Σοκ για τους Πειραιώτες

Ο Σολτανί είχε το… ρόπαλο και ο Ηρακλής 2-1 τον Ολυμπιακό

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό, με τον καλύτερο για τον Ηρακλή. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε μπορεί να προηγήθηκε με εκπληκτικό τέρμα του Μήτρογλου – ο οποίος είχε νωρίτερα χάσει το… άχαστο – και να απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες για να κλειδώσει το «τρίποντο», ωστόσο ο Μαρίνος Ουζουνίδης έκρυβε άσο στο μανίκι του. Αυτός ήταν ο Καρίμ Σολτάνι, που με ένα κερδισμένο πέναλτι και μία ασίστ σε πέντε λεπτά έδωσε την ευκαιρία σε Μάρα και Βέλλιο να σκοράρουν και να διαμορφώσουν το τελικό 2-1 στο «Καυτανζόγλειο».

Ο Σολτανί είχε το… ρόπαλο και ο Ηρακλής 2-1 τον Ολυμπιακό | tovima.gr

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Φετφατζίδη, που για ακόμα ένα παιχνίδι έδειξε το πλούσιο ταλέντο του, σε ρηχά νερά οι νεοαποκτηθέντες παίκτες του Ολυμπιακού, δείχνοντας πως θέλουν χρόνο για να «δέσουν».

Με δύο εκπλήξεις παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Βαλβέρδε, αφήνοντας εκτός 11άδας Ιμπαγάσα και Ρόμενταλ, δίνοντας φανέλα βασικού σε Φετφατζίδη και Φουστέρ. Από την άλλη πλευρά, ο πυρετός του Σίσιτς έπεσε κι ο Ουζουνίδης τον εμπιστεύτηκε για την κορυφή της επίθεσης.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο 20λεπτο, με τον Ηρακλή να αγγίζει το γκολ στο 6′ όταν ο Χολέμπας έδιωξε πάνω από τη γραμμή την κεφαλιά του Κατσικά, ενώ είχε και ένα καλό σουτ του Πίτου Γκαρσία στο 18′.

Μερικά λεπτά νωρίτερα, είχε κι ο Ντουντού μία καλή προσπάθεια, αλλά ο Ελευθερόπουλος αντέδρασε σωστά, όπως το ίδιο έκανε και στο διάστημα 20′-25′, όταν ο Ολυμπιακός ανέβασε ταχύτητα και δημιούργησε δύο σημαντικές ευκαιρίες.

Κράτησε το μηδέν ο Ελευθερόπουλος, ο οποίος αρχικά απόκρουσε τετ α τετ του Ριέρα, ενώ το ίδιο έκανε και σε ανάλογη φάση με τον Μήτρογλου. Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου η υπεροχή των Πειραιωτών ήταν φλύαρη και χωρίς αποτέλεσμα.

Κινητήριος μοχλός των ερυθρολεύκων πάντως ήταν ο Φετφατζίδης, που ήταν ο μόνος που έδινε ρυθμό, αφού ο Φουστέρ εγκλωβίστηκε στην άξονα από Καρλίνιος-Παπαστεριανό, ενώ κι ο Ριέρα έμεινε στα ρηχά.

Ο Ηρακλής από την άλλη, έδωσε χώρο και κυνηγούσε τις αντεπιθέσεις, με τον Αραμπατζή να έχει ακόμα μία καλή στιγμή.

Ομορφιές από «Φέτφα», γκολ από τον Μήτρογλου

Με την είσοδο του Ιμπαγάσα στις αρχές της επανάληψης ο Ολυμπιακός έγινε πιο ουσιαστικός και γρήγορα πήρε το προβάδισμα, αφού πρώτα απώλεσε δύο σπουδαίες ευκαιρίες. Ο Ελευθερόπουλος είπε αρχικά όχι στον Φετφατζίδη, ενώ ο Μήτρογλου κατάφερε να αστοχήσει προ κενής εστίας.

Στο 59′ όμως πήρε το αίμα του πίσω σημειώνοντας ένα υπέροχο γκολ με πλασέ από διαγώνια και δύσκολη θέση. Στο ίδιο διάστημα ο Ηρακής βρήκε χώρους για αντεπίθεση, αλλά δεν είχε σωστές τελικές και περιορίστηκε σε μία καλή στιγμή με τον Λίμα.

«Ρουά ματ» με Σολτάνι

Ο Φετφατζίδης, που ήταν ο κορυφαίος των «ερυθρολεύκων» και συνέχισε να φλερτάρει με γκολ, τραβούσε τον Ολυμπιακό στην επίθεση, αλλά ο Ουζουνίδης έριξε και 2ο επιθετικό και οι κυανόλευκοι άρχισαν να ψάχνουν με περισσότερη πίστη το γκολ.

Κομπαγιάσι και Σολτάνι έδωσαν τις προειδοποιητικές βολές, ενώ οι δύο τους συνδυάστηκαν για να κερδίσει πέναλτι ο τελευταίος από τον Νικοπολίδη.

