Τζιμπούρ και Λυμπερόπουλος υπέγραψαν χθες για την ΑΕΚ

Η δαιμονισμένη φόρμα του Ραφίκ Τζιμπούρ δεν αρκούσε χθες στην ΑΕΚ για να πάρει το ματς απέναντι στη Χάιντουκ Σπλιτ ούτε στον ίδιο να εξιλεωθεί για το χαμένο πέναλτι στο πρώτο λεπτό του β΄ ημιχρόνου. Επρεπε να βάλει το πόδι του (το «μπομπόνι», όπως το αποκαλεί ο ίδιος) και ο μπαρουτοκαπνισμένος στα ευρωπαϊκά ματς Νίκος Λυμπερόπουλος. Ο αλγερινός φορ σκόραρε μεν στο 12΄ για τέταρτη φορά στο έκτο επίσημο ματς της ομάδας την εφετινή περίοδο, όμως ήταν το γκολ του «Λύμπε» εκείνο που χάρισε στην Ενωση την πρώτη (και άκρως σημαντική) νίκη της στη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Η δαιμονισμένη φόρμα του Ραφίκ Τζιμπούρ δεν αρκούσε χθες στην ΑΕΚ για να πάρει το ματς απέναντι στη Χάιντουκ Σπλιτ ούτε στον ίδιο να εξιλεωθεί για το χαμένο πέναλτι στο πρώτο λεπτό του β΄ ημιχρόνου. Επρεπε να βάλει το πόδι του (το «μπομπόνι», όπως το αποκαλεί ο ίδιος) και ο μπαρουτοκαπνισμένος στα ευρωπαϊκά ματς Νίκος Λυμπερόπουλος. Ο αλγερινός φορ σκόραρε μεν στο 12΄ για τέταρτη φορά στο έκτο επίσημο ματς της ομάδας την εφετινή περίοδο, όμως ήταν το γκολ του «Λύμπε» εκείνο που χάρισε στην Ενωση την πρώτη (και άκρως σημαντική) νίκη της στη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Ο μεσσήνιος επιθετικός πήρε το ριμπάουντ (μετά από σουτ του Σκόκο ) στην απόκρουση του εκπληκτικού χθες κροάτη γκολκίπερ Ντάνιελ Σούμπασιτς- εξουδετέρωσε το πέναλτι του Τζιμπούρ και πραγματοποίησε επιπλέον τέσσερις εξαιρετικές επεμβάσεις- και με προβολή έγραψε το 2-1 στο 65΄. Ο Σκόκο έβαλε την τελική πινελιά στο 89΄ ύστερα από ασίστ πάσα του Λεονάρντο.

Η προβολή του Νίκου Λυμπερόπουλου (αριστερά) απέφερε το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ, που ήταν το πιο καθοριστικό για τη νίκη (3-1) απέναντι στη Χάιντουκ (ΑCΤΙΟΝΙΜΑGΕS)

Η ΑΕΚ ήταν χθες και ιδιαίτερα τυχερή που είχε σε μεγάλη βραδιά τον τερματοφύλακα Γιάννη Αραμπατζή. Ο 26χρονος γκολκίπερ απεσόβησε τέσσερις φορές το γκολ από την ομάδα του Σπλιτ στο α΄ ημίχρονο και νικήθηκε μόνο από το σημείο του πέναλτι, όταν ο Σένιαντ Ιμπρισιτς ισοφάρισε στο 29΄ σε 1-1. Το (παιδικό για την εμπειρία και κλάση του) λάθος που οδήγησε τη Χάιντουκ στα 11 βήματα απέναντι από τον Αραμπατζή χρεώνεται στον Πάπα Μπούμπα Ντιόπ, ο οποίος έχασε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή κάνοντας ντρίμπλες και ακολούθως ανέτρεψε τον Μάριν Τομάσοβ που του την είχε αποσπάσει δευτερόλεπτα νωρίτερα.

Οι Κιτρινόμαυροι έπαιξαν για δεύτερο σερί αγώνα θελκτικό ποδόσφαιρο και αποθεώθηκαν από τους περίπου 20.000 φίλους της ομάδας που μετέβησαν χθες στο ΟΑΚΑ. Κάποιοι εξ αυτών πάντως υπερέβησαν τα εσκαμμένα εκτοξεύοντας περισσότερες από δέκα φωτοβολίδες (με το κλασικό στυλό) την ώρα που οι αστυνομικές δυνάμεις αρκούνταν να παρατηρούν εκ του μακρόθεν. Η ΑΕΚ πλέον αντιμετωπίζει σοβαρό ενδεχόμενο τιμωρίας, ίσως και με αγώνα κεκλεισμένων των θυρών.

ΑΕΚ: Αραμπατζής, Λαγός, Γιάχιτς, Μανωλάς, Δέλλας, Ντιόπ, Καφές (74΄ Λεονάρντο), Μπερνς (70΄ Πατσατζόγλου), Σκόκο, Λυμπερόπουλος (90΄+ Μπλάνκο), Τζιμπούρ. ΧΑΪΝΤΟΥΚ: Σούμπασιτς, Λιούμπισιτς, Μπούγιατ, Βέγιτς, Ιμπρισιτς, Βούκουσιτς, Τόμασοβ (67΄ Ορεμους), Στρίνιτς, Μαλόκα, Μπούλκα (81΄ Τρέποτιτς), Σαρμπίνι (61΄ Τσοπ).

* Στο άλλο ματς του 7ου ομίλου: Αντερλεχτ- Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης 1-3.

* Η ΠΑΕ ΑΕΚ δεν έλαβε χθες την απάντηση του Νάτσο Σκόκο στην πρόταση επέκτασης της συνεργασίας της με τον Αργεντινό ως το 2013. Ο έλληνας εκπρόσωπος του παίκτη κ. Παύλος Διανής δήλωσε: «Εξετάζουμε με την πρέπουσα σοβαρότητα την πρόταση της ΑΕΚ, αυτό όμως δεν σημαίνει κιόλας ότι έχουμε αποφασίσει να την αποδεχθούμε. Ο Νάτσο θα χρειαστεί 5-6 ημέρες για να ζυγίσει τα πράγματα και να αποφασίσει. Πάντως η διαπραγμάτευση θα συνεχιστεί». Σύμφωνα με πάντως με όσα διέρρευσαν χθες από επίσημα χείλη της κιτρινόμαυρης ΠΑΕ, οι δύο πλευρές θα γεφυρώσουν τις επόμενες ημέρες τη μικρή διαφορά που τις χωρίζει.