Με γκολ του Μουσλίμοβιτς έγινε το 2-1

Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και το πρωτάθλημα ξεκινά από την αρχή

Ασπρόμαυρο «βάφτηκε» το ντέρμπι της Τούμπας ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό, με τον «δικέφαλο» να κερδίσει 2-1 το «τριφύλλι» και να βάζει φωτιά στην υπόθεση του τίτλου. Οι Θεσσαλονικείς ισοβάθμησαν με τον Ολυμπιακό στη 2η θέση και μείωσαν στους δύο πόντους τη διαφορά από τους «πράσινους» και πλέον δείχνουν αποφασισμένοι να παλέψουν και εκείνοι για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Τα γκολ για τον ΠΑΟΚ πέτυχαν οι Γκαρσία και Μουσλίμοβιτς, με τον Τζόρβα να φέρει ευθύνη στο πρώτο, ενώ για τον Παναθηναϊκό σκόραρε ο… συνήθης ύποπτος Σισέ. Οι «πράσινοι» διαμαρτύρονται για τη φάση του 76′ όπου ο Γάλλος ανακόπηκε με οφσάιντ (δεν είναι ξεκάθαρη η φάση ακόμα και με ριπλέι) και ενώ ήταν έτοιμος να ισοφαρίσει σε 2-2.

Χωρίς εκπλήξεις οι ενδεκάδες

Δεν επεφύλασσαν εκπλήξεις οι δυο προπονητές στον καταρτισμό των ενδεκάδων. Ο μεν Σάντος παρέταξε τον ΠΑΟΚ με το αναμενόμενο 4-2-3-1 προτιμώντας τον Εντίνιο για την κορυφή της επίθεσης, μιας και ο Μουσλίμοβιτς που ταλαιπωρήθηκε με τραυματισμό μέσα στην εβδομάδα κρίθηκε ότι δεν θα μπορούσε να βγάλει 90λεπτο και θα ήταν καλό να χρησιμοποιηθεί κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Ο δε Νιόπλιας κατέβασε τον Παναθηναϊκό με 4-3-3 και μοναδική αλλαγή (αναμενόμενη, ωστόσο…) σε σχέση με τον αγώνα της περασμένης Πέμπτης με την Ρόμα ήταν η είσοδος στην ενδεκάδα του Σαλπιγγίδη αντί του Νίνη στο δεξί άκρος της επίθεσης.

Με τον αέρα της… φλεγόμενης Τούμπας ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 2ο λεπτό ο Βιεϊρίνια, αφού απέφυγε με ωραίο τρόπο τον Σπυρόπουλο επιχείρησε το σουτ που πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Τζόρβα.

Με την πάροδο του χρόνου ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το ματς και από το 20′ και μετά αύξησε την πίεσή του προς τα καρέ του Χαλκιά.

Δοκάρι ο Καραγκούνης

Οι «πράσινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 25′ με εκπληκτικό χτύπημα φάουλ του Καραγκούνη, που τράνταξε το δεξί δοκάρι του συμπαίκτη του στην Εθνική ομάδα, Χαλκιά. Ενα λεπτό αργότερα ο Λέτο με ατομική ενέργεια και σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο αόυτ.

Ο Παναθηναϊκός ήλεγχε το ματς και στο 36′ έφτασε ακόμη μια φορά κοντά στο γκολ, με τον Καραγκούνη να κόβει έξυπνα την μπάλα στον επερχόμενο Βύντρα που σούταρε με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι καθώς ούτε ο Σισέ πρόλαβε τη μπάλα με την προβολή που έκανε. Τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου ήταν η κεφαλιά του Καντέ στο 44′, που βρήκε σε ετοιμότητα τον Χαλκιά.

Προειδοποίηση από Ιβιτς, γκολ από Γκαρσία

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Σάντος προχώρησε σε αλλαγή προσώπου στην κορυφή της επίθεσής του, ρίχνοντας στη μάχη τον Μουσλίμοβιτς, αντί του Εντίνιο.

Αν και στο 57′ από μπαλιά του Σισέ, ο Λέτο δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, ο ΠΑΟΚ φάνηκε να έχει καλύτερα πατήματα σε αυτό το διάστημα και στο 56′ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-0 με τον Ιβιτς να πιάνει κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Βιεϊρίνια, αλλά ο Τζόρβας με εκπληκτική απόκρουση με το αριστερό του χέρι έσωσε τον Παναθηναϊκό.

