασούτι, Δέλλας, Λαγός, Γκέντσογλου, Καφές, Μάκος, Λυμπερόπουλος, Τζεμπούρ, Σκόκο

Διαιτητής: Μίρολαντ Μάζιτς (Σερβία)

Γήπεδο: «Πετρόφσκι Στάντιον», Αγία Πετρούπολη