Ο Μάρα, όπως και πέρυσι, νίκησε τον Έλληνα πορτιέρο και ο Ηρακλής ισοφάρισε στο 79′, δίνοντας ξεχωριστό ενδιαφέρον στο τελευταίο 10λεπτο. Το παιχνίδι πλέον ισορροπούσε σε τεντωμένο σχοινί, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ της νίκης, αλλά τους κυανόλευκους να είναι αυτοί που το πετυχαίνουν. Ο Σολτάνι, που άλλαξε την μορφή του αγώνα, χόρεψε την άμυνα του Ολυμπιακού και έδωσε έτοιμο γκολ στον Βέλλιο που δεν αστόχησε, χαρίζοντας τη μεγάλη νίκη στον Ηρακλή.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4′ Ο Γκαρσία γεμίζει για τον Σίσιτς, ο Νικοπολίδης βγαίνει από την εστία του και μπλοκάρει την μπάλα χωρίς άγχος

6′ Ο Μάρα εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά, ο Κατσικάς πιάνει την κεφαλιά μέσα από τα «ερυθρόλευκα» καρέ, ο Χολέμπας διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή

18′ Συρτό σουτ του Γκαρσία, η μπάλα κυλά άουτ περνώντας κάτω από το σώμα του Νικοπολίδη που έπεσε για να αποκρούσει

21′ Ο Ριέρα μπαίνει στην περιοχή του Ολυμπιακού, αποκρούει σωτήρια ο Ελευθερόπουλος

24′ Ο Μήτρογλου βρίσκεται μόνος απέναντι στον Ελευθερόπουλο, ο οποίος αποκρούει εξ επαφής, η μπάλα καταλήγει στον Φετφατζίδη που στέλνει την μπάλα άουτ

35′ Μακρινό σουτ του Αραμπατζή, η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Νικοπολίδη

41′ Ο Μήτρογλου πέφτει στην περιοχή του Ηρακλή και διαμαρτύρεται για πέναλτι, χωρίς να έχει δίκιο

49′ Αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Ριέρα από τα αριστερά, ο Ισπανός βρίσκει τον Φετφατζίδη στο κέντρο της «κυανόλευκης» άυμνας, ο νεαρός σουτάρει για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Ελευθερόπουλος

51′ Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Νικοπολίδης αποκρούει με υπερένταση, ο επερχόμενος Σίσιτς δεν καταφέρει να σπρώξει την μπάλα στα «ερυθρόλευκα» δίχτυα

53′ Ο Μήτρογλου χάνει την ευκαιρία του αγώνα καθώς σουτάρει άουτ όντας μόνος μπροστά σε άδεια εστία!

59′ ΓΚΟΛ 0-1 Ο Μήτρογλου με ψηλοκρεμαστό σουτ από τα δεξιά γωνία της περιοχής του Ηρακλή ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό

63′ Ο Φετφατζίδης σουτάρει από καλή θέση αλλά η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ

70′ Δυνατό και μακρινό σουτ του Ριέρα περνάει άουτ. Στην επόμενη επίθεση ο Ηρακλής απαντά με τον ίδιο τρόπο με σουτ του Σολτάνι

71′ Ο Φετφατζίδης δίνει σόου στη δεξιά πλευρά της περιοχής του Ηρακλή όμως ο Φουστέρ καταστρέφει την προσοπάθεια του συμπαίκτη του

73′ Ο Κομπαγιάσι σουτάρει από καλή θέση μέσα από την περιοχή αλλά στέλνει την μπάλα άουτ

80′ ΠΕΝΑΛΤΙ υπέρ του Ηρακλή σε ανατροπή του Σολτάνι από τον Νικοπολίδη

81′ ΓΚΟΛ 1-1 Ο Μάρα ευστοχεί και ισοφαρίζει για τον Ηρακλή

87′ ΓΚΟΛ 2-1 Προέλαση του Σολτανί, την πορεία του οποίου προσπαθεί να ανακόψει ο Αβρααμ Παπαδόπουλος, η μπάλα καταλήγει στον Βέλιο ο οποίους στέλνει την μπάλα στην εστία του Νικοπολίδη

89′ Ο Σολτανί νικά και πάλι τον Μοδέστο (όπως και στη φάση του γκολ) και όλη την άμυνα του Ολυμπιακού, ο Νικοπολίδης όμως αποκρούει το σου του

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαϊας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαστεριανός – Τοροσίδης, Α. Παπαδόπουλος, Νικοπολίδης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Κατσαμπής, Κατσικάς, Αραμπατζής, Λίμα, Ματέους (67′ Βέλλιος), Παπαστεριανός, Κομπαγιάσι, Πίτου Γκαρσία (62′ Σολτάνι), Μάρα, Σίσιτς (74′ Βουτσιάς)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβλέρδε): Νικοπολίδης, Χολέμπας, Τοροσίδης, Α. Παπαδόπουλος, Μοντέστο, Ουρτάδο (46′ Ιμπαγάσα), Ντουντού, Φετφατζίδης, Μήτρογλου (61′ Πάντελιτς), Φουστέρ, Ριέρα (73′ Μιραλάς)