Οσο σωστή αντίδραση είχε στην συγκεκριμένη φάση ο γκολκίπερ του τριφυλλιού, τόσο λαθεμένη ήταν τέσσερα λεπτά αργότερα (60′).

Ο Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση σαν… κόρνερ στέλνοντας τη μπάλα με πολύ φάλτσο στα δίχτυα και τον Τζόρβα απλώς να παρακολουθεί την στρογγυλή θεά!

Αμεση αντίδραση με Σισέ και 1-1Παρά το 1-0, ο Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω και αντέδρασε άμεσα με τον πρώτο του σκόρερ τη φετινή σεζόν.

Ο Τζιμπρίλ Σισέ με τρομερό ξεπέταγμα πρόλαβε τους Κοντρέρας και Χαλκιά και με πλασέ, ύστερα από γύρισμα του Σαλπιγγίδη ισοφάρισε σε 1-1 στο 64′. Οι «πράσινοι» στο 67′ έφτασαν κοντά στο να προηγηθούν, αλλά το δυνατό σουτ του Κατσουράνη απέκρουσε με δυσκολία ο Χαλκιάς, κρατώντας το 1-1.

«Χτύπησε» ο Μουσλίμοβιτς και… 2-1

Στη αμέσως επόμενη φάση (68′) ο ΠΑΟΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με γκολ του Μουσλίμοβιτς. Ένα γκολ που φέρει ευθύνη η άμυνα. Ο Λίνο έκανε τη βαθιά μπαλιά, ο Βόσνιος επιθετικός έσπασε το τεχνικό οφσάιντ, με τους αμυντικούς του Παναθηναϊκού να έχουν λάθος αντίδραση και τον Τζόρβα να μην καταφέρνει να διώξει στο πλασέ του φορ του «Δικεφάλου».

«Πράσινη» διαμαρτυρία για οφσάιντ στον Σισέ

Ο Νιόπλιας πέρασε αμέσως τον Χριστοδουλόπουλο αντί του Κατσουράνη για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, ενώ λίγο αργότερα έριξε στη μάχη και τον Νίνη αντί του Λέτο.

Στο 76′, ωστόσο έγινε μια φάση που θα συζητηθεί. Ο Σισέ έφυγε μόνος του στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ και βγήκε τετ-α-τετ με τον Χαλκιά, όμως ο επόπτης Δάλλας σήκωσε τη σημαία του για οφσάιντ. Στο τηλεοπτικό ριπλέι δεν φαίνεται ξεκάθαρα εάν ο Σισέ ήταν πιο μπροστά, αφού η φάση είναι οριακή.

Μεγάλη ευκαιρία με τον Νίνη

Οι «πράσινοι» αύξησαν την πίεσή τους προς τα καρέ του ΠΑΟΚ για να φτάσουν στο 2-2 και λίγο έλειψε να τα καταφέρουν στο 82′ με τον Σαλπιγγίδη (που έκανε αρκετή ζημιά απέναντι στον Λίνο), να βγάζει την μπαλιά προς τον Νίνη, που από το ύψος του πέναλτι σούταρε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ένα λεπτό νωρίτερα (81′) Σισέ και Λέτο δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την ασυνεννοησία των αμυντικών του ΠΑΟΚ και να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Παναθηναϊκός είχε κλείσει στην περιοχή του τον ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι ο «δικέφαλος» κράτησε την πολύτιμη νίκη.

Το φιλμ του αγώνα…

2′ Πρώτη καλή φάση στον αγώνα για τον ΠΑΟΚ με τον Βιεϊρίνια, ο οποίος ντρίμπλαρε τον Βύντρα από δεξιά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

22′ Ωραία συνεργασία των παικτών του ΠΑΟΚ από αριστερά, ο Σορλέν έβγαλε τη σέντρα ο Σαριέγκι έδιωξε με το κεφάλι, η μπάλα στρώθηκε στον Φωτάκη, αυτός σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

24′ Λάθος από τους παίκτες του ΠΑΟΚ περίπου στο κέντρο, η μπάλα στρώθηκε στον Κατσουράνη, ο Κοντρέρας τον σταμάτησε με φάουλ λίγο έξω από την περιοχή.

