ΜουντιάλΣτους «16» οι ΗΠΑ με γκολ στο 91′

Μπορεί οι ΗΠΑ να βρέθηκαν μια ανάσα από τον αποκλεισμό, το γκολ, όμως, του Λάντον Ντόνοβαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων τους χάρισε τη νίκη και μαζί το εισιτήριο για τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το συγκρότημα του Μπομπ Μπράντλεϊ επικράτησε με 1-0 επί της Αλγερίας στο Λόφτους Βέρσφελντ και σε συνδυασμό με την ήττα της Σλοβενίας από την Αγγλία στο δεύτερο παιχνίδι του 3ου ομίλου, προκρίθηκε στην πρώτη νοκ άουτ φάση της διοργάνωσης, τερματίζοντας, μάλιστα, στην 1η θέση του γκρουπ

<b>Μουντιάλ</b>Στους «16» οι ΗΠΑ με γκολ στο 91′ | tovima.gr

Μπορεί οι ΗΠΑ να βρέθηκαν μια ανάσα από τον αποκλεισμό, το γκολ, όμως, του Λάντον Ντόνοβαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων τους χάρισε τη νίκη και μαζί το εισιτήριο για τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το συγκρότημα του Μπομπ Μπράντλεϊ επικράτησε με 1-0 επί της Αλγερίας στο Λόφτους Βέρσφελντ και σε συνδυασμό με την ήττα της Σλοβενίας από την Αγγλία στο δεύτερο παιχνίδι του 3ου ομίλου, προκρίθηκε στην πρώτη νοκ άουτ φάση της διοργάνωσης, τερματίζοντας, μάλιστα, στην 1η θέση του γκρουπ.

Βασικός ξεκίνησε για τους αλγερινούς ο Ράφικ Τζιμπούρ και αγωνίστηκε μέχρι το 65`, όταν και αντικαταστάθηκε από τον Γκετζάλ.

Με αρκετή όρεξη μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο ο Τζιμπούρ και η παρέα του και στα πρώτα δέκα λεπτά δημιούργησαν αρκετές φάσεις για να ανοίξουν το σκορ. Ο άσος ΑΕΚ έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει το 1-0 στο 6ο λεπτό, όταν εκμεταλλευόμενος το λάθος της άμυνας των ΗΠΑ, βρέθηκε τετ α τετ με τον Χάουαρντ, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Σταδιακά, οι Αμερικανοί πέρασαν στην αντεπίθεση και δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στον Εμπολί. Στο 20` ο Ντέμπσεϊ κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ύστερα από πάσα του Ντόνοβαν, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, λανθασμένα, ως οφσάιντ.

Και τα δύο αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα διατήρησαν τον γρήγορο ρυθμό τους και στην επανάληψη, με την ομάδα του Μπράντλεϊ να είναι πιο απειλητική. Στο 57ο λεπτό, ο Αλτιντόρ με ωραία ατομική ενέργεια τροφοδότησε τον Ντέμπσεϊ που αρχικά σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στην επαναφορά έστειλε την μπάλα άουτ.

Και ενώ το 0-0 έμοιαζε να είναι το τελικό αποτέλεσμα, οι Αμερικανοί δεν το έβαλαν κάτω και δικαιώθηκαν στις καθυστερήσεις. Στο 1ο λεπτό του έξτρα χρόνου, οι ΗΠΑ βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Αλντιντόρ γέμισε για τον Ντέμπσεϊ, εκείνος σούταρε, ο Εμπολί μπλόκαρε, αλλά στην επαναφορά ο Ντόνοβαν σε κενή εστία έγραψε το 1-0, στέλνοντας τους Αμερικανούς στον 7ο ουρανό και την Αλγερία στο σπίτι της.

Να σημειωθεί ότι οι Αφρικανοί τερμάτισαν με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Γιαχιά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με δεύτερη κίτρινη κάρτα.