Οι 300 της νέας Βουλής

<b>Οι 300 της νέας Βουλής</b> | tovima.gr

Α’ Αθήνας

ΠΑΣΟΚ: Κώστας Σκανδαλίδης, Αννα Διαμαντοπούλου, Χρήστος Παπουτσής, Νάσος Αλευράς, Αθανάσιος Τσούρας, Σπύρος Κουβέλης, Παντελής Οικονόμου, Πέμη Ζούνη.

ΝΔ: Ντόρα Μπακογιάννη, Δημήτρης Αβραμόπουλος, Προκόπης Παυλόπουλος, Ελίζα Βόζενμπεργκ, Φωτεινή Πιπιλή.

ΚΚΕ Λιάνα Κανέλλη, Θανάσης Παφίλης.

ΣΥΡΙΖΑ: Αλέξης Τσίπρας.

ΛΑΟΣ: Αθανάσιος Πλεύρης

Β’ Αθήνας

ΠΑΣΟΚ: Ανδρέας Λοβέρδος, Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, Λούκα Κατσέλη, Απόστολος Κακλαμάνης, Γιάννης Δημαράς, Μιλένα Αποστολάκη, Μαρία Δαμανάκη, Μίμης Ανδρουλάκης, Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου, Πέτρος Ευθυμίου, Βάσω Παπανδρέου, Σοφία Σακοράφα, Τηλέμαχος Χυτήρης, Γιώργος Κουτρουμάνης, Μιλτιάδης Παπαϊωάννου, Άννα Νταλάρα, Κώστας Γείτονας, Γιάννης Βούρος, Γιώργος Χαραλαμπόπουλος, Χρήστος Πρωτόπαπας.

ΝΔ: Αρης Σπηλιωτόπουλος, Κωστής Χατζηδάκης, Βαγγέλης Μεϊμαράκης, Κυριάκος Μητσοτάκης, Γεράσιμος Γιακουμάτος, Πάνος Καμμένος, Πάνος Παναγιωτόπουλος, Γιάννης Παπαθανασίου, Βύρων Πολύδωρας, Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης, Αργύρης Ντινόπουλος.

ΚΚΕ: Αλέκα Παπαρήγα, Σπύρος Χαλβατζής, Γιώργος Μαυρίκος, Νίκος Παπακωνσταντίνου, Γιάννης Πρωτούλης (και Ιωάννης Τασιούλας αν η κυρία Παπαρήγα επιλέξει την έδρα της Α΄Θεσσαλονίκης).

ΣΥΡΙΖΑ: Φώτης Κουβέλης, Δημήτρης Παπαδημούλης, Γρηγόρης Ψαριανός.

ΛΑΟΣ: Γιώργος Καρατζαφέρης, Αδωνις Γεωργιάδης, Κωνσταντίνος Αϊβαλιώτης.

Αττικής

ΠΑΣΟΚ: Γιώργος Παπανδρέου, Εύη Χριστοφιλοπούλου, Βασίλης Οικονόμου, Θεόδωρος Πάγκαλος, Παντελής Ασπραδάκης, Ντίνος Βρεττός (και Ελένη Γράψα αν ο κ. Παπανδρέου επιλέξει την έδρα της Α΄Θεσσαλονίκης).

ΝΔ: Γιώργος Βλάχος, Θανάσης Μπούρας, Νίκος Καντερές.

ΛΑΟΣ: Μάκης Βορίδης.

ΚΚΕ: Γιάννης Γκιόκας.

ΣΥΡΙΖΑ: Θανάσης Λεβέντης.

Α’ Πειραιά

ΠΑΣΟΚ: Δημήτρης Καρύδης, Μανώλης Μπεντενιώτης.

ΝΔ: Βασίλης Μιχαλολιάκος.

ΚΚΕ: Διαμάντω Μανωλάκου.

ΛΑΟΣ: Βαΐτσης Αποστολάτος.

ΣΥΡΙΖΑ: Θόδωρος Δρίτσας.

Β’ Πειραιά

ΠΑΣΟΚ: Γρηγόρης Νιώτης, Δημήτρης Λιντζέρης, Γιάννης Διαμαντίδης.

ΝΔ: Γιάννης Τραγάκης, Αναστάσιος Νεράντζης.

ΚΚΕ: Βέρα Νικολαΐδου.

ΛΑΟΣ: Γιώργος Ανατολάκης.

ΣΥΡΙΖΑ: Παναγιώτης Λαφαζάνης.

