Κόκκινο το… χιτσκοκικό φινάλε

Τελικά είχε κάθε δίκιο να χτυπιέται στον πάγκο ο κ. Ζίκο στα τελευταία λεπτά του χθεσινού ματς-θρίλερ του Ολυμπιακού με τη Σταντάρ Λιέγης για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο,τι δεν είχαν κάνει σε ολόκληρο τον αγώνα οι Ερυθρόλευκοι το κατάφεραν στα τελευταία λεπτά και έτσι το «Γ. Καραϊσκάκης» δεν έμεινε με… μισούς πανηγυρισμούς στο γκολ του Ντουντού στο 83΄ που ακυρώθηκε ορθώς για επιθετικό φάουλ και στο πανέξυπνο πλασέ του…

Τελικά είχε κάθε δίκιο να χτυπιέται στον πάγκο ο κ. Ζίκο στα τελευταία λεπτά του χθεσινού ματς-θρίλερ του Ολυμπιακού με τη Σταντάρ Λιέγης για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο,τι δεν είχαν κάνει σε ολόκληρο τον αγώνα οι Ερυθρόλευκοι το κατάφεραν στα τελευταία λεπτά και έτσι το «Γ. Καραϊσκάκης» δεν έμεινε με… μισούς πανηγυρισμούς στο γκολ του Ντουντού στο 83΄ που ακυρώθηκε ορθώς για επιθετικό φάουλ και στο πανέξυπνο πλασέ του ΕντσοΜαρέσκα στο 87΄ (απέκρουσε ο γκολκίπερ της βελγικής ομάδας Σινάτ Μπολάτ ), αλλά γιόρτασε μια μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη (2-1) με το γκολ του Ιεροκλή Στολτίδη στο χιτσκοκικό φινάλε του ματς στο 93΄. Σχεδόν την ίδια στιγμή, στο άλλο ματς του 8ου ομίλου, η Αλκμααρ ισοφάριζε την Αρσεναλ (1-1) στην Ολλανδία και διατηρούσε ελπίδες για πρόκριση φτάνοντας τους 2 βαθμούς έναντι 7 της αγγλικής ομάδας, 6 του Ολυμπιακού και 1 της Σταντάρ.

Ηρωας της χθεσινής αναμέτρησης ένας ποδοσφαιριστής που ίσως το άξιζε περισσότερο από κάθε άλλο. Ο Ακης Στολτίδης, ο οποίος ήταν «κλειδί» στην πρόκριση του Ολυμπιακού από τον όμιλο πριν από δύο χρόνια και ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό, κάρφωσε τη Σταντάρ με κοντινή κεφαλιά στην εκπνοή των καθυστερήσεων και έκανε το φαληρικό γήπεδο να εκραγεί, καθώς οι Ερυθρόλευκοι είναι πλέον καθαρά το δεύτερο φαβορί για την πρόκριση στους «16» πίσω από την Αρσεναλ, την οποία ευελπιστούν να υποδεχθούν… αδιάφορη την τελευταία αγωνιστική.

Πάντως πριν από το… πάρτι είχε μπόλικο άγχος: η προειδοποιητική «βολή» του ΝτιεμερσίΜποκανί στο ξεκίνημα του αγώνα αποδείχθηκε ενδεικτική για το τι θα… τραβούσε η άμυνα του Ολυμπιακού. Η Σταντάρ, αφού βρήκε τα πατήματά της στον αγωνιστικό χώρο δίχως να απειληθεί, ξεμύτισε και αποδείχθηκε απειλητική, με τον 25χρονο κονγκολέζο επιθετικό να τα βάζει με όλη την άμυνα των Ερυθρολεύκων. Και μολονότι από δικές του ενέργειες προήλθαν δύο καλές φάσεις με κατάληξη τον «άστοχο» ΒιλφρέντΝταλμά , στο τέρμα που πάγωσε προσωρινά το «Γ. Καραϊσκάκης» δεν είχε συμμετοχή. Για αυτό αρκούσε ένα άγγιγμα του ποιοτικού ΜίλανΓιοβάνοβιτς στο κενό της άμυνας του Ολυμπιακού και ένα πλασέ του αρχηγού ΙγκόρΝτεΚαμάργκο για να προηγηθεί η βελγική ομάδα στο 37΄, αλλά η απάντηση ήταν γρήγορη. Εξι λεπτά αργότερα (43΄) ο Λουτσιάνο Γκαλέτι, ο οποίος είχε την καλύτερη στιγμή του Ολυμπιακού με βολίδα από τα 35 μέτρα που βρήκε ελάχιστα το δοκάρι του Μπολάτ στο 24΄, εκτέλεσε φάουλ και ο ΚώσταςΜήτρογλου με κεφαλιά επανέφερε την ισορροπία στο ματς.

Στο β΄ μέρος οι δύο ομάδες προσπάθησαν κυρίως να κλειδώσουν τον ένα βαθμό, παρά να ρισκάρουν για να πάρουν τρεις. Ο Ολυμπιακός είχε δύο καλές στιγμές με τον Γκαλέτι και τον ΟύλοφΜέλμπεργκ, αλλά ο Γιοβάνοβιτς είχε την πιο μεγάλη ευκαιρία όταν στο 69΄ σούταρε από πολύ πλάγια και είδε το εξαιρετικό σουτ του να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του ανήμπορου να επέμβει ΑντώνηΝικοπολίδη. Η (χρυσή, όπως αποδείχθηκε) αλλαγή του Στολτίδη έκανε πιο επιθετικούς τους γηπεδούχους που μετά τη χθεσινή νίκη έχουν την ευκαιρία στις 4 Νοεμβρίου στη Λιέγη να βγάλουν εκτός παιχνιδιού τη Σταντάρ, ελπίζοντας ότι οι Κανονιέρηδες την ίδια στιγμή θα επικρατούν της Αλκμααρ στο Λονδίνο. Αυτά όμως θα φανούν τότε μέσα στα γήπεδα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Γκαλέτι, Οσκαρ, Ζαϊρί (70΄ Στολτίδης), Ζεβλάκοφ, Ραούλ Μπράβο, Ντουντού, Αβρ. Παπαδόπουλος, Μήτρογλου, Μαρέσκα.

ΣΤΑΝΤΑΡ: Μπολάτ, Ρικάρντο Ρότσα, Φελίπε, Νταλμά (48΄ Γκονζάλες), Μποκανί, Ντε Καμάργκο (89΄ Νισέζ), Καμοτσάτο, Σαρ, Μανγκαλά, Γιοβάνοβιτς, Βίτσελ.

* Ο Ολυμπιακός κλήθηκε χθες σε απολογία από την UΕFΑ για τα επεισόδια στον αγώνα με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας στην προκριματική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Δεδομένου ότι οι Ερυθρόλευκοι βρίσκονται υπό καθεστώς διετούς επιτήρησης απειλούνται με ποινή αποκλεισμού της έδρας τους.