ΒΟΛΕΪ

Για ολική ανατροπή με την Τουρκία η Εθνική ανδρών

O κ. Γκόρντον Μέιφορθ (φωτογραφία) αρέσκεται να αναρτά χαρτόνια με συνθήματα στις αίθουσες όπου προπονείται και συγκεντρώνεται η Εθνική βόλεϊ ανδρών. Αυτή τη φορά ο αμερικανός προπονητής εν όψει του επαναληπτικού αγώνα μπαράζ με την Τουρκία για την πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2011 την Κυριακή (17.00, κλειστό Αλικαρνασσού) θα μπορούσε να έχει κρεμάσει το σύνθημα: «Απαγορεύεται το λάθος». Δεν χρειάστηκε όμως, αφού οι έλληνες διεθνείς, ευρισκόμενοι με την πλάτη στον τοίχο αφού στο πρώτο ματς ηττήθηκαν με 3-1, έχουν συνειδητοποιήσει ότι δεν έχουν περιθώρια για λάθη.

O κ. Γκόρντον Μέιφορθ (φωτογραφία) αρέσκεται να αναρτά χαρτόνια με συνθήματα στις αίθουσες όπου προπονείται και συγκεντρώνεται η Εθνική βόλεϊ ανδρών. Αυτή τη φορά ο αμερικανός προπονητής εν όψει του επαναληπτικού αγώνα μπαράζ με την Τουρκία για την πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2011 την Κυριακή (17.00, κλειστό Αλικαρνασσού) θα μπορούσε να έχει κρεμάσει το σύνθημα:

«Απαγορεύεται το λάθος».

Δεν χρειάστηκε όμως, αφού οι έλληνες διεθνείς, ευρισκόμενοι με την πλάτη στον τοίχο αφού στο πρώτο ματς ηττήθηκαν με 3-1, έχουν συνειδητοποιήσει ότι δεν έχουν περιθώρια για λάθη.

« Οταν θες μια νίκη με 3-0 απαγορεύεται να κάνεις λάθη. Υπήρχε σετ στην Τουρκία που κάναμε έντεκα λάθη και με τέτοια εμφάνιση δεν μπορείς να πάρεις σετ» παραδέχεται ο αρχηγός της ελληνικής ομάδας Ηλίας Λάππας προτού μεταφέρει το κλίμα αισιοδοξίας για ολική ανατροπή που επικρατεί μεταξύ των συμπαικτών του. «Ολα τα παιδιά είναι καλά. Η ψυχολογία είναι ανεβασμένη και όλοι πιστεύουμε ότι μπορούμε να πάρουμε τη νίκη με 3-0 σετ και την πρόκριση» ισχυρίστηκε ο διεθνής ακραίος, του οποίου η συμμετοχή στον αγώνα δεν είναι βέβαιη λόγω τραυματισμού.

Από την πλευρά του, ο κ. Μέιφορθ ζητεί από τους παίκτες του «αντοχή» στην υποδοχή, έξυπνες επιθετικές επιλογές, σταθερότητα σε άμυνα και μπλοκ και καλύτερη εικόνα στις αντεπιθέσεις και στα σερβίς. «Η Τουρκία είναι πολύ καλή ομάδα στο σερβίς και αυτό είναι το μεγάλο τους όπλο.Το δικό μας αβαντάζ είναι ότι είμαστε πολύ αμυντική ομάδα» τονίζει ο αμερικανός προπονητής.