ΠαναθηναϊκόςΤους ξύπνησαν Τεν Κάτε, Νίνης και οπαδοί

Μια προσωπική ενέργεια και μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη ήταν αρκετά για να χαρίσουν στον Παναθηναϊκό τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο Γιουρόπα Λιγκ. Οι Πράσινοι επικράτησαν (όπως και στο Βουκουρέστι εναντίον της Ντιναμό προ τριών εβδομάδων) 1-0 της Στουρμ Γκρατς στο ΟΑΚΑ και απέκτησαν σαφές προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Εν τούτοις, προβλημάτισαν με τη μετριότατη εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια (και) της χθεσινής αναμέτρησης.

Μια προσωπική ενέργεια και μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη ήταν αρκετά για να χαρίσουν στον Παναθηναϊκό τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο Γιουρόπα Λιγκ. Οι Πράσινοι επικράτησαν (όπως και στο Βουκουρέστι εναντίον της Ντιναμό προ τριών εβδομάδων)

1-0 της Στουρμ Γκρατς στο ΟΑΚΑ και απέκτησαν σαφές προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Εν τούτοις, προβλημάτισαν με τη μετριότατη εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια (και) της χθεσινής αναμέτρησης.

Οι παραινέσεις του κ. Τεν Κάτε προς τους ποδοσφαιριστές την παραμονή του αγώνα για « πάθος, δύναμη και αφοσίωση » απέδωσαν μονάχα για το πρώτο 15λεπτο του α΄ ημιχρόνου. Μέχρι εκείνο το σημείο οι Πράσινοι είχαν διάθεση όχι μόνο να πιέσουν τους Αυστριακούς αλλά και να αποδώσουν καλό ποδόσφαιρο. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη καθώς περιορίστηκαν σε μια φλύαρη υπεροχή, με πολλή κατοχή μπάλας αλλά μηδαμινή δημιουργικότητα. Ο προβλέψιμος τρόπος ανάπτυξης του Τριφυλλιού ελάχιστα προβλημάτισε τη Στουρμ, που λίγο έλειψε να σκοράρει στη μοναδική αξιόλογη φάση του α΄ ημιχρόνου (32΄) όταν ο Μουράτοβιτς έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Παναθηναϊκού και έβγαλε τον Βέμπερ τετ α τετ με τον Τζόρβα. Για καλή τύχη των Πρασίνων ο επιτελικός μέσος της Στουρμ έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Ο κ. Τεν Κάτε, αφού πρώτα κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου ανέβασε τους τόνους στα αποδυτήρια ζητώντας από τους παίκτες να ανεβάσουν την απόδοσή τους, εν συνεχεία έριξε στη μάχη τον Σωτήρη Νίνη στη θέση του κακού χθες Κώστα Κατσουράνη, ο οποίος ήταν ο αδύναμος κρίκος στη μεσαία γραμμή των Πρασίνων. Η είσοδος του 19χρονου μέσου σε επιτελικό ρόλο (εμφανώς) λειτούργησε ευεργετικά για τον Παναθηναϊκό που ανέβασε ταχύτητα και απείλησε αρχικά στο 48΄ με άστοχο πλασέ του Σισέ. Μαζί με την ομάδα, ξύπνησαν και οι οπαδοί στις εξέδρες, οι οποίοι λεπτό με το λεπτό ανέβαζαν την ένταση της φωνής τους καλώντας τους Πράσινους να σκοράρουν. « Τριφυλλάρα βάλε ένα γκολ » τραγούδησαν στο 58΄ και στο αμέσως επόμενο λεπτό η υπεροχή του Παναθηναϊκού μετουσιώθηκε σε γκολ όταν ο Σαλπιγγίδης έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, πάτησε την αντίπαλη περιοχή και ο Ζονλέιτνερ στην προσπάθειά του να τον ανακόψει τον έριξε στο έδαφος. Ο δανός διαιτητής κ. Ρασμούσεν καταλόγισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο μακεδόνας επιθετικός.

Α ντί όμως ο Παναθηναϊκός να «παγώσει» τον ρυθμό και να προσέξει την άμυνά του προσπάθησε να κυνηγήσει ένα δεύτερο γκολ. Τούτο είχε ως αποτέλεσμα να απειληθεί από τη Στουρμ στο 63΄ με κεφαλιά του Σίλντενφελντ που βρήκε το δοκάρι του Τζόρβα και στο 66΄ δύο φορές από τον Μπάιχλερ και μία από τον Ζονλέιτνερ. Ωστόσο και στις τρεις περιπτώσεις «καθάρισε» ο σταθερότατος χθες γκολκίπερ των Πρασίνων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τζόρβας, Γκάμπριελ, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Βύντρα, Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης (85΄ Ρουκάβινα), Κατσουράνης (46΄ Νίνης), Σαλπιγγίδης, Λέτο (75΄ Σιμάο), Σισέ.

ΣΤΟΥΡΜ: Γκράτζεϊ, Εχρενραϊχ, Πρετεντχάλερ, Ζονλέιτνερ, Σίλντενφελντ, Βέμπερ, Χλίνκα, Μπούκβα (62΄ Γιάντσερ), Χέλτζλ, Μουράτοβιτς, Μπάιχλερ.

* Με πρόστιμο 35.000 ευρώ τιμωρήθηκε η ΠΑΕ Παναθηναϊκός για τη συμπεριφορά των οπαδών του Τριφυλλιού στην αναμέτρηση με την Καβάλα την περασμένη Κυριακή.

* Ο δήμαρχος Αθηναίων κ. Νικήτας Κακλαμάνης αρνήθηκε να σχολιάσει την προχθεσινή ανακοίνωση της ΓΗΠΕΛ σχετικά με την ονοματοδοσία του γηπέδου στον Βοτανικό, λέγοντας ότι «τα θέματα είναι απολύτως ξεκάθαρα» καθώς «ο έχων πάρει τα δικαιώματα της ονοματοδοσίας αυτός προτείνει και το όνομα. Αρκεί βεβαίως να μην είναι π.χ. Θρύλος, διότι αυτό προσβάλλει την ιστορία του Παναθηναϊκού και βεβαίως θα ασκούσαμε βέτο». Ο κ. Κακλαμάνης εξέφρασε μια ευχή και όχι την προϋπόθεση, όπως είπε, στον δικαιούχο της ονοματοδοσίας κ. Ανδρέα Βγενόπουλο «κάτω από την ονομασία που έχει επιλέξει, αν δεν τον ενοχλεί, να βάλει και τη λέξη Παναθηναϊκός».