Ελπιδοφόροι «Οράνιε», απογοητευτικοί «Βίκινγκς»

Oι άνθρωποι της FΙFΑ χρειάστηκαν ελάχιστο χρόνο για να εντοπίσουν και να κατάσχουν μικρές πορτοκαλί σημαίες που κουβαλούσαν οι φίλοι της Εθνικής Ολλανδίας στο «Σόκερ Σίτι» του Γιοχάνεσμπουργκ επειδή αυτές έφεραν διαφημίσεις ανταγωνιστικές με τους σπόνσορες του Μουντιάλ. Αντίστοιχα ελάχιστο χρόνο χρειάστηκε στο β΄ ημίχρονο της αναμέτρησής της με τη Δανία και η ομάδα του κ. Μπερτ φαν Μάρβικ προκειμένου να «καθαρίσει» (2-0) την αντίπαλό της στο πρώτο μεγάλο ευρωπαϊκό ντέρμπι αυτού του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Oι άνθρωποι της FΙFΑ χρειάστηκαν ελάχιστο χρόνο για να εντοπίσουν και να κατάσχουν μικρές πορτοκαλί σημαίες που κουβαλούσαν οι φίλοι της Εθνικής Ολλανδίας στο «Σόκερ Σίτι» του Γιοχάνεσμπουργκ επειδή αυτές έφεραν διαφημίσεις ανταγωνιστικές με τους σπόνσορες του Μουντιάλ.

Αντίστοιχα ελάχιστο χρόνο χρειάστηκε στο β΄ ημίχρονο της αναμέτρησής της με τη Δανία και η ομάδα του κ. Μπερτ φαν Μάρβικ προκειμένου να «καθαρίσει» (2-0) την αντίπαλό της στο πρώτο μεγάλο ευρωπαϊκό ντέρμπι αυτού του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ακόμη και χωρίς τον τραυματία Αριεν Ρόμπεν οι Οράνιε ήταν ανώτεροι από την αντίπαλό τους και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο πρώτο λεπτό της επανάληψης με αυτογκόλ του Ντάνιελ Αγκερ.

Σε αντίθεση με την απογοητευτική Δανία, η Ολλανδία έδειξε κάποια ψήγματα εξαιρετικού ποδοσφαίρου κυρίως στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, όταν και πέτυχε το δεύτερο γκολ της με τον Ντιρκ Κάουτ, ο οποίος πήρε το… ριμπάουντ από το σουτ- πλασέ του Ελγέρο Ελία, το οποίο σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Σόρενσεν.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η «μπαγαποντιά» του Φαν Πέρσι, ο οποίος αγνόησε σφύριγμα του διαιτητή και, όταν ο Γάλλος κ. Στεφάν Λανουά ήταν έτοιμος να τον «κιτρινίσει», ο επιθετικός της Αρσεναλ έδειξε τις εξέδρες λέγοντας ότι οι κακόφωνες βουβουζέλες σκέπασαν το σφύριγμα του ρέφερι. Το γεγονός ότι ο κ. Λανουά πείστηκε από την εξήγηση είναι πιθανό να δημιουργήσει προηγούμενο στη διοργάνωση!

• Courchevel – Παρίσι – Ντουμπάι Παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η Γαλλία με περισσότερα από 300.000 κρούσματα ημερησίως, σκέφτεται να «κατηφορίσει» από την Courchevel... ΣΙΒΥΛΛΑ |