ΚΥΠΕΛΛΟ UΕFΑ

Στους «8» Βέρντερ και Μαρσέιγ

Στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου UΕFΑ προκρίθηκε η γερμανική Βέρντερ που στον χθεσινό επαναληπτικό των «16» ήρθε ισόπαλη 2-2 στη Γαλλία με τη Σεντ Ετιέν, την οποία είχε νικήσει 1-0 στη Βρέμη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 με τέρματα του Προντλ στο6΄ και του Πιζάρο στο 27΄. Η γαλλική ομάδα μείωσε στο 64΄ με τον Μπεναλουά και πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις με τον Γκρα. Στους «8» του UΕFΑ πέρασε και η γαλλική Μαρσέιγ μετά την ισοπαλία (2-2 στην παράταση) που απέσπασε στο Αμστερνταμ από τον Αγιαξ, τον οποίο είχε νικήσει 2-1 στο πρώτο ματς στη Μασσαλία.

Στους «8»  Βέρντερ  και Μαρσέιγ | tovima.gr

Στους «8» του UΕFΑ πέρασε και η γαλλική Μαρσέιγ μετά την ισοπαλία (2-2 στην παράταση) που απέσπασε στο Αμστερνταμ από τον Αγιαξ, τον οποίο είχε νικήσει 2-1 στο πρώτο ματς στη Μασσαλία. Τα γκολ του Αγιαξ πέτυχαν οι Ενό στο 33΄ και Σουλεϊμάνι στο 74΄ και της Μαρσέιγ οι Νιανγκ στο 35΄ και Μερς στο 110΄. Σήμερα παίζουν (σε παρένθεση το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα): Μέταλιστ Χάρκιβ- Ντιναμό Κιέβου (0-1), Σαχτάρ Ντόνετσκ- ΤΣΣΚΑ Μόσχας (0-1), Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης- Ουντινέζε (0-2), Γαλατάσαραϊ – Αμβούργο (1-1), Ααλμποργκ Δανίας- Μάντσεστερ Σίτι (0-2) και Μπράγκα Πορτογαλίας- Παρί Σεν Ζερμέν (0-0).