Μουντομπάσκετ γυναικών Νίκη της εθνικής επί του Καναδά – Με τη Λευκορωσία για τους «8»

Η εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών αν και δυσκολεύτηκε, επικράτησε του Καναδά με 57 -52, στον πρώτο από τους δύο «τελικούς» και θα τα παίξει όλα για όλα την Τετάρτη απέναντι στη Λευκορωσία. Σε περίπτωση που τα κορίτσια του Κώστα Μίσσα νικήσουν, εξασφαλίζουν την παρουσία τους στην προημιτελική φάση του Μουντομπάσκετ.

<b>Μουντομπάσκετ γυναικών</b> Νίκη της εθνικής επί του Καναδά – Με τη Λευκορωσία για τους «8» | tovima.gr

Η εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών αν και δυσκολεύτηκε, επικράτησε του Καναδά με 57 -52, στον πρώτο από τους δύο «τελικούς» και θα τα παίξει όλα για όλα την Τετάρτη απέναντι στη Λευκορωσία.

Σε περίπτωση που τα κορίτσια του Κώστα Μίσσα νικήσουν, εξασφαλίζουν την παρουσία τους στην προημιτελική φάση του Μουντομπάσκετ.

Στην αρχή του παιχνιδιού η ελληνική ομάδα πήρε το πάνω χέρι με ώριμο παιχνίδι και καλές άμυνες. Στο 7′ η Παπαμιχαήλ έγραψε το 12-5, αλλά η έξοδος της Καλέτζου έκοψε τον ρυθμό.

Χωρίς την έμπειρη πλέι μέικερ η ομάδα έμεινε άποντη για έξι λεπτά. Κάτι που το εκμεταλλεύτηκαν οι Καναδές και μας ξεπέρασαν με σερί 8-0 για να απαντήσει με τρίποντο η Ζωή Δημητράκου.

Στα επόμενα λεπτά το ματς ήταν κλειστό, πάντως Δημητράκου και Σωτηρίου έδωσαν λύσεις από τον πάγκο και κράτησαν την ομάδα κοντά (19-17 στο 16′). Όταν επέστρεψαν Μάλτση και Καλτσίδου η Εθνική βρήκε ένα πιο παραγωγικό σχήμα και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 28-20.

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς η ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με αποτέλεσμα να ανεβάσει τη διαφορά +13 στο 17′ με λέι-απ της Χατζηνικολάου στον αιφνιδιασμό. Οι Καναδές μείωσαν με αλλεπάλληλα τρίποντα. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Εθνική μας μπροστά στο σκορ με 44-37.

Ένα ακόμα τρίποντο του Καναδά στο 31′ έκανε το 44-40 και το ματς ξαναέγινε ντέρμπι. Το πρόβλημα με τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ εμφανίστηκε και πάλι με αποτέλεσμα να δεχτούμε τρία τρίποντα από τις Καναδές σε δεύτερες επιθέσεις και στο 39′ ο πίνακας να δείχνει το 52-50.

Το επιθετικό μας παιχνίδι είχε μπλοκαριστεί και αναζητούσαμε λύσεις μόνο από την άμυνα. Η Μάλτση έβγαλε ενέργεια και έδωσε το καλό παράδειγμα, αλλά χωρίς σκορ ήταν δύσκολη η θέση μας.

Η Φίλιπς με 2/2 βολές έκανε το 53-52 στα 33», αλλά στην επόμενη επίθεση η Παπαμιχαήλ με ένα σουτ από τα 4 μέτρα έδωσε το τελικό χτύπημα στις Καναδές. Στα τελευταία δεύτερα τα κορίτσια στάθηκαν ψύχραιμες στην ρώσικη ρουλέτα των βολών και πήραν τη δεύτερη νίκη τους σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 7-12, 20-28, 37-44, 52-57.

Καναδάς: Φίλιπς 8, Γκαμπριέλε 7, Τσαμπντελάιν 8, Σμιθ 10, Μπέκερινγκ, Ακόνουα 3, Μέρφι 8, Τατάμ 2, Άουμπρι 3, Άνταμς 3.

Ελλάδα: Καλέντζου 11, Δημητράκου 3, Χατζηνικολάου 9, Καλτσίδου 7, Μάλτση 11, Παπαμιχαήλ 12, Λίμουρα, Σωτηρίου 2, Μητροπούλου 2.