Πολυδιαφημισμένη σούπα…

Ακόμη μία αγωνιστική σούπα επεφύλασσε στους εκατομμύρια ποδοσφαιρόφιλους το ματς ανάμεσα στην Πορτογαλία και στην Ακτή Ελεφαντοστού (0-0) το οποίο αναμενόταν να προσφέρει γκολ και θέαμα. Οι πολυδιαφημισμένοι αστέρες των δύο ομάδων- και κατά κύριο λόγο ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο Ντέκο, ο Λίεντσον , ο Σάλομον Καλού, ο Αρούνα Ντιντάν και ο Ντιντιέ Ντρογκμπά (ο τελευταίος πάντως αγωνίστηκε ως αλλαγή για 26 λεπτά)- δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο από ό,τι στα ματς που προηγήθηκαν οΑγγλος …

Ακόμη μία αγωνιστική σούπα επεφύλασσε στους εκατομμύρια ποδοσφαιρόφιλους το ματς ανάμεσα στην Πορτογαλία και στην Ακτή Ελεφαντοστού (0-0) το οποίο αναμενόταν να προσφέρει γκολ και θέαμα. Οι πολυδιαφημισμένοι αστέρες των δύο ομάδων- και κατά κύριο λόγο ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο Ντέκο, ο Λίεντσον , ο Σάλομον Καλού, ο Αρούνα Ντιντάν και ο Ντιντιέ Ντρογκμπά (ο τελευταίος πάντως αγωνίστηκε ως αλλαγή για 26 λεπτά)- δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο από ό,τι στα ματς που προηγήθηκαν οΑγγλος Γουέιν Ρούνεϊ, ο Ουρουγουανός

Αγκαλιασμένοι αλλά άσφαιροι έφυγαν οι σουπερστάρ της Ακτής Ελεφαντοστού Ντιντιέ Ντρογκμπά (αριστερά) και της Πορτογαλίας Κριστιάνο Ρονάλντο (ΑΡ)

Ντιέγο Φορλάν, ο Καμερουνέζος Σάμουελ Ετό, ο Γάλλος Νικολά Ανελκά και άλλοι σταρ του Μουντιάλ. Κοινώς έμειναν άσφαιροι ενώ οι ομάδες τους απογοήτευσαν στο πρώτο ματς για τον αποκαλούμενο (7ο) «όμιλο του θανάτου» στον οποίο μετέχει και η Βραζιλία. Ισως τα πράγματα να εξελίσσονταν διαφορετικά αν ο Ρονάλντο στεκόταν περισσότερο τυχερός στη φάση του 11ου λεπτού, όταν η βολίδα που εξαπέλυσε από απόσταση 25 μέτρων σταμάτησε στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Εκτοτε ο σουπερστάρ της Ρεάλ Μαδρίτης κινήθηκε σε ρηχά νερά και στη δική του μετριότητα παρέσυρε όλη την Πορτογαλία που εν τέλει αποδεικνύεται ότι εξαρτάται στο μέγιστο βαθμό από τα κέφια και τις εξάρσεις του 25χρονου επιθετικού.

Στην αντίπερα όχθη η αφρικανική ομάδα περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο έχασε την ευκαιρία για να «κλέψει» το ματς, όταν στο 91΄ ο Ντρογκμπά σάστισε στο τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Πορτογαλίας Εντουάρντο και αντί να πλασάρει έκανε πάσα σε αντίπαλο!

Οι επόμενοι αγώνες του 7ου ομίλου διεξάγονται την ερχόμενη Κυριακή (Βραζιλία- Ακτή Ελεφαντοστού) και Δευτέρα (Πορτογαλία- Βόρεια Κορέα).