Ιστιοπλοϊα «Χρυσοί» Μάντης και Καγιαλής στο Ευρωπαϊκό

Πρωταθλητές Ευρώπης στην ολυμπιακή κλάση των 470 αναδείχθηκαν οι ιστιοπλόοι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής στη διοργάνωση που ολοκληρώθηκε χθες στην Κωνσταντινούπολη. Το κορυφαίο ελληνικό δίδυμο στα 470 είχε 59 βαθμούς ποινής, ενώ πολύ κοντά στο βάθρο βρέθηκαν και οι Παναγιώτης Καμπουρίδης και Θόδωρος Πολυχρονίδης που συγκέντρωσαν 67 β. ποινής και κατετάγησαν τέταρτοι, πίσω από τους Ισραηλινούς Γκίντεον Γκλίγκερ και Εραν Σέλα (61 β.π.) και τους Βρετανούς Λουκ …

Πρωταθλητές Ευρώπης στην ολυμπιακή κλάση των 470 αναδείχθηκαν οι ιστιοπλόοι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής στη διοργάνωση που ολοκληρώθηκε χθες στην Κωνσταντινούπολη. Το κορυφαίο ελληνικό δίδυμο στα 470 είχε 59 βαθμούς ποινής, ενώ πολύ κοντά στο βάθρο βρέθηκαν και οι Παναγιώτης Καμπουρίδης και Θόδωρος Πολυχρονίδης που συγκέντρωσαν 67 β. ποινής και κατετάγησαν τέταρτοι, πίσω από τους Ισραηλινούς Γκίντεον Γκλίγκερ και Εραν Σέλα (61 β.π.) και τους Βρετανούς Λουκ Πάτινς και Στιούαρτ Μπίθελ (64 β.π.). Στην κατηγορία των γυναικών η χάλκινη ολυμπιονίκης του Πεκίνου Βιργινία Κραβαριώτη με την Ολγα Τσιγαρίδη πήραν τη 16η θέση. Εξάλλου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ιστιοσανίδας RSΧ, που ολοκληρώθηκε στην πόλη Κερτμίντεν της Δανίας, ο Βύρων Κοκκαλάνης έμεινε τελικά στη 12η θέση.