Η γαλλική άμυνα και η τύχη γκρέμισαν το όνειρο

Σαράντα δύο χρόνια είχε να ηττηθεί η Ελλάδα από τη Γαλλία σε τελικά Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος βόλεϊ. Και τότε όπως και χθες το μοιραίο είχε συμβεί στην Τουρκία, που είχε φιλοξενήσει το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1967. Η τύχη γύρισε και χθες την πλάτη στην Εθνική βόλεϊ ανδρών που γνώρισε την ήττα με 1-3 (18-25, 32-30, 18-25, 25-23) από τους μετρ της άμυνας και έχει πλέον μόνο ακραίες μαθηματικές πιθανότητες για να κάνει την υπέρβαση και να προκριθεί στα ημιτελικά, αφού θέλει σήμερα (20.

Σαράντα δύο χρόνια είχε να ηττηθεί η Ελλάδα από τη Γαλλία σε τελικά Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος βόλεϊ. Και τότε όπως και χθες το μοιραίο είχε συμβεί στην Τουρκία, που είχε φιλοξενήσει το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1967.

Η τύχη γύρισε και χθες την πλάτη στην Εθνική βόλεϊ ανδρών που γνώρισε την ήττα με 1-3 (18-25, 32-30, 18-25, 25-23) από τους μετρ της άμυνας και έχει πλέον μόνο ακραίες μαθηματικές πιθανότητες για να κάνει την υπέρβαση και να προκριθεί στα ημιτελικά, αφού θέλει σήμερα (20.00) νίκη με 3-0 επί της αδιάφορης Πολωνίας (νίκησε 3-2 τη Σλοβακία και πήρε την πρόκριση) αλλά και ήττα της Γαλλίας από την Ισπανία (ηττήθηκε 3-1 από τη Γερμανία).

Τα πάντσερ μπήκαν στο παιχνίδι της πρόκρισης αφού σήμερα αντιμετωπίζουν την αδιάφορη Σλοβακία, από την οποία η Ελλάδα προσδοκά να κατακτήσει τουλάχιστον ένα σετ.

Η ελληνική ομάδα που είχε καλή απόδοση, με κορυφαίους τους Μπάεφ και Τζούριτς, βρέθηκε πολύ κοντά στην ισοφάριση ωστόσο έχασε μέσα από τα χέρια της το τέταρτο σετ, στο οποίο είχε συνεχώς τα ηνία (είχε προηγηθεί με 19-16) αλλά οι Γάλλοι πήραν το προβάδισμα στο 23-22 και στη συνέχεια το σετ. Κορυφαίος των Τρικολόρ ο νεοαποκτηθείς ακραίος του Παναθηναϊκού Γκιγιόμ Σαμικά.

Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από: επίθεση 52, μπλοκ 16, λάθη αντιπάλου 23, ενώ της Γαλλίας από: σερβίς 3, επίθεση 70, μπλοκ 12, λάθη αντιπάλου 20.

ΕΛΛΑΔΑ: Χριστοφιδέλης 3, Τζούριτς 15 (11 μπλοκ), Προυσάλης, Ρουμελιώτης 20, Πανταλέων 5, Μπάεφ 19, Παπαδημητρίου (λ.υποδοχή

29%)/ Κουρνέτας 1, Αρμενάκης, Στεφάνου (λ.- υποδοχή 69%), Σμαραγδής, Λάππας 5. ΓΑΛΛΙΑ: Μπαζέν 2, Ρουζιέ 22, Βαντελέ 13, Αντιγκά 16, Σαμικά 22, Κιφέρ 10, Ενό (λ.- 73%)/ Τακανικό, Τουλά.

Η βαθμολογία: Πολωνία 8 (12-6), Γαλλία 7 (10-6), Γερμανία 6 (8-8), Ελλάδα 6 (8-8), Ισπανία 5 (6-11), Σλοβακία 4 (7-12).

Από τον άλλον όμιλο την πρόκριση στα ημιτελικά σφράγισαν Ρωσία και Βουλγαρία που συγκρούονται σήμερα για την πρώτη θέση.