Πτώση διαρκείας της Πορτογαλίας

Πτώση διαρκείας της Πορτογαλίας | tovima.gr

Η πτωτική πορεία της Πορτογαλίας επιβεβαιώθηκε και στη χθεσινή, 2η αγωνιστική της προκριματικής φάσης για το Εuro 2012, καθώς μετά την εντός έδρας ισοπαλία (4-4) με την Κύπρο την περασμένη Παρασκευή οι Ιβηρες ηττήθηκαν στη Νορβηγία (1-0). Αντιθέτως, η Γαλλία, έπειτα από την ήττα-σοκ της πρεμιέρας από τη Λευκορωσία (1-0) στο Σταντ ντε Φρανς, πήρε ανάσα καθώς νίκησε 2-0 στη Βοσνία/Ερζεγοβίνη. Σε άλλα παιχνίδια, η Τουρκία έπειτα από ένα περιπετειώδες ματς επεκράτησε (3-2) του Βελγίου που προηγήθηκε στο σκορ, η Ρωσία ηττήθηκε (1-0) εντός έδρας από τη Σλοβακία και η Σερβία γλίτωσε στο φινάλε την εντός έδρας ήττα από τη Σλοβενία (1-1). Η Αγγλία πέρασε νικηφόρα (3-1) από την Ελβετία και πήρε προβάδισμα στη βαθμολογία του 7ου ομίλου μαζί με το Μαυροβούνιο (νίκησε εκτός έδρας τη Βουλγαρία 1-0), ενώ η Σκωτία γλίτωσε την γκέλα στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων με το Λιχτενστάιν (2-1).

Η είδηση της χθεσινής βραδιάς πάντως προέκυψε από την «εξάρα» της Σουηδίας επί του Σαν Μαρίνο (6-0), καθώς οι δίδυμοι αδερφοί Νταβίντε και Αλντο Σιμοντσίνι… κατόρθωσαν να σκοράρουν εις βάρος της ομάδας τους από μία φορά πετυχαίνοντας αντιστοίχως το δεύτερο και το τρίτο γκολ των Σουηδών!