Πυρ και μανία (και) με τον Κάκο

Δεν της φτάνουν τα μεγάλα διοικητικά προβλήματα που αντιμετωπίζει – τα οποία εν πολλοίς έχουν ως επακόλουθο το να αντιμετωπίζεται ως μικρή ομάδα στο ελληνικό πρωτάθλημα- και η (αγωνιστική) αδυναμία να επιβληθεί εντός γηπέδου ακόμη κι όταν είναι καλύτερη, η ΑΕΚ πρέπει να ανέχεται σχεδόν κάθε Κυριακή και τις εφευρέσεις ή αβλεψίες (κυρίως το δεύτερο) του εκάστοτε ρέφερι. Απέναντι στον Ολυμπιακό ήταν ο κ. Γιώργος Δαλούκας (με κυριότερο σφάλμα το ότι δεν έδωσε πέναλτι σε χέρι του Ούλοφ Μέλμπεργκ ), στο ματς με τον Παναθηναϊκό «έδρασε» ο κ. Μιχάλης Κουκουλάκης (η επίτευξη του γκολ των Πρασίνων ξεκίνησε από επιθετικό φάουλ του Δημήτρη Σαλπιγγίδη στον Σεϊντού Γιαχάγια ) και χθες στην Ξάνθη ήταν η σειρά του κ. Τάσου Κάκου να βάλει τη… σφυρίχτρα του στην ήττα (1-0) της ΑΕΚ στα Πηγάδια.

Ο κερκυραίος διαιτητής ακύρωσε κανονικό γκολ του Χέρσι στο 15΄, καταλογίζοντας παράβαση με το χέρι (καταφανώς ακούσια) και έπραξε το ίδιο στο 35΄ της αναμέτρησης, όταν ο προαναφερθείς ολλανδός μέσος πάσαρε στον Ισμαελ Μπλάνκο, ο οποίος αφού σκόραρε υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ από τον βοηθό που βρισκόταν περίπου 4 ως 5 μέτρα πίσω από την ευθεία της φάσης! Το ριπλέι του δεύτερου ακυρωθέντος γκολ της Ενωσης δείχνει ότι ο Αργεντινός είναι οριακά στην ευθεία με την μπάλα τη στιγμή που αυτή φεύγει από το πόδι του Χέρσι, οπότε το γκολ μάλλον έπρεπε να μετρήσει.

Νωρίτερα, και συγκεκριμένα στο 21΄, η Ξάνθη ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ χάρη στην ευφυΐα και στην τεχνική ικανότητα του Λουτσιάνο, ο οποίος με εκτέλεση κόρνερ που μπέρδεψε την κιτρινόμαυρη άμυνα έδωσε την ευκαιρία στον Πόι να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Λίγο με το στήθος, λίγο με το χέρι, ο αργεντινός επιθετικός «έγραψε» το τελικό 1-0, αφήνοντας την ΑΕΚ να διαμαρτύρεται και για τη φάση αυτή. Οχι τόσο επειδή επρόκειτο για εξόφθαλμη παράβαση όσο για το ότι μόλις έξι λεπτά πριν είχε ακυρωθεί δικό της κανονικό γκολ με την ίδια πρόφαση.

Ασφαλώς η ΑΕΚ είχε άλλα 45 λεπτά ώστε να διορθώσει (και) τις διαιτητικές «μουτζούρες», ωστόσο αφενός μεν προδόθηκε από την κακή βραδιά στην οποία βρέθηκαν βασικοί παίκτες της (με χειρότερο όλων για πολλοστή φορά τον «μπλαζέ» Νάτσο Σκόκο ) και αφετέρου δε δεν βρήκε τρόπους να νικήσει τον Μίχαελ Γκσμπούρνινγκ, ο οποίος με εκπληκτικές επεμβάσεις κράτησε «καθαρή» την εστία του και έκανε τον Μπλάνκο να απορεί πότε επιτέλους θα σπάσει τη συνεχιζόμενη γκίνια του (μόλις ένα γκολ σε έξι ματς και τουλάχιστον δέκα χαμένες κλασικές ευκαιρίες εν συνόλω)! Ηταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, η οποία συνιστά και την ένατη ισοφάριση του σχετικού αρνητικού ρεκόρ στην ιστορία της.

Η κάκιστη εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο εξόργισε τον κ. Ντούσαν Μπάγεβιτς σε τέτοιο βαθμό που απείλησε με παραίτηση αγνοώντας(;) τα διαιτητικά λάθη του κ. Κάκου, στα οποία οι Κιτρινόμαυροι αποδίδουν την ήττα τους! « Εγώ τελείωσα. Η εικόνα σας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν απαράδεκτη. Αυτή δεν ήταν ΑΕΚ. Δεν με νοιάζει τι κάνουν οι διαιτητές, με νοιάζει να δίνετε τα πάντα για τη φανέλα που φοράτε κι εσείς δεν το κάνατε » άστραψε και βρόντηξε ο σέρβος τεχνικός. Αργότερα πάντως, διά του συνεργάτη του κ. Λύσανδρου Γεωργαμλή , διεμήνυσε στους ποδοσφαιριστές ότι θα πουν περισσότερα στη σημερινή προπόνηση.

* Πρωταθλήτρια Λευκορωσίας αναδείχθηκε (για τέταρτη συνεχόμενη φορά) η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (αντίπαλος της ΑΕΚ στο Γιουρόπα Λιγκ στις 22/9), επικρατώντας χθες της Ναφτάν με 4-0.