ΜουντιάλΠρόκριση και πρωτιά για την Αγγλία

Για τρίτη φορά στην ιστορία της η Αγγλία εξασφάλισε την πρόκρισή τηςστη φάση των «16» του Μουντιάλ στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων,επικρατώντας 1-0 της Σλοβενίας με γκολ του Ντεφόου στο 23′ και κατακτώντας την πρώτη θέση του 3ουομίλου. Το συγκρότημα του Φάμπιο Καπέλο ήταν σαφώς βελτιωμένο σε σχέση με τα δυο πρώτα παιχνίδια, ωστόσο και πάλι δεν εντυπωσίασε.

<b>Μουντιάλ</b>Πρόκριση και πρωτιά για την Αγγλία | tovima.gr

Για τρίτη φορά στην ιστορία της η Αγγλία εξασφάλισε την πρόκρισή της στη φάση των «16» του Μουντιάλ στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων, επικρατώντας 1-0 της Σλοβενίας και κατακτώντας την πρώτη θέση του 3ου ομίλου. Το συγκρότημα του Φάμπιο Καπέλο ήταν σαφώς βελτιωμένο σε σχέση με τα δυο πρώτα παιχνίδια, ωστόσο και πάλι δεν εντυπωσίασε, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες με τους Τέρι (57′) και Ρούνεϊ (58′).

Η Σλοβενία από την άλλη, δεδομένης της ισοπαλίας στο άλλο παιχνίδι του ομίλου μεταξύ ΗΠΑ και Αλγερίας, είχε εξασφαλίσει το δεύτερο εισιτήριο για τους 16, οι Αμερικάνοι όμως δεν της έκαναν τη χάρη, αφού με γκολ του Ντόνοβαν στις καθυστερήσεις του αγώνα, έκλεψαν την πρόκριση και το εισιτήριο για τους «16» στο τελευταίο λεπτό.

Ορεξάτοι μπήκαν οι παίκτες του Φάμπιο Καπέλο στην αναμέτρηση, δείχνοντας από νωρίς ότι θα πάλευαν μόνο για τη νίκη και την πρώτη θέση του ομίλου. Επιβάλλοντας απόλυτα τον ρυθμό τους, οι Άγγλοι είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα στο 15′, με τον Φρανκ Λάμπαρντ, ο οποίος μετά από εκτέλεση φάουλ απείλησε για πρώτη φορά τον Χαντάνοβιτς.

Ανεβάζοντας όλο και περισσότερο ρυθμό και αυξάνοντας τις ευκαιρίες στην περιοχή της Σλοβενίας, τα λιοντάρια κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 23′. Μετά από μια φάση διαρκείας στα καρέ του Χαντάνοβιτς, ο Ντεφόε μετά από ασίστ που πήρε από τον Ρούνεϊ, δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Σλοβένο τερματοφύλακα, και με δυνατό σουτ έκανε το 0-1.

Ο ρυθμός μετά το γκολ έπεσε, οι ευκαιρίες όμως δεν έλειψαν και πάλι για τους Άγγλους, με κορυφαία αυτή του Τζέραρντ, όταν στο 30′ ο πορτιέρο της Σλοβενίας απέκρουσε σουτ του Ντεφόε και ο μέσος της Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, διατηρώντας το 0-1 μέχρι την ανάπαυλα.

Η διακοπή δεν φάνηκε να επηρεάζει το συγκρότημα του Φάμπιο Καπέλο, αφού μπαίνοντας ακόμη πιο δυνατά, οι Άγγλοι ενέτειναν τις προσπάθειές τους για ένα δεύτερο γκολ. Ούτε ο Τέρι όμως στο 57′ με κοντινή κεφαλιά, ούτε ο Ρούνεϊ στο 58′ με σουτ στο αριστερό δοκάρι, μπόρεσαν να διπλασιάσουν τα τέρματα της ομάδας τους.

Βλέποντας τους αντιπάλους τους να χάνουν την μια ευκαιρία μετά την άλλη, οι παίκτες του Ματίαζ Κεκ βρήκαν διαδρόμους για αντεπίθεση, με κορυφαία στιγμή αυτή στο 68′ όταν ούτε ο Ντέντιτς, ούτε ο Νοβάκοβιτς, ούτε ο Μπίρσα μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια.

Ο γρήγορος ρυθμός συνεχίστηκε μέχρι το τέλος, χωρίς ωστόσο καμία ομάδα να έχει την κλασική ευκαιρία. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Σλοβένων στα τελευταία λεπτά για το γκολ της ισοφάρισης, το σκορ παρέμεινε στο 0-1, με τις δύο ομάδες να έχουν εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση.

Οι Αμερικανοί όμως είχαν άλλη γνώμη, αφού με τον Ντόνοβαν να δίνει το φιλί της ζωής στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων στο παιχνίδι με την Αλγερία, έκλεψαν τη νίκη και το εισιτήριο για τους «16» του Μουντιάλ.

Διαιτητής: Βόλφγκανγκ Σταρκ (Γερμανία)

Κίτρινες: Τζόκιτς, Ντέντιτς – Τζόνσον

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ματίαζ Κεκ): Χαντάνοβιτς, Μπρέτσκο, Σούλερ, Σέζαρ, Τζόκιτς, Μπίρσα, Κόρεν, Ραντοσάβλιεβιτς, Κιρμ (79΄ Μάταβζ), Λιουμπίγιανκιτς (62΄ Ντέντιτς), Νοβάκοβιτς.

ΑΓΓΛΙΑ (Φάμπιο Καπέλο): Τζέιμς, Τζόνσον, Απσον, Τέρι, Ασλεϊ Κόουλ, Μίλνερ, Τζέραρντ, Λάμπαρντ, Μπάρι, Ντεφόου (85΄ Χέσκι), Ρούνι (72΄ Τζο Κόουλ).