A’ Θεσσαλονίκης

ΠΑΣΟΚ: Γιώργος Παπανδρέου, Ευάγγελος Βενιζέλος, Χάρης Καστανίδης, Χρύσα Αράπογλου, Γιάννης Μαγκριώτης, Εύα Καϊλή, Σπύρος Βούγιας ( και Θωμάς Ρομπόπουλος αν ο κ. Παπανδρέου επιλέξει την έδρα της Αττικής).

ΝΔ: Κώστας Καραμανλής, Κώστας Γκιουλέκας, Σταύρος Καλαφάτης, Γιάννης Ιωαννίδης, Έλενα Ράπτη (και Απόστολος Τζιτζικώστας αν ο κ. Καραμανλής κρατήσει την έδρα της Λάρισας).

ΚΚΕ: Αλέκα Παπαρήγα, Γιάννης Ζιώγας (και Σοφία Καλαντίδου αν η κυρία Παπαρήγα επιλέξει την έδρα της Β΄Αθήνας).

ΣΥΡΙΖΑ: Τάσος Κουράκης.

ΛΑΟΣ: Άγγελος Κολοκοτρώνης.

Β΄ Θεσσαλονίκης

ΠΑΣΟΚ: Βασίλης Γερανίδης, Γιώργος Αρβανιτίδης.

ΝΔ: Θόδωρος Καράογλου, Σάββας Αναστασιάδης.

ΚΚΕ: Αγγελος Τζέκης.

ΣΥΡΙΖΑ: Λίτσα Αμμανατίδου-Πασχαλίδου.

ΛΑΟΣ: Κυριάκος Βελόπουλος.


ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Αχαΐα

ΠΑΣΟΚ: Απόστολος Κατσιφάρας, Κώστας Σπηλιώπουλος, Θανάσης Παπαδόπουλος, Ανδρέας Τριανταφυλλόπουλος.

ΝΔ: Μιχάλης Μπεκίρης, Νίκος Νικολόπουλος.

ΚΚΕ: Νίκος Καραθανασόπουλος.

ΣΥΡΙΖΑ Νίκος Τσούκαλης.

ΛΑΟΣ: Αλέκος Χρυσανθακόπουλος.

Λακωνία

ΠΑΣΟΚ: Λεωνίδας Γρηγοράκος.

ΝΔ: Θανάσης Δαβάκης, Γρηγόρης Αποστολάκος.

Μεσσηνία

ΠΑΣΟΚ: Δημήτρης Κουσελάς, Νάντια Γιαννακοπούλου, Οδυσσέας Βουδούρης.

ΝΔ: Αντώνης Σαμαράς, Γιάννης Λαμπρόπουλος.

Αρκαδία

ΠΑΣΟΚ: Δημήτρης Ρέππας, Οδυσσέας Κωνσταντόπουλος.

ΝΔ: Ανδρέας Λυκουρέντζος.

Αργολίδα

ΠΑΣΟΚ: Γιάννης Μανιάτης.

ΝΔ: Γιάννης Ανδριανός, Έλσα Παπαδημητρίου.

Κορινθία

ΠΑΣΟΚ: Πάνος Μπεγλίτης, Κατερίνα Φαρμάκη, Αγγελος Μανωλάκης.

ΝΔ: Κώστας Κόλλιας.

Ηλεία

ΠΑΣΟΚ: Γιώργος Κουτσούκος, Μ. Κατρίνης, Π. Αντωνακόπουλος, Π. Δημητρουλόπουλος

ΝΔ: Γ. Κοντογιάννης, Κ. Τζαβάρας

ΑΙΓΑΙΟ

Δωδεκάνησα

ΠΑΣΟΚ: Δημήτρης Κρεμαστινός, Γιώργος Νικητιάδης, Νίκος Ζωίδης, Στάθης Κουσουρνάς.

ΝΔ: Μίκα Ιατρίδη.

Κυκλάδες

ΠΑΣΟΚ: Παναγιώτης Ρήγας, Γιώργος Παπαμανώλης.

ΝΔ: Ιωάννης Βρούτσης

Λέσβος

ΠΑΣΟΚ: Νίκος Σηφουνάκης.

ΝΔ: Σπύρος Γαληνός.

ΚΚΕ: Σταύρος Σκοπελίτης.

Χίος

ΠΑΣΟΚ: Ελπίδα Τσουρή.

ΝΔ: Κωστής Μοροσούλης.

Σάμος

ΠΑΣΟΚ: Πυθαγόρας Βαρδίκος

ΘΕΣΣΑΛΙΑ

Τρίκαλα

ΠΑΣΟΚ: Χρήστος Χάϊδος, Χρήστος Μαγκούφης, Σούλα Μερεντίτη.

