Πρωτιά για τη Σελεσάο

Μουντιάλ 2010 Πρόκριση στους «16» για Βραζιλία και Πορτογαλία

Η αναμέτρηση δεν προσέφερε τις αναμενόμενες συγκινήσεις, αλλά το σφύριγμα της λήξης βρήκε και τα δύο αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα να πανηγυρίζουν.

Βραζιλία και Πορτογαλία, προκρίθηκαν στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου , παρά το 0-0 που σημειώθηκε στο σημερινό, φτωχό από άποψη θεάματος, αγώνα.
Η Βραζιλία πλεόν καταλαμβάνει και την πρώτη θέση του 7ου ομίλου.

Τέσσερις αλλαγές έκανε ο Κάρλος Κεϊρόζ στο βασικό σχήμα σε σχέση με αυτό που ξεκίνησε στο ματς με τη Βόρεια Κορέα, ενώ η Σελεσάο είχε τρεις, οι δύο εκ των οποίων ήταν αναγκαστικές, με τον Ζούλιο Μπαπτίστα να παίρνει τη θέση του τιμωρημένου Κακά και τον Ντάνι Αλβες στη θέση του τραυματία Ελάνο.

Από τα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες έδειχναν ότι δεν ήθελαν κάτι περισσότερο από την ισοπαλία που θα τους εξασφάλιζε την πρόκριση στους 16 της διοργάνωσης. Οι Βραζιλιάνοι είχαν την κατοχή της μπάλας και δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες, χωρίς όμως την επιθυμητή κατάληξη, ενώ οι Ίβηρες περιορίστηκαν κυρίως σε αντεπιθέσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή για την πέντε φορές Παγκόσμια Πρωταθλήτρια ήταν στο 6ο λεπτό, όταν το ωραίο σουτ του Ντάνι Αλβες έξω από την περιοχή κατέληξε άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Τιάγκο στο 18′ στην προσπάθεια της Πορτογαλίας να ανοίξει το σκορ, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ζούλιο Σέζαρ.

Το συγκρότημα του Κεϊρόζ διαμαρτύρεται για τη φάση του 25ου λεπτού, όταν ο Ζουάν σταμάτησε την μπάλα με το χέρι, υποστηρίζοντας ότι ο Βραζιλιάνος έπρεπε να δεχθεί κόκκινη κάρτα και όχι κίτρινη.

Στο 30′ η Βραζιλία άγγιξε το γκολ, όταν σε μία οργανωμένη επίθεση, ο Νιλμάρ εκμεταλλεύθηκε τη σέντρα του Αλβες, σούταρε από κοντά, αλλά η μπάλα χτύπησε στον Εντουάρντο και σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

Ανάλογο το σκηνικό και στην επανάληψη, με τους παίκτες του Ντούνγκα να πιέζουν και την Πορτογαλία να ψάχνει την ευκαιρία να βγει μπροστά και να κάνει το 1-0.

Η καλύτερη στιγμή για τη Βραζιλία της Ευρώπης ήταν αυτή του 60ου λεπτού, όταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, ο Ζοάν στην προσπάθειά του να διώξει έστρωσε στον Μεϊρέλες που βρέθηκε μόνος απέναντι στον Σέζαρ, αλλά πλάσαρε άουτ.

Αν και ο ρυθμός ανέβηκε στα τελευταία λεπτά, τίποτα δεν άλλαξε στον πίνακα του σκορ, ενώ ούτε και ο Ραμίρες μπόρεσε να κάνει το 1-0 για τη Βραζιλία, όταν στην εκπνοή του αγώνα ο Εντουάρντο απέκρουσε το σουτ του.

Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, το οποίο βρήκε και αμφότερες τις ομάδες να πανηγυρίζουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Διαιτητής: Μπενίτο Αρτσούντια (Μεξικό)

Κίτρινες: Πέπε, Ντούντα, Τιάγκο, Κοεντράο – Ζουάν, Λουϊς Φαμπιάνο, Φελίπε Μέλο

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Κάρλος Κεϊρόζ): Εντουάρντο, Μπρούνο Αλβες, Καρβάλιο, Πέπε (64΄ Πέντρο Μέντες), Κοεντράο, Ρικάρντο Κόστα, Μεϊρέλες (84΄ Βελόσο), Τιάγκο, Ρονάλντο, Ντούντα (54΄ Σιμάο), Ντάνι.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Κάρλος Ντούνγκα): Ζούλιο Σέζαρ, Μαϊκόν, Λούσιο, Ζουάν, Μπάστος, Φελίπε Μέλο (44΄ Ζοσούε), Ζιλμπέρτο Σίλβα, Ντάνι Αλβες, Νίλμαρ, Ζούλιο Μπαπτίστα (82΄ Ραμίρες), Λουϊς Φαμπιάνο (85΄ Γκάφιτε).