Αντεξε η καρδιά της πρωταθλήτριας

Στη δική της αφετηρία στο 19ο Μουντιάλ και με προφανή σκοπό να υπερασπιστεί τα σκήπτρα που ανέκτησε πριν από τέσσερα χρόνια στη Γερμανία (κατακτώντας το τρόπαιο για τέταρτη φορά στην ιστορία της), η Ιταλία απέδειξε για πολλοστή φορά ότι ακόμη και χωρίς σπουδαίους αστέρες στο ρόστερ της θα είναι μια ομάδα σκληροτράχηλη και επίμονη ως το τελευταίο λεπτό του αγώνα. Το τελικό 1-1 απέναντι στην Παραγουάη (η οποία ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με κεφαλιά του Αντολίν Αλακράς…

Στη δική της αφετηρία στο 19ο Μουντιάλ και με προφανή σκοπό να υπερασπιστεί τα σκήπτρα που ανέκτησε πριν από τέσσερα χρόνια στη Γερμανία (κατακτώντας το τρόπαιο για τέταρτη φορά στην ιστορία της), η Ιταλία απέδειξε για πολλοστή φορά ότι ακόμη και χωρίς σπουδαίους αστέρες στο ρόστερ της θα είναι μια ομάδα σκληροτράχηλη και επίμονη ως το τελευταίο λεπτό του αγώνα. Το τελικό 1-1 απέναντι στην Παραγουάη (η οποία ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με κεφαλιά του Αντολίν Αλακράς στο 39΄ στην πρώτη επίσκεψή της στα ιταλικά καρέ!) δεν μπορεί να θεωρηθεί αποτυχία από τη στιγμή που οι δύο άλλοι αντίπαλοί του όμιλοι είναι η Σλοβακία και η Νέα Ζηλανδία, ομάδες που λογικά είναι του χεριού της. Τουναντίον η εμφάνιση της Σκουάντρα Ατζούρα στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα- με κορυφαία στιγμή την ισοφάριση στο 63΄ με προβολή του Ντανιέλε ντε Ρόσι – μάλλον ικανοποίησε τους απανταχού φίλους της οι οποίοι πείστηκαν ότι ο κ. Μαρτσέλο Λίπι θα παρουσιάσει και σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο (όπως και στο προηγούμενο) μια ομάδα με πειθαρχία, συγκεκριμένο αγωνιστικό πλάνο και φανερή διάθεση να εκμεταλλευτεί στο έπακρο το δέος που αισθάνονται οι

Ο Ντανιέλε ντε Ρόσι έχει μόλις ισοφαρίσει για λογαριασμό της Ιταλίας και ετοιμάζεται να ξεσπάσει σε πανηγυρισμούς, ενώ οι Παραγουανοί παρακολουθούν εμβρόντητοι (RΕUΤΕRS)

αντίπαλοί της αντικρίζοντας τη φανέλα της. Η αγωνία των Ιταλών εστιάζεται πλέον περισσότερο στην αγωνιστική ετοιμότητα του Τζιανλουίτζι Μπουφόν ο οποίος αποχώρησε στο ημίχρονο του αγώνα με ενοχλήσεις στη μέση (αντικαταστάθηκε από τον Φεντερίκο Μακέτι της Κάλιαρι).

Αναμφίβολα περισσότερο ικανοποιημένοι από τον αγωνιστικό χώρο αποχώρησαν και οι ποδοσφαιριστές της Παραγουάης καθώς εξαρχής έπαιξαν για την ισοπαλία και έχουν το δικαίωμα να ελπίζουν ότι με καλύτερα αποτελέσματα απέναντι στους πιο βατούς αντιπάλους στα ματς που έπονται θα πάρουν το ένα από τα δύο εισιτήρια για την επόμενη φάση.