Διέλυσε τον Ηρακλή στο Β' ημίχρονο

Πέντε γκολ σε 30 λεπτά και πρόβα… φιέστας από τον Ολυμπιακό

Τη νίκη που θα οδηγούσε ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου είχε ζητήσει ο Βαλβέρδε και οι παίκτες του δεν του χάλασαν χατίρι, «διαλύοντας» τον Ηρακλή με 5-0. Για να γίνει αυτό ο Ολυμπιακός έπρεπε να αφήσει στα αποδυτήρια την κακή εμφάνιση του Α’ ημιχρόνου και να παρουσιαστεί στην επανάληψη με… κοστούμι πρωταθλητή. Πρωταγωνιστές αναδείχτηκαν οι Όσκαρ, Ντάρμπισιρ σε ρόλο σκόρερ και ο Μπελούτσι, σε ρόλο δημιουργού.

Τη νίκη που θα οδηγούσε ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου είχε ζητήσει ο Βαλβέρδε και οι παίκτες του δεν του χάλασαν χατίρι, «διαλύοντας» τον Ηρακλή με 5-0.

Για να γίνει αυτό ο Ολυμπιακός έπρεπε να αφήσει στα αποδυτήρια την κακή εμφάνιση του Α’ ημιχρόνου και να παρουσιαστεί στην επανάληψη με… κοστούμι πρωταθλητή. Πρωταγωνιστές αναδείχτηκαν οι Όσκαρ, Ντάρμπισιρ σε ρόλο σκόρερ και ο Μπελούτσι, σε ρόλο δημιουργού.

Τόσο το γκολ του Τοροσίδη (60′), όσο και τα δύο επόμενα του Οσκαρ (64′, 79′), προήλθαν από πάσες του Αργεντινού που ανάγκασε τους φίλους της ομάδας να ξεσηκωθούν και να αποθεώσουν παίκτες και προπονητή.

Δύο τέρματα σημείωσε και ο Ντάρμπισιρ που μπήκε αλλαγή, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση του Ολυμπιακού. Ο Ολυμπιακός στην προτελευταία εμφάνισή του μπροστά στο κοινό του, κέρδισε τους 3 από τους 7 βαθμούς που χρειάζεται για να πανηγυρίσει και μαθηματικά τον τίτλο και έκανε πρόβα φιέστας ενόψει του αγώνα με την Λάρισα.

Το γιουχάισμα των φιλάθλων με τη λήξη του ημιχρόνου ήταν η μεγαλύτερη απόδειξη για την εμφάνιση του Ολυμπιακού στο διάστημα αυτό. Σε κανένα σημείο δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του, ενώ αρκετές ήταν και οι φορές που εκτέθηκε η αμυντική του λειτουργία.

Ο Ηρακλής παρουσιάστηκε απόλυτα διαβασμένος. Ο Κατσαβάκης επέλεξε να μην χρησιμοποιήσει καθαρόαιμο φορ, τοποθετώντας στην επιθετική γραμμή τέσσερις ποδοσφαιριστές που πρέσαραν από την περιοχή του Νικοπολίδη.

Ακόμα και οι Εξουζίδης, Βούκοβιτς (τα αμυντικά χαφ) πίεζαν ψηλά, αποτρέποντας την σωστή ανάπτυξη των γηπεδούχων, που κατέφευγαν σε μακρινές μπαλιές.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο πιο επικίνδυνος «ερυθρόλευκος» ήταν ο Γ. Παπαδόπουλος που σε δύο περιπτώσεις απείλησε τον Μπαντή, μία από θέση τετ α τετ και μία με μακρινό σουτ.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε και ο Αβραάμ μετά από στημένη φάση, ενώ από μία τέτοια προήλθε και το γκολ του Τοροσίδη που δικαίως ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 44′.

Ο «Γηραιός» μάλιστα, αν ήταν λίγο πιο ουσιαστικός και πιο προσεκτικός στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ. Με κινητήριο μοχλό τον Γκαρσία αλλά και τον ορεξάτο Μάρκες δημιουργούσε τις προϋποθέσεις για κάποιο τέρμα, με αποκορύφωμα την φάση του Γκαρσία που από θέση τετ α τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Νικοπολίδη.

Ολα άλλαξαν όμως στην επανάληψη και η μουρμούρα της κερκίδας πολύ γρήγορα μετατράπηκε σε πανηγυρικό κλίμα, αφού τέσσερα λεπτά στάθηκαν αρκετά για τον Ολυμπιακό να καθαρίσει το παιχνίδι.

Στο 60′ ο Τοροσίδης, από οριακή θέση, με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ στο 64′ ο Οσκαρ, μετά από τακουνάκι-πάσα του Μπελούτσι, βρέθηκε μόνος του στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Τα τέρματα αυτά, όπως ήταν φυσιολογικό, έδιωξαν το άγχος και απελευθέρωσαν τους γηπεδούχους.

