Μπορούσε και τη νίκη ο Δικέφαλος

Το γκολ του κορυφαίου χθες Στέλιου Μαλεζά στο 78΄ χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στον ΠΑΟΚ στην Μπρυζ στην πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Οι Βέλγοι είχαν προηγηθεί με τον παλαιό ποδοσφαιριστή του Αρη Κουεμάχα στο 61΄, αλλά η ομάδα του κ. Παύλου Δερμιτζάκη υπερτίμησε τον αντίπαλό της, καθώς θα μπορούσε να φύγει ακόμη και με το τρίποντο της νίκης. Ο προπονητής του ΠΑΟΚ αποφάσισε τελικά να μην ξεκινήσει με τον Κουτσιανικούλη…

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ αποφάσισε τελικά να μην ξεκινήσει με τον Κουτσιανικούλη στο αρχικό σχήμα, επιλέγοντας τον Παπάζογλου για να δώσει ύψος στην περιοχή του αντιπάλου. Η Κλαμπ Μπρυζ ξεκίνησε καλύτερα χάνοντας σημαντική ευκαιρία με τον Ντίας στο 2΄ και τον Πέρισιτς στο 10΄ (δοκάρι). Ο Δικέφαλος ισορρόπησε χωρίς πάντως να «πατήσει» περιοχή. Ο Κουεμάχα λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου «προειδοποίησε» με κεφαλιά ελάχιστα άουτ και τελικά σκόραρε στο 61΄ με πλασέ έπειτα από ασίστ του Ντιράρ. Ο ΠΑΟΚ δέχθηκε πίεση, ο Π. Γκαρσία κρατούσε τις περισσότερες φορές μόνος του τον χώρο της μεσαίας γραμμής, ενώ δεν υπήρξαν βοήθειες κυρίως από τον Ιβιτς.

Η είσοδος του Ελ Ζαρ έδωσε ζωντάνια στον ΠΑΟΚ, αντί του Παπάζογλου που δεν δικαίωσε την αρχική επιλογή του κ. Δερμιτζάκη. Στην πρώτη επαφή του με την μπάλα ο Τυνήσιος κέρδισε κόρνερ στο 77΄, το εκτέλεσε ο Βιεϊρίνια και ο Μαλεζάς με κεφαλιά ισοφάρισε. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και στις καθυστερήσεις έφτασε κοντά στο γκολ που θα του έδινε τη νίκη έπειτα από δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια στο 90΄, το οποίο απομάκρυνε με γροθιές ο Στάινεν, αλλά και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο βέλγος γκολκίπερ απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Φωτάκη μέσα από την περιοχή.

ΜΠΡΥΖ: Στάινεν, Βερμιούλεν (24΄ Σίμεϊς), Ντονκ, Χούφκενς, Ντίας, Γκέρερτς, Οτζιτζά, Νταλμά (80΄ Βάργκας), Πέρισιτς, Ντιράρ, Κουεμάχα.

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Σνάουτσνερ, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Γκαρσία, Βιτόλο, Ιβιτς (89΄ Φωτάκης), Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης (90΄+ Φιλομένο), Παπάζογλου (73΄ Ελ Ζαρ).

* Στον άλλον αγώνα του 4ου ομίλου η Ντιναμό Ζάγκρεμπ επιβλήθηκε 2-0 της Βιγιαρεάλ.