Ταπείνωσε τους «τζιαλορόσι»

Ο Παναθηναϊκός… πυρπόλησε τη Ρόμα με Νίνη και Σισέ

Ακόμη μια χρυσή σελίδα στην 50χρονη ιστορία του στα ευρωπαϊκά κύπελλα έγραψε ο Παναθηναϊκός, που διέσυρε τη Ρόμα με 3-2 μέσα στο «Ολίμπικο» και προκρίθηκε στους «16» του Europa League. Σαν άλλος… Νέρωνας ο Σωτήρης Νίνης «έκαψε» τη Ρώμη κερδίζοντας ένα πέναλτι, πετυχαίνοντας ένα εκπληκτικό γκολ και «στρώνοντας» ακόμα ένα στον Τζιμπρίλ Σισέ. Ο Γάλλος βρήκε δυο φορές δίχτυα και όλα αυτά μέσα σε πέντε λεπτά.

Έτσι, το «τριφύλλι» νίκησε δυο φορές με το ίδιο σκορ εντός και εκτός έδρας μια ομάδα που μέχρι πριν μια εβδομάδα ήταν αήττητη για 20 παιχνίδια. Οι 8.000 Έλληνες που βρέθηκαν στις εξέδρες του ιταλικού γηπέδου, αλλά και τα εκατομμύρια των οπαδών του σε όλο τον κόσμο πανηγύρισαν με την ψυχή τους αυτή την πρόκριση.

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες

Ο Κλαούντιο Ρανιέρι παρέταξε τη Ρόμα με 4-2-3-1. Ο Ντόνι στο τέρμα με τους Κασέτι, Ζουάν, Μεξές και Ρίισε από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα, τους Μπρίγκι και Ντε Ρόσι αμυντικά χαφ, τους Σέρσι, Ταντέι και Περότα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Βούτσινιτς.

Από την άλλη πλευρά, ο Νίκος Νιόπλιας, δίχως να έχει στην διάθεσή του τον άρρωστο Καραγκούνη (σ.σ. ανέβασε πυρετό και αποκλείστηκε από την 18άδα) κατέβασε τον Παναθηναϊκό με 3-4-2-1 και τους Τζόρβα κάτω από τα γκολπόστ, Βύντρα, Σαριέγκι (λίμπερο), Καντέ στο κέντρο της άμυνας, τους Μαρίνο-Σπυρόπουλο δεξιά και αριστερά ως φουλ μπακ με τους Σιμάο, Κατσουράνη αμυντικά χαφ. Στα άκρα της μεσαίας γραμμής ήταν ο Νίνης αριστερά και ο Σαλπιγγίδης δεξιά, δίνοντας βοήθειες στον μοναδικό προωθημένο Σισέ.

Πρώτες ευκαιρίες και… 1-0

Οι «πράσινοι» έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ, μόλις στο 4ο λεπτό από μπαλιά ακριβείας του Νίνη στην πλάτη της ιταλικής άμυνας για τον Σισέ, όμως ο Γάλλος δεν βρήκε, όπως θα ήθελε την μπάλα με εναέρια προβολή και την έστειλε άουτ. Οι «τζιαλορόσι» απάντησαν στις ευκαιρίες στο 9′ με σουτ του Βούτσινιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής, το οποίο απέκρουσε ο Τζόρβας.

Το «τριφύλλι» στάθηκε άτυχο δύο λεπτά αργότερα, όταν σε φάουλ που εκτέλεσε ο Ρίισε, η μπάλα κόντραρε στην πλάτη του Μαρίνου, αλλάζοντας ελαφρώς πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Τζόρβα κάνοντας το 1-0 για την Ρόμα στο 11ο λεπτό.

Σιμάο και παραλίγο… 1-1

Μετά το αρχικό σοκ, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του και με καλή κυκλοφορία της μπάλας έφτασε στο 24′ μια ανάσα από την ισοφάριση, αλλά στάθηκε άτυχος. Ο Σιμάο πήρε το ριμπάουντ από απόκρουση της ιταλικής άμυνας σε κόρνερ του Νίνη και με απευθείας σουτ έστειλε τη μπάλα ελάχιστα εκατοστά άουτ από το δεξί δοκάρι, κι ενώ ο Σαλπιγγίδης δεν πρόλαβε με κεφαλιά να την βρει και να την στείλει προς την εστία του Ντόνι…

Αρχισε η ανατροπή

Στο 38′ ο Ρίισε επιχείρησε να κάνει ό,τι και στο 11ο λεπτό, αλλά το φάουλ που επιχείρησε έφυγε λίγα μέτρα άουτ από την άλλη γωνία, όπου είχε σκοράρει πρωτύτερα. Ο Παναθηναϊκός ήθελε να πετύχει ένα γκολ για να πάει ισόπαλος στην ανάπαυλα, αλλά ποιός θα το φανταζόταν ότι όχι μόνο θα πετύχαινε ένα, αλλά τρία…

Στο 38′ ο Νίνης μπήκε μέσα στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Ντε Ρόσι, με τον Σισέ να σημαδεύει σωστά την δεξιά γωνία του Ντόνι κάνοντας το 1-1 δύο λεπτά αργότερα.