ΝΔ: Νίκος Λέγκας, Σωτήρης Χατζηγάκης.

Καρδίτσα

ΠΑΣΟΚ: Ντίνος Ρόβλιας, Νίκος Σαλαγιάννης, Μαρία Θεοχάρη.

ΝΔ: Κωνσταντίνος Τσιάρας, Σπύρος Ταλιαδούρος.

Λάρισα

ΠΑΣΟΚ: Βασίλης Εξαρχος, Φίλιππος Σαχινίδης και Εκτορας Νασιώκας.

ΝΔ: Κώστας Καραμανλής, Μάξιμος Χαρακόπουλος (και Χρήστος Ζώης αν ο κ. Καραμανλής επιλέξει την έδρα της Α΄Θεσσαλονίκης).

ΚΚΕ: Αντώνης Σκυλλάκος.

ΛΑΟΣ: Αστέριος Ροντούλης.

ΣΥΡΙΖΑ: Ηρώ Διώτη.

Μαγνησία

ΠΑΣΟΚ: Κώστας Καρτάλης, Ροδούλα Ζήση.

ΝΔ: Αθανάσιος Νάκος

ΚΚΕ: Απόστολος Νάνος

ΛΑΟΣ: Παύλος Μαρκάκης

ΘΡΑΚΗ

Εβρος

ΠΑΣΟΚ: Γιώργος Ντόλιος, Ολγα Ρεντάρη-Τέντε, Παναγιώτης Ζαπάρτας.

ΝΔ: Αλέξανδρος Δερμεντζόπουλος.

Ξάνθη

ΠΑΣΟΚ: Τσετίν Μαντατζή, Σωκράτης Ξυνίδης.

ΝΔ: Αλέξανδρος Κοντός.

Ροδόπη

ΠΑΣΟΚ: Αχμέτ Χατζηοσμάν, Πεταλωτής Γεώργιος.

ΝΔ: Ευριπίδης Στυλιανίδης.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Δράμα

ΠΑΣΟΚ: Χρήστος Αηδόνης, Χαρούλα Κεφαλίδου.

ΝΔ: Μαργαρίτης Τζίμας.

Ημαθία

ΠΑΣΟΚ: Τάσος Σιδηρόπουλος, Αθανάσιος Γικόνογλου, Αγγελος Τόλκας

ΝΔ: Μιχάλης Χαλκίδης

Καβάλα

ΠΑΣΟΚ: Μιχάλης Τιμοσίδης, Δημήτρης Παπουτσής, Σάββας Εμινίδης.

ΝΔ: Νίκος Παναγιωτόπουλος.

Καστοριά

ΠΑΣΟΚ: Φίλιππος Πετσάλνικος

ΝΔ: Ζήσης Τζηκαλάγιας

Κοζάνη

ΠΑΣΟΚ: Πάρις Κουκουλόπουλος, Αλέκος Αθανασιάδης, Ιωάννης Βλατής

ΝΔ: Γιώργος Κασαπίδης, Μιχάλης Παπαδόπουλος

Κιλκίς

ΠΑΣΟΚ: Γιώργος Φλωρίδης, Θεόδωρος Παραστατίδης.

ΝΔ: Κωνσταντίνος Κιλτίδης

Γρεβενά

ΠΑΣΟΚ: Θανάσης Χαντάβας.

Πέλλα

ΠΑΣΟΚ: Θεοδώρα Τζάκρη, Ηλίας Θεοδωρίδης, Βασίλης Γιουματζίδης

ΝΔ: Γιώργος Καρασμάνης

Πιερία

ΠΑΣΟΚ: Γιάννης Αμοιρίδης, Αθανάσιος Παπαγεωργίου, Μαρία Μίχου

ΝΔ: Κώστας Κουκοδήμος

Σέρρες

ΠΑΣΟΚ: Μάρκος Μπόλαρης, Στάθης Κουτμερίδης, Μιχάλης Τσελέπης.

ΝΔ: Θεόφιλος Λεονταρίδης, Αναστάσιος Καριπίδης, Μαρία Κόλλια-Τσαρουχά.

ΛΑΟΣ: Ηλίας Πολατίδης.