25′ ΔΟΚΑΡΙ: Η εκτέλεση του φάουλ από τον Καραγκούνη, η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Χαλκιά και χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό.

26′ Ο Λέτο έβγαλε τον Παναθηναϊκό στην αντεπίθεση, πέρασε τον Σνάουτσνερ, σούταρε από αριστερά έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Χαλκιά που, όμως, ήλεγχε τη φάση.

36′ Σέντρα του Καραγκούνη από δεξιά, ο Βύντρα έκανε απευθείας του σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ανάμεσα από Μαλεζά και Κοντρέρας, αλλά βγήκε μόλις άουτ και με τον Σισέ να μην προλαβαίνει να βάλει την προβολή στο πίσω δοκάρι.

44′ Εκτέλεση φάουλ του Λέτο αρκτετά έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Καντέ έπιασε την γυριστή κεφαλιά, ο Χαλκιάς μπλόκαρε.

45′ Εξαιρετική προσπάθεια του Βιεϊρίνια από δεξιά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του έβγαλε τη σέντρα, ο Εντίνιο αφύλαχτος μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού, με κεφαλιά σημάδεψε άουτ.

51′ Σέντρα του Σαλπιγγίδη από δεξιά, ο Λέτο στριφογύρισε στην περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά το σουτ που έκανε ήταν αδύναμο και κατέληξε άουτ.

55′ Ωραία ενέργεια του Σισέ που πέρασε τον Μαλεζά, έκανε τη σέντρα – σουτ από δεξιά και ο Λέτο για περίπου ένα μέτρο δεν πρόλαβε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι.

57′ Κόρνερ του Βιεϊρίνια από αριστερά, ο Ίβιτς πήρε την κεφαλιά, ο Τζόρβας έβγαλε σωτήρια σε κόρνερ, ενώ η μπάλα πήγαινε προς την δεξιά γωνία του.

60′ ΓΚΟΛ 1-0: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάμπλο Γκαρσία από δεξιά σαν κοντινό κόρνερ, η μπάλα κατέληξε απευθείας στα δίχτυα του Τζόρβα, ο οποίος είχε βγει στο πρώτο δοκάρι του και δεν περίμενε η μπάλα να πάει στο πίσω.

64′ ΓΚΟΛ 1-1: Ωραία εναλλαγή της μπάλας από δεξιά, ο Σαλπιγγίδης έβαλε τη σέντρα, ο Σισέ πετάχτηκε πρόλαβε τον Κοντρέρας και τον Χαλκιά και ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό.

68′ ΓΚΟΛ 2-1: Βαθιά μπαλιά του Λίνο από αριστερά, ο Μουσλίμοβιτς στην πλάτη των αμυντικών του Παναθηναϊκού, πλάρασε τον Τζόρβα και έκανε το 2-1.

75′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη από καλή θέση, η μπάλα στα χέρια του Χαλκιά.

80′ Κάθετη μπαλιά για τον Σισέ, αυτός έκανε ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ, ο Μαλεζάς κατάφερε την τελευταία στιγμή να διώξει.

82′ Ο Λίνο έχασε τον Σαλπιγγίδη από δεξιά, αυτός έβγαλε τη σέντρα μέσα στην περιοχή, ο Νίνης σούταρε, αλλά η μπάλα ψηλά άουτ.

89′ Μακρινό σουτ του Φωτάκη η μπάλα ψηλά άουτ.

Διαιτητής: Γ. Δαλούκας (Θεσσαλίας)

Κίτρινες: Κοντρέρας, Γκαρσία, Μουσλίμοβιτς – Βύντρα, Λέτο, Σαριέγκι

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Λίνο, Κοντρέρας, Γκαρσία, Εντίνιο (53′ Μουσλίμοβιτς), Σορλέν (88′ Κριστιάνο), Μαλεζάς, Φωτάκης, Βιεϊρίνια (90′ Τσιρίλο), Ίβιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Σαριέγκι, Καντέ, Σισέ, Λέτο (79′ Νίνης), Σαλπιγγίδης, Σιμάο, Βύντρα, Καραγκούνης, Κατσουράνης (71′ Χριστοδουλόπουλος), Σπυρόπουλος.