Γκολάρα… El Ninio, σφραγίδα Σισέ

Οι «πράσινοι» δεν έμειναν εκεί όμως, με έναν εκπληκτικό Σωτήρη Νίνη να κάνει φοβερή ενέργεια θυμίζοντας τον Δημήτρη Σαραβάκο και να… ζωγραφίζει τον γκολκίπερ της Ρόμα δίνοντας το προβάδισμα (1-2) στο 43ο λεπτό. Ο El Ninio ήταν σε μαγική βραδιά και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έβγαλε φοβερή πάσα στον Σισέ, ο οποίος έφυγε σαν αίλουρος και περνώντας τον Ντόνι με έξοχο πλασέ έγραψε το 1-3, στέλνοντας τους 8.000 «πράσινους» οπαδούς στα ουράνια!

Εφιαλτικό πεντάλεπτο

Όπως ήταν λογικό το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε για την Ρόμα με αλλαγή, με τον Ρανιέρι να περνάει τον Μπαπτίστα αντί του Μπρίγκι και να μετατρέπει το σύστημα σε 4-3-3. Οι «τζιαλορόσι» πίεσαν τον Παναθηναϊκό, αφού ήθελαν πλέον 4 γκολ για να προκριθούν και το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης ήταν… εφιαλτικό για τους φιλοξενούμενους. Ο Τζόρβας όμως σε τρεις περιπτώσεις (49′, 51′ Σέρσι, 50′ Βούτσινιτς) ενήργησε σωστά και κράτησε το σκορ. Το παιχνίδι πάγωσε για λίγα λεπτά μέχρι να γίνει… ροντέο.

Έγινε… ροντέο το ματς

Στο 66′ μετά από κόρνερ του Ταντέι, ο Σέρσι βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή έκανε και το σουτ, όμως ο Βύντρα πάνω στη γραμμή αποσόβησε τον κίνδυνο. Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Ρίισε έκανε το δυνατό σουτ ο Τζόρβας δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα και ο επερχόμενος Ντε Ρόσι με πλασέ μείωσε 2-3 για την ιταλική ομάδα. Οι «πράσινοι» είχαν την ευκαιρία να… σκοτώσουν μια και καλή το παιχνίδι στο 69′, όταν είχαν διπλό δοκάρι (!) σε σουτ του Κατσουράνη και κεφαλιά του Σαλπιγγίδη, ύστερα από κόρνερ του Νίνη!

Έβγαλε Νίνη, πέρασε Ζιλμπέρτο

Ο Νιόπλιας με την συμπλήρωσε 70 λεπτών προχώρησε στην πρώτη αλλαγή, βγάζοντας τον Νίνη και παιρνώντας τον Ζιλμπέρτο Σίλβα. Αυτή η κίνηση έκοψε μια επιθετική πνοή για τους πράσινους που οπισθοχώρησαν αρκετά. Ίσως θα έπρεπε να βγει ένας εκ των Κατσουράνη και Μαρίνου για να μπει ο Βραζιλιάνος.

Ο Παναθηναϊκός εκτός της φάσης του 80′ – οπότε έσωσαν από κοινού Σαριέγκι και Τζόρβας – δεν κινδύνεψε. Το μοναδικό μελανό σημείο ήταν η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κατσουράνη στο 90ό λεπτό, που θα χάσει το πρώτο ματς τις επόμενης φάσης απέναντι σε μία εκ των Σάλτσμπουργκ και Σταντάρ Λιέγης.

Στο φινάλε, το κλασικό «όλε-όλε», που ο Παναθηναϊκός πρώτος καθιέρωσε, δόνησε την ατμόσφαιρα, με τους Ιταλούς να χειροκροτούν θερμά την ομάδα του Νίκου Νιόπλια.

Διαιτητής: Μπρούνο Παϊσάο (Πορτογαλία)

Κίτρινες: Ντε Ρόσι, Κασέτι, Μεξές – Κατσουράνης, Μαρίνος, Βύντρα, Σισέ

Κόκκινες: Κατσουράνης (90′ δεύτερη κίτρινη)

ΡΟΜΑ (Κλαούντιο Ρανιέρι): Ντόνι, Ζουάν Μεξές, Βούτσινιτς, Ταντέι, Ντε Ρόσι, Ρίισε, Περότα, Τσέρτσι (67′ Μενέ), Μπρίγκι (46′ Μπαπτίστα), Κασέτι

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Σαριέγκι, Νίνης (72′ Ζιλμπέρτο Σίλβα), Καντέ, Σισέ (90’+ Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης (87′ Λέτο), Μαρίνος, Σιμάο, Βίντρα, Κατσουράνης, Σπυρόπουλος