Φλώρινα

ΠΑΣΟΚ: Γιώργος Λιάνης

ΝΔ: Ευστάθιος Κωνσταντινίδης

Χαλκιδική

ΠΑΣΟΚ: Ιωάννης Δριβελέγκας, Αργύρης Λαφαζάνης

ΝΔ: Γιώργος Βαγιωνάς

ΣΤΕΡΕΑ

Αιτωλοακαρνανία

ΠΑΣΟΚ: Θάνος Μωραΐτης, Ανδρέας Μακρυπίδης, Σοφία Γιαννακά, Παναγιώτης Κουρουμπλής.

ΝΔ: Μάριος Σαλμάς, Δημήτρης Σταμάτης, Κωνσταντίνος Καραγκούνης.

ΚΚΕ: Νίκος Μωραΐτης.

Βοιωτία

ΠΑΣΟΚ: Βασίλης Τόγιας, Βασιλική Τσόνογλου-Βυλλιώτη, Άρια Αγάτσα.

ΝΔ: Μιχάλης Γιαννάκης.

Εύβοια

ΠΑΣΟΚ: Αικατερίνη Περλεπέ, Συμεών Κεδίκογλου

Ν.Δ.: Κώστας Μαρκόπουλος, Σίμος Κεδίκογλου

ΚΚΕ: Γιώργος Μαρίνος

ΛΑΟΣ: Ουρανία Παπανδρέου-Παπαδάκη

Φθιώτιδα

ΠΑΣΟΚ: Νίκος Τσώνης, Τόνια Αντωνίου και Κατερίνα Μπατζελή.

ΝΔ: Χρήστος Σταϊκούρας, Θανάσης Γιαννόπουλος.

Φωκίδα

ΠΑΣΟΚ: Αφροδίτη Παπαθανάση

Ευρυτανία

ΠΑΣΟΚ: Ηλίας Καρανίκας

ΚΡΗΤΗ

Χανιά

ΠΑΣΟΚ: Ευτύχης Δαμιανάκης, Μανώλης Σκουλάκης, Σήφης Βαλυράκης.

ΝΔ: Χρήστος Μαρκογιαννάκης.

Ηράκλειο

ΠΑΣΟΚ: Βασίλης Κεγκέρογλου, Σταύρος Αρναουτάκης, Φραγκίσκος Παρασύρης, Εμμανουήλ Στρατάκης, Μαρία Σκραφνάκη.

ΝΔ: Ελευθέριος Αυγενάκης, Μανώλης Κεφαλογιάννης.

ΣΥΡΙΖΑ: Μιχάλης Κριτσωτάκης.

Ρέθυμνο

ΠΑΣΟΚ: Μανώλης Οθωνας.

ΝΔ: Ολγα Κεφαλογιάννη.

Λασίθι

ΠΑΣΟΚ: Μιχάλης Καχριμάκης

ΝΔ: Γιάννης Πλακιωτάκης

ΙΟΝΙΟ

Κέρκυρα

ΠΑΣΟΚ: Αντζελα Γκερέκου

ΝΔ: Νίκος Δένδιας

Κεφαλονιά

ΠΑΣΟΚ: Σπύρος Μοσχόπουλος

Λευκάδα

ΠΑΣΟΚ: Σπυρόπανος Μαργέλης

Ζάκυνθος

ΠΑΣΟΚ: Δημήτρης Βαρβαρίγος.

ΗΠΕΙΡΟΣ

Ιωάννινα

ΠΑΣΟΚ: Μιχάλης Παντούλας, Βαγγέλης Αργύρης, Αθανάσιος Οικονόμου.

ΝΔ: Κώστας Τασούλας, Σταύρος Καλογιάννης

Άρτα

ΠΑΣΟΚ: Δημήτρης Τσιρώνης, Παύλος Στασινός.

ΝΔ: Κωνσταντίνος Παπασιώζος

Πρέβεζα

ΠΑΣΟΚ: Βαγγέλης Παπαχρίστος

ΝΔ: Δημήτρης Τσουμάνης

Θεσπρωτία

ΠΑΣΟΚ: Χρήστος Κατσούρας

ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ

ΠΑΣΟΚ: Γιάννης Ραγκούσης, Ελένη Παναρίτη, Ηλίας Μόσιαλος, Μάγια Τσόκλη, Παύλος Γερουλάνος.

ΝΔ: Δημήτρης Σιούφας, Ευγενία Σπέντζα-Τσουμάνη, Διονυσία Αυγερινοπούλου, Εύαγγελος Αντώναρος

ΚΚΕ: Κώστας Καζάκος

ΛΑΟΣ: Ιωάννης Κοραντής

ΣΥΝ: Βασίλης Μουλόπουλος

Ακολουθήστε στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, από
Πολιτική
ΒΗΜΑτοδότης
Σίβυλλα
Helios Kiosk