Ο Ηρακλής προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι αλλά η πλάστιγγα είχε γύρει πια προς το μέρος των γηπεδούχων και οι φίλαθλοι είχαν στήσει το δικό τους πάρτι, πανηγυρίζοντας για την κατάκτηση ακόμα ενός πρωταθλήματος.

Το κλίμα έγινε ακόμα πιο εορταστικό στο 79′, αφού ο Οσκαρ μετά από ακόμα μία έξυπνη κάθετη του Μπελούτσι έγαψε το 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι απογοητευμένοι πλέον, είχαν χάσει τη συγκέντρωση και τη συνοχή του, με αποτέλεσμα να δεχτούν ακόμα δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο, από τον Ντάρμπισιρ που είχε περάσει λίγο νωρίτερα ως αλλαγή.

Το φιλμ του αγώνα…

Αρχισε ο αγώνας

4′ Ο Γκαλέτι βγήκε από τα δεξιά να έδωσε στον Πατσατζόγλου που έστρωσε στον Μπελούτσι, αλλά το σουτ του Αργεντινού πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

17′ Σουτ του Μαρκές μέσα από την περιοχή, ο Νικοπολίδης έδιωξε σε κόρνερ.

27′ Ο Βούκοβιτς προσπάθησε να περάσει και τον Νικοπολίδη, αλλά δεν τα κατάφερε.

31′ Μπελούτσι και Ντιόγκο συνεργάστηκαν και ο Γ. Παπαδόπουλος δέχθηκε την εξαιρετική κάθετη πάσα από τον πρώτο αλλά νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Μπαντή.

44′ Ο Μπελούτσι εκτελεί το φάουλ, φέρνει την μπάλα στην περιοχή, ο Τοροσίδης με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα αλλά είναι σε θέση οφ σάιντ και σωστά δεν μετρά το γκολ.

Λήξη του Α’ ημιχρόνου

Έναρξη του Β’ ημιχρόνου

50′ Εξαιρετικό σουτ από τον τον Μπελούτσι, αλλά ο Μπαντής τεντώθηκε και απέκρουσε.

56′ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό με τον Τζόρτζεβιτς στη θέση του Λέτο και τον Όσκαρ στη θέση του Γ. Παπαδόπουλου

60′ ΓΚΟΛ 1-0: Εκτέλεση φάουλ του Μπελούτσι από αριστερά, ο Τοροσίδης στο «πίσω» δοκάρι, πήδησε ψηλότερα από όλους και με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 1-0.

64′ Ο Τζόρτζεβιτς εκέτελεσε φάουλ από αριστερά, αλλά η κεφαλιά του Όσκαρ πέρασε ελάχιστα άουτ.

64′ ΓΚΟΛ 2-0: Λάθος στο κέντρο από τον Ηρακλή, οι παίκτες του Ολυμπιακού έκλεψαν, ο Μπελούτσι έξω από την περιοχή με… λάτιν τακουνάκι έβγαλε τον Όσκαρ τετ α τετ και ο Ισπανός με σουτ έκανε το 2-0.

70′ Αλλαγή για τον Ηρακλή με τον Γιάντση στη θέση του Εξουζίδη

77′ Αλλαγή για τον Ηρακλή με τον Κίκο Ρατόν στη θέση του Μαρκές

79′ ΓΚΟΛ 3-0: Ο Μπελούτσι έβγαλε νέα «μαγική» στον Όσκαρ και αυτός μέσα από την περιοχή με πλασέ πέτυχε το 3-0.

81′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό με τον Ντάρμπισιρ στη θέση του Γκαλέτι

82′ ΓΚΟΛ 4-0: Ο Τζόρτζεβιτς τροφοδότησε τον Λεονάρντο, ο Βραζιλιάνος έβγαλε ωραία σέντρα από αριστερά και ο Ντάρμπισιρ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 4-0.

87′ ΓΚΟΛ 5-0: Ο Ντάρμπισιρ έκανε ωραία ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ, έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Μπαντή.

90′ Αλλαγή για τον Ηρακλή με τον Καρλόπουλο στη θέση του Γκαρσία

Διαιτητής: Δαλούκας (Θεσσαλίας)

Κίτρινες: Μαρκές

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Λεονάρντο, Γκαλέτι (81′ Ντάρμπισιρ), Ντιόγο, Ζεβλάκοφ, Αβρ. Παπαδόπουλος, Λέτο (56′ Τζόρτζεβιτς), Μπελούτσι, Γ. Παπαδόπουλος (56′ Όσκαρ), Τοροσίδης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μάκης Κατσαβάκης): Μπαντής, Μπούρμπος, Κατσαμπής, Μάρτος, Γιαννούλης, Σαρακατσάνος, Εξουζίδης (71′ Γιάντσης), Βούκοβιτς, Γκαρσία, Μαρκές (76′ Κίκο Ρατόν), Επστάιν